Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bambrzy będą świętować 300-lecie swego przybycia do Poznania

Marek Zaradniak
W ciągu 300 lat obecności w Poznaniu Bambrzy stali się jednym z symboli miasta
W ciągu 300 lat obecności w Poznaniu Bambrzy stali się jednym z symboli miasta Maciej Urbanowski
W tym roku minie 300 lat od osiedlenia się w Poznaniu i okolicach osadników z Bambergu, czyli Bambrów. Program obchodów tej rocznicy zapowiada się bogato.

Odbędzie się wiele imprez. Pojawią się wydawnictwa. Wstępem do świętowania jest przyznanie Towarzystwu Bambrów Poznańskich Nagrody im. Oskara Kolberga. Zostanie ona wręczona 30 maja na Zamku Królewskim w Warszawie.

Już w maju, podczas nocy muzeów (a więc w najbliższą sobotę) w Muzeum Etnograficznym i w Muzeum Bambrów Poznańskich będzie można uczestniczyć w lekcjach muzealnych jak i w nauce tańców bamberskich. Tej nocy powstanie największy na świecie kornet bamberski. Przyozdobi on hol Muzeum Etnograficznego i będzie stanowił preludium do wystawy ukazującej 300-lecie obecności Bambrów w Poznaniu, która otwarta zostanie 28 czerwca.

Doroczne sierpniowe święto Bambrów uświetni inscenizacja „Poznanie” w reżyserii Arlety Kolasińakiej. Korowód z przybywającymi do miasta Bambrami przejdzie 4 sierpnia z Ostrowa Tumskiego na Stare Miasto. Podobne wydarzenie zatytułowane „Biba w lasku” planowane jest we wrześniu przez władze Lubonia, do którego w 1719 roku trafili pierwsi osadnicy.

Kulminacją obchodów będą wydarzenia październikowe. Na początku miesiąca odbędzie się w Poznaniu ogólnopolska konferencja naukowa, a w dniach 19 i 20 października w Poznaniu gościć będzie delegacja władz Bambergu.

Planowane są wtedy uroczysta msza w katedrze poznańskiej, specjalny koncert w Auli UAM, wystawa plenerowa, gra miejska, spacery śladami Bambrów i wydanie znaczka pocztowego. Wydarzeniom towarzyszyć będzie bezprecedensowa seria publikacji planowanych przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Ukażą się m.in.poświęcona Bambrom Kronika Miasta Poznania, przewodnik po historii i zabytkach bamberskich autorstwa Anny Plenzler, powieść historyczna Marty Rausch, której bazą będą wydarzenia z roku 1719 oraz inspirowane kulturą bamberską kalendarz i kolorowanka dla dzieci.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski