Aukcja charytatywna WOŚP 2019: Zdjęcie Roku Głosu Wlkp.,...

  Aukcja charytatywna WOŚP 2019: Zdjęcie Roku Głosu Wlkp., kapitalne ujęcie z bohaterem, generałem Podhorskim - czeka na zwycięzcę aukcji!

  Grzegorz Okoński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Generał Jan Podhorski prezentuje odbitkę zdjęcia wystawionego na charytatywną aukcję WOŚP

  Generał Jan Podhorski prezentuje odbitkę zdjęcia wystawionego na charytatywną aukcję WOŚP ©Grzegorz Dembiński

  Niecodzienne zdjęcie, w niepowtarzalnym ujęciu, z bohaterem i w szczytnym celu – na portalu Allegro.pl jedną z charytatywnych aukcji na rzecz 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest fotografia autorstwa naszego redakcyjnego kolegi Grzegorza Dembińskiego, niedawno okrzyknięta Zdjęciem Roku.
  Generał Jan Podhorski prezentuje odbitkę zdjęcia wystawionego na charytatywną aukcję WOŚP

  Generał Jan Podhorski prezentuje odbitkę zdjęcia wystawionego na charytatywną aukcję WOŚP ©Grzegorz Dembiński

  Fotografia została wykonana przy okazji uroczystości związanych z setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego i taką też nazwę nosi: „Zdjęcie: 100 lat wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. Przedstawia ona scenę z Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan, gdy przypadkowy, obecny tam przechodzień - młody człowiek z imponującą flagą z orłem białym - zaproponował generałowi Janowi Podhorskiemu, że pomoże mu podejść do miejsca uroczystości przed grobem generała Stanisława Taczaka, dowódcy powstania. Generał Podhorski pomoc przyjął i obaj udali się by złożyć hołd.

  Generał Jan Podhorski prezentuje odbitkę zdjęcia wystawionego na charytatywną aukcję WOŚP Grzegorz Dembiński


  Generał jest weteranem Wojny Obronnej 1939 r., żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego, członkiem Związku Jaszczurczego w czasie okupacji i Narodowych Sił Zbrojnych. Po wojnie, sprzeciwiając się sowietyzacji kraju, współorganizował pierwszy studencki strajk, w obronie aresztowanych w Krakowie studentów, idących 3 maja 1946 r. na nabożeństwo do Kościoła Mariackiego. Sam też był aresztowany i wielokrotnie represjonowany.

  Gdy generał Jan Podhorski zobaczył zdjęcie, które oprawione i powiększone do formatu 45x60 cm zostało wystawione na aukcję, zdziwił się – wcześniej go nie widział, choć o nim słyszał. Jak mówi Grzegorz Dembiński, „zrobił najpierw wielkie oczy, uśmiechnął się szeroko i powiedział: >ależ pan to złapał - cudo!<. I opowiedział jak sam dorabiał bardzo dawno temu, robiąc zdjęcia...”.

  Allegrowicze – do boju – licytujcie, bo cel jest szczytny, a Generał obiecał, że dla zwycięzcy aukcji złoży autograf na wylicytowanej fotografii! Link do aukcji znajduje się tutaj.

  Dlaczego poznaniacy wspierają WOŚP?  POLECAMY:

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo