18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Atak anarchistów na szefa Wielkopolskich Patriotów. "To była próba zabójstwa" [ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska, MON
Maciej Witzberg z kamieniem, który mógł go zabić. Paweł Miecznik
Maciej Witzberg, szef Wielkopolskich Patriotów, został bezpardonowo zaatakowany. W jego kierunku poleciały 2,6-kilogramowe kostki brukowe. Do ataku doszło w środę krótko przed północą w pubie Brogans. Gdyby nie odruchowy unik, Maciej Witzberg zginąłby na miejscu. Jeden z kamieni wbił się w ścianę na wysokości jego głowy.

Atak musiał być wcześniej zaplanowany. W najbliższej okolicy pubu Brogans, który mieści się na ulicy Szewskiej, nie ma takich kostek brukowych, jakie mieli w ręku napastnicy. Było to kilkanaście ciężkich, dużych kamieni o wadze 2,6 kilograma. Bandyci, którzy przed północą wtargnęli do pubu, byli zamaskowani. Część założyła kominiarki, pozostali zasłonili twarze chustami. Kiedy rzucali kamieniami chusty jednak spadły, a świadkowie rozpoznali ich jako osoby związane z poznańskim środowiskiem anarchistycznym.

Maciej Witzberg, szef Wielkopolskich Patriotów, nie ma wątpliwości, że to on był głównym celem. To jego nazwisko jako hasło do ataku padło z ust anarchistów. Wtedy też poleciały w jego kierunku kamienie. Gdyby nie odruchowy unik, nie miałby szans przeżyć uderzenia 2,6 kilogramowego kamienia. Jeden z nich wbił się głęboko w ścianę tam, gdzie kilka sekund wcześniej była jego głowa.

- To była próba zabójstwa z premedytacją - mówi Maciej Witzberg. - Z premedytacją, bo było to zaplanowane. Próba, bo tylko cud mnie uratował przed śmiercią. Trzeba być chorym z nienawiści, żeby z zimną krwią próbować kogoś zabić. Zresztą nie tylko ja mogłem być wczoraj ofiarą śmiertelną. Kiedy próbowałem się wycofać, kamienie poleciały w ślad za mną na ludzi siedzących przy stolikach. To naprawdę był cud, że wszyscy wyszli z tego cało.

Niewykluczone, że anarchistów rozzuchwalił przeprowadzony kilka godzin wcześniej udany atak na budynek, w którym odbył się zjazd Ruchu Narodowego, a którego współorganizatorem był właśnie Maciej Witzberg. Wybijając szybę w drzwiach wejściowych do Wyższej Szkoły Handlu i Usług wrzucili do środka słoiki ze zgniłymi jajami w środku. Dwie osoby zostały ranione odłamkami szkła, w tym jedna w twarz. Zanim policja wkroczyła do akcji napastnicy zdołali uciec.

Czytaj więcej: Ruch Narodowy kontra zgniłe jaja. Inauguracja w Poznaniu

Takie same słoiki z identyczną zawartością w tym samym dniu poleciały w sądzie przy Młyńskiej w kierunku sędziego i komornika. Skończyło się tylko karą grzywny.

Licytacja "Od:zysku". Na sali sądowej poleciały jajka [ZDJĘCIA, FILM]

- To nie są anarchiści, tylko faszyści - mówi Maciej Witzberg. - Mówię to jako historyk. Identyczne metody stosowały bojówki SA w latach trzydziestych ubiegłego wieku wobec Żydów. Najpierw bojkot ich sklepów i zakładów, później wybijanie w nich szyb, a na końcu zabójstwa. Ktoś musi ich powstrzymać zanim padną pierwsze trupy.

Maciej Witzberg złożył w czwartek doniesienie na policję. Świadkowie, którzy rozpoznali wśród napastników anarchistów jeszcze w nocy podali swoje nazwiska policjantom, którzy przyjechali na interwencję. Chcą zeznawać. Policja zabezpieczyła nagrania z kamer znajdujących się na zewnątrz pubu. Zabezpieczyła też kostki brukowe, które mogły zabić szefa Wielkopolskich Patriotów.

- To jakiś obłęd - mówi Marek Piekarski z Federacji Anarchistycznej. - Facet pokazuje jakieś kostki brukowe i opowiada o mitycznych atakujących go środowiskach anarchistycznych. Ja nic o ataku na Macieja Wizberga nie wiem i moim zdaniem dla tego pana to sposób, by zaistnieć w mediach. A swoją drogą w 1933 roku o podpalenie Reichstagu oskarżono Bogu ducha winnych komunistów. To ten sam sposób działania.

- Prowadzimy śledztwo w tej sprawie - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Wideo

Komentarze 377

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

a
antylewak

lewackie ścierwa

i
imię moje 44

Twoje wizję dotyczące podniecenia czy wręcz wydalania potwierdzają po raz kolejny upodobanie do plugastwa antynarodowych marionetek. Nie odniosłaś się merytorycznie do poruszonych wcześniej wątków. Chyba, że za takowe uznać wizje dotyczące tego co mogą Polsce zaoferować narodowcy. Powtórzę więc po raz kolejny. Może tym razem dotrze. Narodowcy mają decydująca zasługę w dziele odzyskania Niepodległości; rządy endecji były nieporównywalnie bardziej demokratyczne niż rządy sanacji (że daruję sobie porównania z krajami sąsiednimi); postawa wobec obydwu okupantów oraz dziedzictwo intelektualne
to spadek jakiego nie odbiorą Polakom ani funkcjonariusze systemu politycznej poprawności
ani tym bardziej ich bezmyślne marionetki. Nie trzeba wysilać wyobraźni. Wystarczą podstawy historii i elementarne myślenie. Chyba odróżnienie Polski od Niemiec nie jest az tak wielkim wyzwaniem. Chociaż jak widzę "antyfaszystów", którzy demonstrują w Warszawie w rocznice nocy kryształowej to rzeczywiście moja wiara w przyrodzoną jesli nie mądrośc to przynajmniej instynkt samozachowawczy człowieka wystawione sa na ciężką próbę.
W kontekście procederu zwalania win niemieckich na Polaków takie zachowanie tzw "antyfaszystów" wystawia im jak najgorsze świadectwo. Przypomnę, że Polska była wtedy JEDYNYM krajem, który przyjął wtedy uciekających Zydów (USA nie przyjmowało jako,
że w/g nich starozakonnych było juz tam zbyt dużo - w Polsce było dużo więcej i do tego jeszcze te proporcje). W sieci "ciekawa" reakcja "antyfaszysty"- polecam.
PS. Ciekawi mnie czy doczekam sie odpowiedzi na pytanie co mają do zaoferowania narodowi polskiemu tzw "antyfaszyści" ...

K
Ksawery

wykształciucha patrioty, którego jakieś zombie chciały publicznie ukamienować.

...

szkoda kostki na to zwierze

s
sese

ale pani klepie bzdury...

P
Polka

jesteś żydem czy niemcem?

z
zaniepokojona

żuczek biedny

n
nudzisz mnie

No nie posikaj się z podniecenia :) Po prostu miałam ciekawsze rzeczy do roboty niż polemizowanie z osobą wystawioną do szerzenia propagandy i kłamstw nacjonalków :)
Ja Ci podaje przykłady oparte na dowodach, a Ty mi dalej o marionetkach systemu itp. pierdoły... Nie jestem przez nikogo "uruchamiana", nie należę do żadnej organizacji, nawet nie mam zbyt lewicowych poglądów. Po prostu myślę racjonalnie i nie lubię narodowców, bo to banda zakompleksionych idiotów :) Nie jestem za Tuskiem, ale tymbardziej nie za wami, bo to co byście zgotowali byłoby 100 razy gorsze. Wystarczy poczytać jakie były nastroje w państwach europejskich lat 20-30, co z nich wynikło, porównać je do dzisiejszej sytuacji i wysilić odrobinę wyobraźnię by dojść do pewnych wniosków. Ale nie, lepiej karmić się mrzonkami o "wielkiej Polsce katolickiej", rewolucji, obalaniu systemu itp. bzdurach, które wtłaczają wam wasi fuhrerzy, którym samym chodzi wyłącznie o własne interesy i dorwanie się do koryta. Przykład: rozmowy Przemysława Holochera i ujawnione w nich machlojki, przekręty oraz przepychankę o władzę w tym k*rwidołku.

No, moje na wierzchu ;)

161

"Panie Maćku proszę zrobić smutniejszą minę, a kamień przystawić bliżej obiektywu tak by wydał się większy"

K
Koniec sklotów

Skłotowcy rozszczekali się tu w komentarzach  trzy osoby pisza pod 12 nikami ha He …a tymczasem my Poznaniacy już postanowiliśmy. Koniec skłotow i bandytów tam mieszkających, koniec demolowania miasta i waszego poczucia bezkarności. Koniec waszych kłamstw. Koniec dilerki. Nikt już nie wierzy w „festiwale dziecięce i sztukę itp.”Jesteście bandytami ,pasożytami sponsorowanymi przez zachodnie lewackie bojowki. Tu jednak jest Polska i nie ma zgody na plucie na nasza historie na nasze wartości, na obrażanie przeciętnego człowieka który musi ciężko pracować.

S
Stanisława

antypolska propaganda(skłoty), medialne ataki anty-Polaków, 'pora się określić'? to przepraszam, ale dajesz wybór być z Tobą (PATRIOTĄ) albo wypowiedzieć Ci 'wojenkę' podzielając poglądy reszty, którzy są poprzez to nie-polakami. Co do zarzutów w artykule dot. wydarzeń i ruchów narodowych Niemiec w latach trzydziestych, to proszę wybaczyć, ale bojówkami jesteście Wy w tej chwili, wymyślając ataki lub je podsycając i obwiniając grupy, którym nie można tego udowodnić. to jest propaganda nazistowska dokładnie. a Wy jesteście takimi polskimi patriotami bazującymi na dokonaniach faszystów. i nawet te wasze 'nazwiska' nawiązują silniej do niemieckich radykalnych nazistów niż jakiegokolwiek obywatela RP. wstyd mi, że macie odwagę nazwać się patriotami.
I w kółko tylko zastraszyć, zagłuszyć i pozbawić głosu ludzi odmiennych poglądów.
Żenujące do czego doszło, że głosem Patriotów jest osoba agresywna, pełna nienawiści i nietolerancji do nie-Polaków jednocześnie budująca swój wizerunek na nie-polaka działając przeciwko innemu Polakowi w tak obrzydliwy sposób, pełen intryg, tłumacząc to 'obroną przed szykanami'... Wstyd. Idźcie szukać ujścia swoich maniakalnych emocji i przekonań ich rodzących w innym kraju bo tacy patrioci jakimi jesteście działają tylko przeciw Polsce i nie są nam tu potrzebni.

K
Krzysztof1982

Ten Witzberg jakby usiadl kolo goryla to ciezko byloby ich odroznic.. :)

n
nr

konfident i tyle w temacie. Śmieją się z brudasów że biegają na policje a sami nie lepsi.

i
imię moje 44

CYT : "...przyczyną dyskusji jest nie sam atak, ale ten żałosny propagandowy artykuł i takież same wypowiedzi, w tym twoja :) ale spokojnie, mamy cierpliwość i argumenty, nie pozwolimy wciskać ludziom ciemnoty :) ..."
Niestety nie udało się nawiązać dyskusji. Pomimo szumnych zapowiedzi kiedy zorientowali się ile warte są ich "argumenty" wymiksowali się z dyskusji. Moje brzydkie podejrzenia, że są jedynie bezmyślnymi marionetkami systemu (nie wiedzącymi co czynią - co widać było wyraźnie nawet w tej krótkiej sumie wymianie argumentów) zyskały kolejne potwierdzenie w rzeczywistości. Jedyne co mają do powiedzenia
nt swojej wizji Polski to wyrażanie chęci utrwalenia dyktatury politycznej poprawności. Nic dziwnego, że tacy ludzie "uruchamiani" są kiedy system zaczyna tracić grunt pod nogami. Stężone chamstwo,
tryumfalizm, ferowanie "oskarżeń" (z łatwością czekistów a jednocześnie jak się okazuje nie wiedzą co czynią) duma z tak "bohaterskiego" czynu (atak kilku zamaskowanych "bojowców" na jednego i to jeszcze z bezpiecznej odległości) dopełniają obrazu. Każdy Polak oraz lojalni przedstawiciele mniejszości powinni włączyć się w akcję uświadamiania czym jest bandyterka dumnie okreslająca się
mianem "antyfaszyzmu".

A
AA

A co to "anarchiści"? To chyba jakiś gatunek podludzi.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3