Michał Skiba
AFP/EAST NEWS
Udostępnij:
Serena Williams już 23. raz w karierze zdobyła tytuł wielkoszlemowy. 35-letnia Amerykanka pobiła rekord ery Open. W sobotnim finale mistrzostw Australii pokonała starszą siostrę Venus 6:4, 6:4.

Zdecydowaną faworytką finału w Melbourne była druga rakieta światowego rankingu. Serena do finału nie straciła nawet seta, a z Venus przegrała ostatnio w połowie 2014 roku. Dziś wygrała z siostrą siedemnaste spotkanie w karierze.

Panie wzięły w pierwszym secie przykład z Dimitrowa i Nadala, wzajemnie się przełamując. Dopiero przy prowadzeniu Venus 3:2 Serena wróciła do gry swoimi silnymi kończącymi uderzeniami. Powtórne odzyskanie podania i dojście na 4:3, pozwoliło jej opanować nerwy i ostatecznie wygrać seta.

W drugiej odsłonie obie panie pilnowały swojego podania do siódmego gema. Wtedy znowu potwierdziła się teza, że kto wygrywa siódmego gema, wygrywa seta. Wtedy Serena przełamała Venus po raz pierwszy. To wystarczyło. Nie oddała już swojego gema serwisowego i wygrała spotkanie. Triumfatorka Australian Open zanotowała 27 uderzeń wygrywających i tylko 22 niewymuszone błędy - dosyć przyzwoity wynik jak na godzinę i 23 minuty spotkania w Melbourne. Bilans Venus wynosił 20-23, ale który to już raz zadecydowała siła i dynamika uderzenia siostry w ich bezpośredniej rywalizacji.

Serena Williams przeskakuje Stefi Graf w klasyfikacji wszech czasów. Od dziś Amerykanka ma na koncie najwięcej wygranych w erze Open - aż 23. Jeszcze przed wejściem ery Open, najwięcej zdobytych turniejów wielkoszlemowych zanotowała Australijka Margaret Court (24, 11 w erze Open). Dzięki wygranej w Australian Open 2017, Serena wróciła na pierwsze miejsce rankingu WTA. Od września liderką touru była Andżelika Kerber.

W niedzielę finał mężczyzn, Roger Federer zmierzy się z Rafaelem Nadalem. Początek spotkania o godz. 9.30.

Materiał oryginalny: Australian Open. Serena Williams tworzy historię. W finale pokonała siostrę Venus - Polska Times