Babezjoza lub babeszjoza. Co to za groźna choroba, jak ją rozpoznać i leczyć?

MIKO
Babezjoza to choroba, którą przenoszą kleszcze. Mogą na nią zachorować przede wszystkim psy, ale czasem też inne zwierzęta, a nawet ludzie. Niezdiagnozowana w porę, może być śmiertelna.

Choroba ta może występować równocześnie z boreliozą. Wywoływana jest przez pierwotniaka Babesia microti, przenoszonego przez ten sam gatunek kleszcza, który przenosi wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i krętki boreliozy. Objawy babezjozy (babeszjozy, piroplazmozy) przypominają objawy grypy z wysoką temperaturą.

Kto może zachorować na babezjozę?

Babezjoza to choroba rzadko dotykająca człowieka, częściej są na nią narażone psy. Może być wtórnym następstwem ukąszenia przez kleszcza i może występować jednocześnie z boreliozą.

Wśród ludzi najbardziej narażone na babezjozę są:

  • osoby młode
  • osoby chore
  • osoby starsze
  • osoby o obniżonej odporności
  • osoby chore na AIDS

Objawy babezjozy u ludzi

Choroba na początku przebiega bez charakterystycznych objawów. Jej symptomy występują po około 6-8 tygodniowym okresie utajenia i przypominają grypę.

Można zaobserwować:

  • okresowy znaczny wzrost temperatury ciała
  • dreszcze i zwiększona potliwość
  • niewydolność narządów
  • duszności
  • powiększenie wątroby i śledziony (w badaniu palpacyjnym)
  • bóle mięśni i stawów

Niewydolność układu immunologicznego może nawet doprowadzić do zgonu pacjenta.

W Polsce babezjoza jest stosunkowo rzadko rozpoznawana, a więc postępowanie diagnostyczne wdrażane jest u osób, które wróciły z miejsca występowania choroby lub u których została przetoczona skażona krew.

Podstawą rozpoznania jest wywiad lekarski. Jeżeli u pacjenta przez długi czas utrzymuje się gorączka oraz anemia hemolityczna konieczne jest przeprowadzenie badań.

Pomocna w rozpoznaniu babezjozy jest obecność w rozmazie krwi pasożytów. Jeżeli wynik jest negatywny, ale istnieje duże prawdopodobieństwo choroby, zleca się badania serologiczne na przeciwciała przeciwko pasożytom Babesia. To badanie pomaga też rozróżnić malarię od babezjozy.

Leczenie babezjozy

Opiera się ono na podaniu preparatu przeciwpasożytniczego oraz antybiotyku. Chory musi dużo pić. U niektórych zainfekowanych konieczna jest transfuzja krwi – zwłaszcza jeśli doszło do zagrożenia życia.

Babezjoza u psów

Najczęściej narażone na babezjozę są czworonogi. Babesia canis dostaje się do krwi psa ze śliną kleszcza i wnika do czerwonych krwinek.

Objawy zarażenia to:

  • osłabienie
  • apatyczność
  • brak apetytu
  • niechęć do spacerów, brak reakcji na wołanie
  • bladość spojówek i błon śluzowych
  • wysoka temperatura ciała
  • ciemniejsza barwa moczu
  • wymioty

Żeby stwierdzić babezjozę u psa trzeba wykonać badanie morfologiczne krwi. Szybko wykryta babezjoza jest uleczalna.

Oglądajmy uważnie swoje psy po spacerach i koniecznie kupmy im sprawdzone obroże antykleszczowe lub inne preparaty chroniące je przed tym groźnym roztoczem.

Zobacz też:

Dla wielu osób pierwsze zetknięcie z warunkami panującymi w polskich szpitalach to szok. Co najbardziej zaskakuje? Na co najczęściej się skarżą? Oto 13 rzeczy, które najczęściej pojawiają się w opowieściach z życia pacjentów polskich szpitali. Zobacz ---->

TOP 13 rzeczy, na które skarżą się pacjenci w szpitalach. Ic...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Roksana
Ja najbardziej u psa boję się babeszjozy, bo kleszczy w lasach jest mnóstwo i wbijają się masowo nawet pomimo zabezpieczeń. W sieci znalazłam ciekawy poradnik na ten temat: pies.pl/zdrowie/babeszjoza-u-psa-objawy-leczenie-i-zapobieganie. Objawia się ona wysoką gorączką i brakiem apetytu.
t
tOM
Pomyślcie o ochronie swojego i najbliższych zdrowia, bo zaczęły się lata nasienne dębów i bukow, więc populacja gryzoni dramatycznie wzrośnie, w efekcie także kleszczy. A za tym idzie dużo większe ryzyko złapania boreliozy. Już teraz mówi się, że w PL panuje jej cicha epidemia. Sprawdźcie jak skutecznie chronią ubrania Nano Outfits odstraszające wszelkie pajęczaki i owady
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie