
Bartłomiej Romanek
Szef redakcji Dziennika Zachodniego w CzęstochowieDziennik ZachodniCzęstochowa

Kierowca firmy Bodzio przejechał psa w Zawadce. Dostał 4 lata i 3 miesiące więzienia. Sąd Okręgowy w Częstochowie podniósł karę
Rafał B., mężczyzna, który w bestialski sposób przejechał psa pod Zawierciem, a całe zdarzenie nagrał i umieścił w sieci został skazany prawomocnie na 4 lata i 3 miesiące więzienia przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. To wyższy wyrok dla sprawcy od poprzedniego. Wcześniej Sąd Rejonowy w Myszkowie uznał go za winnego zarzucanego mu czynu i skazał go na 2 lata więzienia, 15-letni zakaz posiadania zwierząt oraz nakazał wpłacenie nawiązki oraz zwrot kosztów procesu w wysokości 11 tysięcy złotych na rzecz fundacji Oleśnickie Bidy, a także pokrycie kosztów sądowych w kwocie ok. 22 tysięcy złotych. Wydany wyrok jest trzecim orzeczeniem w tej sprawie, za pierwszym razem w trybie nakazowym mężczyzna nie został skazany na pozbawienie wolności, co wywołało protesty organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

Restauracja 68 w Częstochowie zamieniła się w lokal sejmowy. Otwarta, mimo pandemii. Policja interweniowała
Restauracja 68 jako pierwsza w Częstochowie otworzyła się dla gości mimo rządowych zakazów. Lokal otwarto w piątek (15 stycznia), o godz. 17. Już przed otwarciem na miejscu byli przedstawiciele policji i Sanepidu. Właściciele poprzez komputer połączyli się z posłem Grzegorzem Braunem, który informował, że wszyscy goście restauracji są zaproszeni do udziału w pracach zespołu parlamentarnego i prosił policjantów o opuszczenie lokalu. Jak informuje Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka częstochowskiej policji, policjanci i Sanepid wykonali na miejscu wszystkie niezbędne czynności i sporządzili niezbędną dokumentację.

Rząd po decyzji Pfizer wstrzymuje dostawę 330 tysięcy szczepionek dla tak zwanej grupy zerowej
Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że z powodu decyzji firmy Pfizer o ograniczeniu dostaw szczepionek do Europy, rząd podjął decyzję o dostarczeniu 330 tysięcy szczepionek do szpitali węzłowych dla tzw. "grupy zero". Zmianie nie ulegnie harmonogram szczepień populacyjnych.

Schronisko Smaków Magda Gessler w Bukowinie Tarzańskiej w sobotę otwiera się dla klientów. Słynna restauratorka krytykuje decyzję
Schronisko Smaków Magda Gessler w Bukowinie Tatrzańskiej, restauracja, która chwali się, że jest jedynym lokalem na południu Polski należącym do Magdy Gessler, zapowiedziała otwarcie w sobotę (16 stycznia), o godz. 12. Słynna restauratorka twierdzi, że nic nie wiedziała o tej decyzji, a jej zdaniem otwieranie restauracji jest nieodpowiedzialne.

Marcin Najman przekazał słynną niebieską kurtkę na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cena to już prawie 10 tysięcy złotych
Marcin Najman, zawodnik MMA i celebryta z Częstochowy udowodnił, że ma rzadko spotykany dystans do siebie. Najman przekazał na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy słynną niebieską kurtkę, w której czekał na Krzystofa Stanowskiego na stadionie Rakowa. Najman w niebieskiej kurtce stał się bohaterem memów.

Nowe mundury strażackie pokazała Komenda Główna PSP. Kolor przypomina mundurki harcerskie
Komenda Główna PSP przedstawiła nowe umundurowanie strażaków. To wielka rewolucja, bo zmienił się nie tylko krój, ale przede wszystkim barwy mundurów. Kolor wielu przypomina... mundury harcerskie. Nowe umundurowanie, które zakłada m.in., że panie zastąpią kapelusze rogatywką, miało wejść w życie już 1 stycznia 2021 roku, ale z powodu pandemii ten termin się przesunie. Wiadomo również, że będzie obowiązywał okres przejściowy, w którym strażacy będą nosić stare i nowe mundury.

Czeladź: Trzech mężczyzn chciało wyegzekwować dług od 18-latka. Wsadzili go do bagażnika i wywieźli poza miasto
Policjanci z czeladzkiego komisariatu zatrzymali trzech młodych mężczyzn, którzy uwięzili, a następnie pastwili się nad 18-letnim mieszkańcem miasta. Sprawcy chcieli w ten sposób chcąc wymusić zwrot wierzytelności. Na rozmowę z dłużnikiem "windykatorzy" wybrali się samochodem, porywając nastolatka z ulicy i wywożąc w odludne miejsce w bagażniku auta.

Naukowcy zmienili zdanie na temat maseczek. Kto powinien je zakładać? Maseczki ograniczają w 79 proc. transmisję wirusa
Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom nieoczekiwanie zmieniło zdanie w sprawie noszenia maseczek i zakrywania ust oraz nosa. Amerykańscy naukowcy początkowo zalecali noszenie maseczek tylko osobom chorym, teraz wzorem wielu innych naukowców, w tym polskich, zalecają noszenie maseczek wszędzie, bo ograniczają one transmisję wirusa nawet w 79 procentach. Więcej o ustaleniach amerykańskich naukowców w naszej galerii.

Niektóre cmentarze są otwarte wbrew zakazowi. Dlaczego? Część osób korzysta z okazji, choć nie wolno
Zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów, wszystkie cmentarze w Polsce od 31 października do 2 listopada 2020 r. powinny być zamknięte. Ale są wyjątki. Cmentarze Kule i Rocha w Częstochowie np. są zamknięte, ale w praktyce można na nie wejść, bo w kościołach na nekropoliach odbywają się msze święte. Podobne wyjątki dotyczą wielu nekropolii w Polsce. Każdy może więc uczestniczyć w nabożeństwie, a przy okazji... odwiedzić grób bliskich. Niektórzy korzystają z okazji, by dostać się do grobów swoich bliskich, choć nie wolno.

Jasna Góra pochwaliła się 80. rocznicą odwiedzin Heinricha Himmlera. Wpis szybko zginął z profilu, a klasztor przeprosił
Jasna Góra pochwaliła się w swoim kalendarium 80. rocznicą odwiedzin Heinricha Himmlera w klasztorze. Jak poinformował klasztor, "komisarz Rzeszy do Spraw Umacniania Niemczyzny (....) był zaskoczony wiadomością, że przed wojną miejsce to nawiedzało rocznie ponad milion pielgrzymów". Wpis szybko usunięto z Twittera Jasnej Góry, a sam klasztor przeprosił za swój wpis.
Najpopularniejsze