Barack Obama w Hiroszimie: Musimy dążyć do świata bez broni...

  Barack Obama w Hiroszimie: Musimy dążyć do świata bez broni nuklearnej [ZDJĘCIA+VIDEO]

  Aleksandra Gersz (AIP)/STORYFUL/X-News

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Barack Obama w Hiroszimie
  1/8
  przejdź do galerii

  Barack Obama w Hiroszimie ©Carolyn Kaster

  Barack Obama, jako pierwszy przywódca USA w historii, odwiedził Hiroszimę. Prezydent złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary ataku nuklearnego i spotkał się z ocalałymi. Nie przeprosił jednak za amerykański atak. W atakach wojska USA na Hiroszimę (6 sierpnia 1945 r.) i Nagasaki (trzy dni później) łącznie mogło zginąć nawet ponad 210 tys. ludzi.

  STORYFUL/X-News

  Obama, który zakończył swoją rozpoczętą w poniedziałek podróż do Azji, odwiedził Hiroszimę w piątek popołudniu czasu lokalnego - po kończącym się szczycie G7 na japońskim półwyspie Shima.
  Do tego historycznego miejsca pamięci przyjechał wraz z premierem Japonii Shinzō Abe. Prezydent Stanów Zjednoczonych oddał hołd ofiarom ataku nuklearnego, do którego doszło podczas II wojny światowej. Obama najpierw odwiedził muzeum w Hiroszimie, potem udał się do Parku Pokoju, gdzie znajduje się pamiątkowa Kopuła Bomby Atomowej i pomnik, pod którym pali się wieczny ogień. Obama złożył posągiem wieniec, po nim zrobił to szef japońskiego rządu.

  - Śmierć przyszła z nieba i wszystko się zmieniło - powiedział Barack Obama w przemówieniu. Jak podaje BBC, prezydent zapewnił, że pamięć o 6 sierpnia 1945 roku nigdy nie zginie. - To pozwala nam walczyć z pychą, jest paliwem dla naszego moralnej wyobraźni i umożliwia nam zmianę - mówił Obama i dodał, że atak nuklearny w Hiroszimie pokazał, że "ludzkość posiada środki, aby sama się zniszczyć".

  Obama zaapelował także o zaprzestanie jakichkolwiek nuklearnych działań militarnych. - Musimy mieć odwagę, aby uciec od lęku i dążyć do świata bez bomb - stwierdził amerykański przywódca. Także Biały Dom ogłosił wcześniej w oświadczeniu, że wizytą w Hiroszimie Obama będzie miał okazję "podkreślić swoje stałe działania na rzecz pokoju oraz bezpieczeństwa na świecie [osiąganych] bez bomb nuklearnych".

  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Barack Obama nie przeprosił za atak z czasów II wojny światowej - pierwszy atak nuklearny na świecie - ani nie zakwestionował decyzji dowództwa amerykańskiego wojska z 1945 roku. Jednak jak zauważa korepondent BBC z Hiroszimy John Sudworth, brak przeprosin nie bulwersuje jednak Japończyków, którzy po latach wyczekiwania wizyty prezydenta USA w tym symbolicznym miejscu z zadowoleniem przyjęli podróż Obamy i jego słowa nawołujące do pokoju.

  Gestem, który ma duże znaczenie dla japońskiej opinii publicznej jest również spotkanie Obamy z ocalałymi z ataku nuklearnego na Hiroszimę. Prezydent uścisnął m.in. 79-letniego Shigeakiego Moriego. Odwiedzin amerykańskich polityków w Hiroszimie od lat domagali się ludzie, którzy przeżyli atak. Córka jednego z ocalałych, 58-letnia Han Jeong-soon, powiedziała Associated Press przed piątkową wizytą, że cierpienie "przechodziło z pokolenia na pokolenie". - Dlatego chcę, żeby prezydent Obama to wiedział. Żeby zrozumiał nasz ból - podkreśliła kobieta.

