Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Automaty z paczkami przestaną szpecić Poznań? Miasto stworzyło wytyczne dla właścicieli urządzeń

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Automaty paczkowe dwóch operatorów zainstalowane na poznańskich Naramowicach. Zdjęcie zostało wykonane w czerwcu 2022 roku.
Automaty paczkowe dwóch operatorów zainstalowane na poznańskich Naramowicach. Zdjęcie zostało wykonane w czerwcu 2022 roku. Waldemar Wylegalski
Wydział Urbanistyki i Architektury w Poznaniu opracował wytyczne dla urządzeń przechowujących przesyłki lub innych automatów sprzedających. Automaty paczkowe mają być bardziej wpisane w otoczenie i nie szpecić przestrzeni, być dostępne dla wszystkich mieszkańców, a ich obsługa nie powinna blokować przejścia na chodnikach. Działanie te są efektem wielu skarg ze strony mieszkańców.

Mieszkańcy Poznania wielokrotnie skarżyli się na nie do końca przemyślane instalowanie tego typu urządzeń. Coraz częstszy stawał się widok kuriera, który blokował przejście podczas rozładunku czy załadunku paczek, a urządzenia różnych, a czasem nawet tego samego operatora, były stawiane obok siebie.

- Opracowanie zasad to odpowiedź na pisma kierowane do urzędu przez zatroskanych mieszkańców Poznania

- mówi Maciej Chorążewicz, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.

Takie wytyczne wydało miasto dla operatorów automatów paczkowych

Automaty, oprócz zgodności z prawem budowlanym, będą musiały zachować odpowiedni wygląd oraz w niektórych częściach miasta, uzyskać pozwolenie na instalację. Takie pozwolenie jest wymagane, jeśli urządzenie zostanie zainstalowane na ulicy, obok budynku zabytkowego lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, jak na przykład poznańskie Stare Miasto.

Czytaj także: Zmiany w kursowaniu MPK Poznań budzą obawy mieszkańców. Popularna linia pojedzie tylko w wakacje. Ludzie nie zmieszczą się w autobusach?

Ich elewacje muszą być pomalowane w stonowanych barwach, pasujących do otoczenia. Zamieszczone na nich reklamy nie będą mogły, po przyjęciu uchwały krajobrazowej, zajmować więcej niż 5 proc. powierzchni elewacji. Zakazane jest stosowanie oświetlenia migoczącego, kolorowego, wyświetlającego reklamy.

Urządzenie musi być tak ustawione, aby jego załadunek i wyładunek w jak najmniejszym stopniu przeszkadzał pieszym oraz nie ograniczał przejścia. W najbliższym otoczeniu maszyny musi być dostępne legalne miejsce parkingowe. Urządzenie musi być w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Miasto preferuje rezygnację z urządzeń wolnostojących, na rzecz tych, które są oparte o ściany budynków nieposiadających okien lub drzwi.

- Rozwiązanie to wpłynie korzystnie na odbiór przestrzeni - nowy element optycznie nie będzie zakłócał dotychczasowego charakteru miejsca

– czytamy w dokumencie.

Jeśli taka zabudowa będzie niemożliwa, dopuszczony jest - poza strefami chronionymi - montaż urządzeń wzdłuż płotów lub wolnostojących. W takim przypadku mogą być one obudowywane. Zabronione jest umieszczanie urządzeń na terenach zielonych lub w taki sposób, że ich obsługa wiązałaby się z niszczeniem zieleni ulicznej.

Nowe wytyczne przyjęte ze zrozumieniem

O nowych wytycznych operatorzy urządzeń zostali przez magistrat poinformowani jeszcze na etapie ich opracowywania. - Większość operatorów wykazuje zrozumienie i chęć współpracy. Co nie oznacza, że wszystkie tematy dotyczące automatów przechowujących przesyłki są załatwione w sposób zadowalający wszystkie strony - podkreśla Maciej Chorążewicz.

Zobacz też: Jechał przez Gniezno, gdy zapalił mu się samochód. „Ej, koleś, palisz się!”

Zasady, oprócz dokładnych wymagań co do instalacji urządzeń, zawierają także katalog dobrych praktyk, z konkretnymi lokalizacjami prawidłowo i nieprawidłowo usadowionych urządzeń. Szczególnie pochwala on pomysł obsadzania wolnostojących urządzeń zielenią.

- Liczymy, że wszystkie nowe urządzenia będą zgodne z ustalonymi zasadami oraz że wszystkie wcześniej posadowione obiekty będą, w ramach możliwości czasowych i osobowych, monitorowane przez odpowiednie jednostki miejskie. Należy mieć także na uwadze, że opracowane zasady mogą być aktualizowane, zgodnie z obowiązującą polityką przestrzenną miasta

- kończy Maciej Chorążewicz.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Nazywana jest "wioską widmo" albo "polską Atlantydą". To właśnie za sprawą wody wieś stała się sławna. Kiedyś rozwijała się bardzo prężnie, ale w pewnym momencie mieszkańcy małej wsi Raduchów w powiecie ostrowskim zaczęli opuszczać swoje domostwa. Dlaczego miejscowość opustoszała? Czytaj dalej i zobacz, jak teraz wygląda to tajemnicze miejsce --->Czytaj też: Mieszkasz tu? Jesteś szczęściarzem. Oto 15 wielkopolskich gmin, w których mieszka się najlepiej

Oto wioska widmo w Wielkopolsce. Mówi o niej cała Polska! Dl...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski