Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank upadł. Sprawdź co robić

Monika Kaczyńska
Bank upadł. Sprawdź co robićKorzystanie z kart upadłego banku jest niemożliwe
Bank upadł. Sprawdź co robićKorzystanie z kart upadłego banku jest niemożliwe Archiwum Polska Press Grupa
Oszczędności do 100 tys. euro są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny Od 1989 roku upadły w Polsce 83 instytucje finansowe. Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie jest 84. Trudno w to uwierzyć, bo ostatnia poważniejsza fala upadłości z jaką się zetknęliśmy miała miejsce w latach 90. ubiegłego stulecia.

W 1995 roku zniknęło 50 instytucji finansowych (nie wszystkie upadły, część została przejęta przez inne), rok później zniknęło 31 banków. Później rynek się ustabilizował. Dopiero w 2o14 roku tuż po objęciu ich nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego upadły dwa SKOKi - „Wspólnota” oraz SKOK „Wołomin”. Bank Rzemiosła i Rolnictwa jest kolejną instytucją, którą spotkał ten los. Dla jego klientów, zwłaszcza posiadających tam rachunki bieżące sytuacja jest kłopotliwa, ale w większości przypadków niegroźna.

Pieniądze zamrożone
Komisja Nadzoru Finansowego w miniony piątek zdecydowała o zawieszeniu od soboty działalności banku oraz wystąpieniu do sądu o ogłoszenie jego upadłości.
W praktyce więc klienci banku stracili dostęp do pieniędzy, zarówno tych na lokatach, jak i tych na rachunkach bieżących. Przerwa w dostępie do pieniędzy może potrwać nawet miesiąc.
- Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma 20 dni na rozpoczęcie wypłat - informuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. - Z reguły jednak następuje to szybciej. BFG współpracuje z PKO BP, BZ WBK i Pekao S.A. Wkrótce ogłosi który z tych banków zajmie się wypłatą pieniędzy.

Niezależnie od tego czy klienci banku mieli je zgromadzone na kontach osobistych, lokatach czy rachunkach oszczędnościowych, wystarczy do wskazanego banku zgłosić się z dowodem, by odzyskać wszystkie pieniądze do kwoty 100 tys. euro (około 430 tys. zł). W przypadku kont prowadzonych dla dwóch osób limit ten przysługuje każdej z osobna.
Pieniądze można otrzymać w gotówce lub zażądać przelewu na inny rachunek.

Nowe konto warto założyć jak najszybciej, a także przekazać jego numer wszystkim instytucjom, od których spodziewamy się pieniędzy. W przypadku banku w Wołominie ZUS z własnej inicjatywy wstrzymał wypłatę świadczeń na konto w tym banku. Jednak pracodawców z reguły klienci muszą zawiadomić samodzielnie.
Kto miał oszczędności przekraczające równowartość 100 tys. euro sumę nadwyżki musi zgłosić do listy wierzytelności. Teoretycznie będzie mógł ją odzyskać z masy upadłościowej banku. W praktyce jednak prawdopodobieństwo, że to nastąpi jest niewielkie. Pierwsze w kolejce do wypłat z masy upadłościowej są takie instytucje jak ZUS, urząd skarbowy oraz pracownicy.
 

Z IKE nie do ręki
Sytuacja jest nieco bardziej złożona w przypadku Indywidualnych Kont Emerytalnych. Zgromadzonych tam pieniędzy nie otrzymamy do ręki. Aby je odzyskać trzeba założyć IKE w innej instytucji finansowej. - Dopiero mając potwierdzenie podpisania umowy nowego IKE, można zlecić wypłatę transferową pieniędzy z IKE w SK Banku - zwraca uwagę Sadowski.

Kredyty nie zginą
Nic nie zmienia się dla osób, które zaciągnęły kredyty w SK Banku. Są one zobowiązane spłacać raty zgodnie z harmonogramem.
Z czasem kredyty prawdopodobnie zostaną przejęte przez inne banki, klienci zostaną wtedy poinformowani o zmianie numerów rachunków, na które trzeba będzie wpłacać raty.
Konsekwencje opóźnień w spłacie rat będą zgodne z zapisami umowy. Trzeba się jednak liczyć z tym, że niespłacane zostaną bardzo szybko przekazane firmom windykacyjnym.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski