Łukasz Konstanty
Karolina Pliskova w czterech dotychczasowych meczach Australian Open nie przegrała żadnego seta. Fot. PAP/EPA/Fazry Ismai
Czeszka Karolina Pliskova będzie rywalką Magdy Linette w ćwierćfinale turnieju Australian Open. Bilans bezpośrednich spotkań jest niekorzystny dla Polki, nasza tenisistka wygrała jednak ostatnią potyczkę, nie stoi więc na straconej pozycji w walce o najlepszą czwórkę zmagań w Melbourne.

Karolina Pliskova - była liderka światowego rankingu

Najbliższa rywalka Linette to była liderka światowego rankingu. Przodownictwo objęła w połowie lipca 2017 roku, a na szczycie utrzymała się przez osiem tygodni. Do australijskiego turnieju przystępowała jako 31. zawodniczka klasyfikacji, wiadomo już jednak, że w następny poniedziałek awansuje o co najmniej dziewięć pozycji, a w przypadku triumfu z Polką zapewni sobie miejsce w czołowej piętnastce,

W drodze do najlepszej ósemki Czeszka eliminowała niżej notowane rywalki - kolejno Xiyu Wang (53. pozycja), Julię Putincewą (49. miejsce) i Warwarę Graczewą (97. lokata). Jedyną wyżej notowaną rywalką, którą pokonała Pliskova, jest plasująca się na 22. pozycji Chinka Shuai Zhang.

Mimo iż ćwierćfinałowa przeciwniczka Polki nie mierzyła się w Melbourne z przesadnie wymagającymi tenisistkami, jej wyniki i tak robią wrażenie. Dość powiedzieć, że w żadnym z czterech spotkań nie tylko nie przegrała seta, ale nie pozwoliła nawet, by którakolwiek rywalka wygrała więcej niż sześć gemów.

Niekorzystny bilans meczów Linette z Pliskovą

Pliskova w dotychczasowej karierze wygrała szesnaście turniejów WTA, ostatni triumf miał miejsce jednak dawno temu, bo w 2020 roku w Brisbane. W turniejach wielkoszlemowych dwukrotnie docierała do finału, przegrała jednak obydwa ostatnie spotkania. W Melbourne najlepszym jej osiągnięciem pozostaje półfinał, do którego dotarła w 2019 roku.

Doświadczone tenisistki (obydwie urodziły się w 1992 roku) aż dziewięciokrotnie mierzyły się ze sobą na korcie. Siedem spotkań wygrała Karolina Pliskova, w ostatnim bezpośrednim meczu, który został rozegrany w listopadzie ubiegłego roku podczas drużynowego turnieju Billie Jean King Cup lepsza była jednak nasza zawodniczka (6:4, 6:1).

Ćwierćfinałowe spotkanie zostanie rozegrane w środę. Godzina nie jest jeszcze znana.