  Przed wizytą Obama powiedział japońskim mediom, że podróż do Hiroszimy pokaże, że "nawet byli wrogowie mogą stać się silnymi sojusznikami". - Hiroszima przypomina, że wojna - niezależnie od przyczyny i zaangażowanych państw - skutkuje ogromnym cierpieniem i stratą, szczególnie w cywilach - pisał prezydent w gazecie "Asahi". Korespondent BBC zauważa, że wizyta miała także strategiczny cel - podkreślenie umocniającego się amerykańsko-japońskiego sojuszu, ważnego szczególnie w obliczu rosnącej siły militarnej Chin w regionie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ha, ha, ha!!!! Jak tam amerykańskie interesy na ukrainie. Dobrze stoi Burisma?

  adsc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bardzo dobrze:)

  lola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A to musisz pytać syna pana wiceprezydenta, albo żonę pana Sikorskiego - jej tatuś obsługuje tą firmę:)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świat bez broni nuklearnej - dopiero po III wojnie światowej

  Ewiak Ryszard (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  Niestety, broń nuklearna będzie użyta na masową skalę podczas trzeciej wojny światowej. Ostrzega przed tym Księga Objawienia: "I wyszedł inny koń barwy ognia, a siedzącemu na nim dano odebrać ziemi...rozwiń całość

  Niestety, broń nuklearna będzie użyta na masową skalę podczas trzeciej wojny światowej. Ostrzega przed tym Księga Objawienia: "I wyszedł inny koń barwy ognia, a siedzącemu na nim dano odebrać ziemi pokój, by się wzajemnie ludzie zabijali - i dano mu wielki miecz [broń jądrowa]. A gdy otworzył pieczęć trzecią, usłyszałem trzecie Zwierzę, mówiące: 'Przyjdź!' I ujrzałem: a oto czarny koń, a siedzący na nim miał w ręce wagę [żywność będzie racjonowana]. I usłyszałem jakby głos w pośrodku czterech Zwierząt, mówiący: 'Kwarta pszenicy [ok. litr] za denara [dniówka] i trzy kwarty jęczmienia za denara, a nie krzywdź oliwy i wina! [te gatunki odporne są na suszę]'" (6:4-6). zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hipokryta

  xz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Instaluje na wschodzie Europy nowe rodzaje broni, narażając nas na atak nuklearny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hipokryzja

  neron13 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Bomby atomowe nigdy nie miały i obecnie też nie mają służyć obronie, a więc nie żadna "broń" ale raczej "oręż" atomowy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POLSKA ma pisowskiego dupka

  nipon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

  du.a spadaj na nowogrodzką,pisowski cieciu


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POlssKA

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  TY MUWISZ ŁO RADZISŁAWIE SIKORSZCZAKU LIBER LORDZIE DORZYNACZU WATACH GOJI WIADERZE Z ŁOSZINGTONU PO COSSKOWYM.?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pole "tytuł" nie może być puste.

  / (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  Obama to bandzior.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wystarczy popatrzyć co amerykański system zrobił na bliskim wschodzie i na Ukrainie!!!

  sc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Problem w tym, ze

  Były Krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  bron "konwencjonalna" zabila duzo wiecej ludzi. Wojskowych i cywili. W czasie wojen i pomiedzy wojnami. Choc obecne zasoby broni jadrowej moga zniszczyc cala populacje Ziemi prawdopodobnie...rozwiń całość

  bron "konwencjonalna" zabila duzo wiecej ludzi. Wojskowych i cywili. W czasie wojen i pomiedzy wojnami. Choc obecne zasoby broni jadrowej moga zniszczyc cala populacje Ziemi prawdopodobnie kilkakrotnie, to spodziewam sie, ze osiagi przy uzyciu broni konwencjonalnej moga byc podobne. A nikt nie przemawia, zeby sie takiej broni tez pozbyc... Obluda? I jeszcze Obama zaleca, zeby Japonia i Pld. Korea zaczely wydawac wiecej na swoja obronnosc.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Barack Obama w Hiroszimie: Musimy dążyć do świata bez broni nuklearnej

  & (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  Pajac zadufany w sobie. Wyraznie powiedzial, ze USA nie przeprosza Japonii za ta tragedie. Lata Po swiecie, wtraca sie i poucza. Niech oddadza tereny zabrane w rzezi Idianom. To przeciw Ameryce...rozwiń całość

  Pajac zadufany w sobie. Wyraznie powiedzial, ze USA nie przeprosza Japonii za ta tragedie. Lata Po swiecie, wtraca sie i poucza. Niech oddadza tereny zabrane w rzezi Idianom. To przeciw Ameryce powinny byc zastosowane ostre sankcje.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  100-tys zabitych w ciągu jednego dnia?

  Hans bleib do

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 5

  to większa ludobójcza wydajność niż we wszystkich hitlerowskich obozach konc. razem wziętych


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  holocaust Słowian

  żydowiny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Jak zwykle żydzi ludziom zgotowali ten los. Podobnie jak za żydobolszewickiej rewolucji w Rosji, która doprowadziła do wymordowania głównie przez żydostwo (semitów) około 50 mln. Słowian.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo