Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Australijczycy oskarżają rząd o blokowanie budowy kopalni Karski. Zebrali 12 mln dolarów na pozew przeciwko Polsce

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Inwestor uważa, że winę za to ponosi polski rząd
Inwestor uważa, że winę za to ponosi polski rząd unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Druga kopalnia węgla w województwie lubelskim miała zagwarantować pracę 10 tys. osób. Rocznie spod ziemi miało wyjeżdżać 6,3 mln ton „czarnego złota”. Budowa KW Jan Karski nie doszła do skutku. Inwestor uważa, że winę za to ponosi polski rząd.

Australijska spółka Prairie Mining Limited zapowiedziała złożenie pozwu przeciwko polskiemu rządowi. Domaga się odszkodowania za wydatki poniesione na przygotowania do budowy kopalni w Kuliku w powiecie chełmskim i Dębieńsku na Górnym Śląsku, utracone zyski i straty poniesione przez Prairie w wyniku działań i zaniechań Polski. W kuluarach mówi się o odszkodowaniu w wysokości 10 mld złotych. Oficjalnie firma nie podaje kwot do publicznej wiadomości.

Na prowadzenie sporu Prairie otrzymała od firmy Litigation Capital Management pożyczkę w wysokości 12,3 mln amerykańskich dolarów. Proces ma się toczyć przed międzynarodowym trybunałem. Australijczyków będzie tam reprezentowała kancelaria prawna Lalive. Pozew z roszczeniami ma zostać przygotowany w nadchodzących tygodniach.

Przedmiotem sporu są złoża K-6 i K-7, które znajdują się w rejonie Cycowa. Zasoby „czarnego złota” są tam szacowane na ok. 66 mln ton. Budowę kopalni w tym rejonie Australijczycy planują od lat. Roczne wydobycie w KW „Jan Karski” miało sięgnąć 6,3 mln ton. Szacowano, że pracę znajdzie ok. 10 tys. osób. Żeby rozpocząć budowę kopalni, potrzebna jest koncesja na wydobycie, o którą spółka Prairie do tej pory nie wystąpiła. Do złożenia wniosku brakuje jej decyzji środowiskowej, którą wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

O złoża K-6, K-7 australijska spółka rywalizowała ze LW Bogdanka. W styczniu tego roku kopalnia w Bogdance otrzymała od Ministra Klimatu koncesję na wydobycie węgla kamiennego z K-6 i K-7. Ta decyzja, zdaniem zarządu Prairie, jest „dowodem dyskryminującego traktowania Prairie jako inwestora zagranicznego w Polsce”.

Stacja paliw - Auchan, aleja Wincentego Witosa 32a95 - 3.77 zł98 - 4.07 złON - 3,99 złLPG - 1,76 zł

Ceny paliw w Lublinie. Sprawdź, ile zapłacisz na lubelskich ...

Już teraz górnicy z Bogdanki eksploatują korytarze znajdujące się w odległości zaledwie kilkuset metrów od tego obszaru. Wydobycie ma tam ruszyć za kilka lat.

Ropa, złoto i miedź
Podobne roszczenia wobec rządów państw egzekwują firmy wydobywcze na całym świecie. Osiem lat temu amerykańska korporacja Occidental Petroleum wygrała proces o dostęp do złóż ropy w Ekwadorze i otrzymała od tamtejszego rządu około 1 mld dolarów.

W 2016 r. Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych Banku Światowego przyznało korporacji Crystallex International odszkodowanie w wysokości 1,4 mld dolarów. Była to konsekwencja wywłaszczenia spółki z kopalni złota w Wenezueli. W ubiegłym roku Pakistau przegrał spór o kopalnię miedzi. Za niezgodne z prawem działania tamtejszego rządu trybunał przyznał spółce Barrick/Antofagasta odszkodowanie w wysokości 5,8 mld dolarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski