Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ataki hakerskie na skrzynki mailowe. Są szczegóły służb specjalnych. "Celem ataku było ponad 4350 adresów e-mail polskich obywateli"

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Ataki hakerskie na skrzynki mailowe. Są szczegóły służb specjalnych. "Celem ataku było ponad 4350 adresów e-mail polskich obywateli"
Ataki hakerskie na skrzynki mailowe. Są szczegóły służb specjalnych. "Celem ataku było ponad 4350 adresów e-mail polskich obywateli" fot. pawel lacheta/ express ilustrowany/ polska press
Na liście celów przeprowadzonego przez grupę UNC1151 ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli lub funkcjonujących w polskich serwisach poczty elektronicznej – przekazał we wtorek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

We wtorkowym komunikacie rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych czytamy, że „ABW I SKW ustaliły, że na liście celów przeprowadzonego przez grupę UNC1151 ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli lub funkcjonujących w polskich serwisach poczty elektronicznej”.

Jak dodano, służby są w posiadaniu informacji mówiących o powiązaniu grupy UNC1151 z działaniami rosyjskich służb specjalnych.

4350 zaatakowanych adresów

Według informacji, które zostały podane przez Żaryna, zaatakowano 4350 adresów, z których ponad 100 kont należy do osób pełniących funkcje publiczne.

Są to osoby pochodzące z różnych opcji politycznych - między innymi członkowie byłego i obecnego rządu, posłowie, senatorowie, samorządowcy. Atak dotknął także pracowników mediów i organizacji pozarządowych.

„Na liście znalazł się również adres, z którego korzystał minister Michał Dworczyk. Służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo przeanalizowały kilka wiadomości wysłanych na adres ministra, które mogły posłużyć do potencjalnego phishingu - ich zawartość oraz konstrukcja miały na celu wyłudzenie danych niezbędnych do logowania. Zanotowano również kilkukrotne obce logowania do skrzynki pocztowej użytkowanej przez Ministra Dworczyka” – przekazano w komunikacie.

Destabilizacja w Europie Środkowej

Jak informuje rzecznik, informacje uzyskane przez ABW oraz SKW wskazują na to, że działania grupy UNC1151 są elementem akcji „Ghostwriter”, „której celem jest destabilizacja sytuacji politycznej w krajach Europy Środkowej”.

Przekazano także informację o tym, że co najmniej 500 użytkowników odpowiedziało na przygotowaną przez autorów ataku informację.

Tym samym mogło to istotnie zwiększyć prawdopodobieństwo skuteczności działań agresorów.

„W związku z zagrożeniami w cyberprzestrzeni identyfikowanymi przez ABW, Agencja w przeszłości przekazywała i na bieżąco przekazuje zagrożonym użytkownikom ostrzeżenia o możliwych atakach na konta w mediach społecznościowych oraz na skrzynki poczty elektronicznej” – podano.

Współpraca służb i informacja dla państw NATO

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował również, że już w ubiegłym tygodniu ABW przesłało państwom należącym do NATO informację dotyczącą ataków cybernetycznych skierowanych wobec Polski.

Co więcej, w związku z ostatnimi wydarzeniami „zespół ds. incydentów krytycznych przyjął rekomendacje w zakresie ograniczenia skutków ataku względem osób pełniących funkcje publiczne”.

Zwrócił się on także o zwołanie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, który podczas posiedzenia zatwierdził plan działania i powierzył ich wykonanie CSIRT NASK we współpracy m.in. z policją.

Jak informuje w komunikacie Żaryn „pierwsze działania zostały podjęte w piątek i są kontynuowane w tym tygodniu. Ich głównym celem jest zabezpieczenie osób, które mogły paść ofiarą ataku”.

Włamanie na skrzynkę i niejawne posiedzenie Sejmu

Temat cyberbezpieczeństwa wypłynął przy okazji włamania na prywatną skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka oraz na facebookowe konto jego żony. Sprawą zajęły się służby, lecz w internecie nadal krążą dokumenty, mające rzekomo pochodzić z korespondencji szefa KPRM. Pojawia się także pytanie, czy na włamanie zareagowano odpowiednio wcześnie.

16 czerwca odbyło się niejawne posiedzenie Sejmu ws. cyberataków na Polskę. Głos zabierał na nim między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz minister Janusz Cieszyński. O niejawną formę posiedzenia wnioskował szef rządu, co zostało skrytykowane przez posłów opozycji. Po obradach stwierdzili, że nie powinno mieć ono charakteru tajnego, ponieważ rząd nie przedstawił żadnych informacji, których ujawnienie byłoby niezgodne z interesem Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ataki hakerskie na skrzynki mailowe. Są szczegóły służb specjalnych. "Celem ataku było ponad 4350 adresów e-mail polskich obywateli" - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski