Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bambrzy żyją w Poznaniu już 297 lat

Marek Zaradniak
Barwne stroje są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tradycji bamberskich. Kobiety zakładały je głównie z okazji świąt. Zobaczymy je także w podczas uroczystości w najbliższą sobotę
Barwne stroje są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tradycji bamberskich. Kobiety zakładały je głównie z okazji świąt. Zobaczymy je także w podczas uroczystości w najbliższą sobotę Marek Zakrzewski
Potomkowie osadników kultywują tradycję i co roku obchodzą rocznicę przybycia ich przodków.

Trudno dziś sobie wyobrazić Poznań bez Bambrów i tradycji z nimi związanych. Podobno co czwarty mieszkaniec miasta ma w sobie bamberską krew.

Rodziny Muthów, Genselerów, Bajerleinów i wiele innych zaczęły przybywać tutaj 1 sierpnia w roku 1719 roku na zaproszenie ówczesnych władz Poznania. Mieli zagospodarować zniszczone w wyniku Wojny Północnej, a także zarazy podpoznańskie wsie. Osiedlili się w Luboniu, na Dębcu, Górczynie, Jeżycach, Ratajach oraz Winiarach. A ponieważ byli katolikami szybko zasymilowali się z miejscową ludnością.

Na pamiątkę tamtego wydarzenia od 21 lat zawsze w pierwszą sobotę sierpnia odbywa się Święto Bamberskie. Tegoroczne uroczystości rozpoczną się w sobotę około godziny 12.15 przy figurce Bamberki na Starym Rynku. Odczytany zostanie m.in. kontrakt jaki władze Poznania zawarły z przybyszami z Bambergu.

Około godziny 13.30 rozpocznie się festyn na terenie Muzeum Bamberskiego przy ulicy Mostowej 7/9. Tam odbędą się konkursy rysunkowe dla dzieci, gwary poznańskiej i przeznaczone dla pań konkursy sztrykowania i heklowania. O muzyczną oprawę festynu zadba grupa Dixie Company. Wstęp na uroczystości jak i do muzeum jest wolny.

O kultywowanie tradycji bamberskich trwa Towarzystwo Bambrów Poznańskich, którym aktualnie kieruje Ryszard Skibiński. Niedawno delegacja Towarzystwa przebywała w Bambergu. Uczestniczyła w sesji Rady Miasta, podczas której medalem „Zasłużony dla miasta Bamberg” odznaczony został długoletni przyjaciel poznańskich Bambrów Michael Niedermaier.

Źródło: TVN24

Jak powiedział Ryszard Skibiński działacze Towarzystwa myślą już o obchodach trzechsetnej rocznicy osiedlenia się osadników z Bambergu w Poznaniu. Najprawdopodobniej będzie to cykl imprez, które rozpoczną się świętem bamberskim a zakończą pod koniec roku.

Bambrzy w Poznaniu

Pierwsi osadnicy z Bambergu przybyli do Poznania w roku 1719. W 1996 roku powołano Towarzystwo Bambrów Poznańskich, którego pierwszą, długoletnią przewodniczącą była profesor Maria Paradowska, ceniona polska etnografka, badaczka dziejów Bambrów i autorka wielu publikacji na temat ich losów. W roku 2003 przy ulicy Mostowej 7/9 otwarto Muzeum Bambrów Poznańskich. Liczne pamiątki przekazane na jego rzecz przez potomków pierwszych osadników sprawiają, że miejsce to odwiedzają wycieczki z wielu krajów, a także służ ono studentom i uczonym z różnych dziedzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski