Baranowo: Spór o nowe osiedle

Mikołaj Woźniak
Baranowo: Spór o nowe osiedle
Baranowo: Spór o nowe osiedle Adrian Wykrota
Mieszkańcy Baranowa od kilku lat prowadzą spór z deweloperem chcącym zrealizować inwestycję na terenie wsi. W roli mediatora jest wójt.

W 2007 roku Agrobex, pochodząca z Poznania firma deweloperska wykupiła od Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) grunt w Baranowie - wsi w gminie Tarnowo Podgórne. Znajduje się on w bezpośredniej okolicy Jeziora Kierskiego.

Zobacz komentarz: Bo co kadencja to koncepcja

Jednak miejscowy plan zagospodarowania dla tego terenu uchwalono w 2000 roku i zakłada zabudowę rekreacyjno-turystyczną. Deweloper stara się o przekształcenie tego planu na zabudowę mieszkaniową.

Początek sporu
- Zanim zdecydowaliśmy się dokonać zakupu gruntu, poprosiliśmy władze gminy o stanowisko, czy na tym terenie będzie możliwa budowa zespołu mieszkaniowego. Chcieliśmy postawić kameralne, nieprzekraczające trzech kondygnacji budynki wielorodzinne - tłumaczy Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu firmy Agrobex. W odpowiedzi, w październiku 2006 roku wójt gminy Kazimierz Marchlewski przesłał pismo, w którym poinformował, że radni podczas wspólnych posiedzeń pozytywnie zaopiniowali projekt Agrobexu.

W międzyczasie doszło do zmiany wójta. Protestować zaczęli też mieszkańcy Baranowa i pobliskich Chyb, którzy nie chcą powstania domów wielorodzinnych.

- W efekcie trwających kilka miesięcy protestów nowy wójt zrozumiał, że zabudowa wielorodzinna nie wchodzi w grę. Postanowiono stworzyć plan zakładający zabudowę jednorodzinną - wspomina Katarzyna Apelt, przewodnicząca stowarzyszenia związanego z ochroną Jeziora Kierskiego. Zaznacza, że nowe osiedle powinno mieć taką formę jak pozostałe w Baranowie, czyli zabudowę wolno stojącą.

W związku z tym na zebraniu wiejskim odrzucono w 2007 roku projekt zakładający powstanie willi wielorodzinnych.
Już powstały bloki
Kolejny plan zabudowy przedstawiono dwa lata później. Wtedy było najbliżej porozumienia.

- Projekt zakładał budowę domów jednorodzinnych wolno stojących, bliźniaczych i szeregowych. Postulowaliśmy tylko o rezygnację z zabudowy szeregowej - wyjaśnia K. Apelt.

Nowy plan zagospodarowania nie zdążył jednak powstać, ponieważ Agrobex wystąpił o pozwolenie na budowę dziewięciu budynków z 348 apartamentami na części terenu. Oficjalnie jest to „Centrum Aktywnego Wypoczynku”. Na to pozwalał plan zagospodarowania rekreacyjno-turystycznego. W praktyce już od miesięcy mieszkają tam ludzie. Działania dewelopera są jednak zgodne z prawem. Powstały dwa budynki, a pod kolejne dwa położono fundamenty. Mieszkańcy zgodnie mówią, że nowe bloki tylko szpecą krajobraz. Rozmowy wznowiono pod koniec 2012 roku. Powstały nowe koncepcje, zakładające budowę willi miejskich w nowoczesnej architekturze, jednak na bardziej rozproszonym terenie.

- Prace trwały trzy lata, ale projekt został odrzucony przez mieszkańców i znów będziemy pracować nad planem zakładającym wolno stojące domy jednorodzinne. Uważam, że potrzebny jest tu kompromis. Jeśli do niego nie dojdziemy, to deweloper może dokończyć budowę bloków i zabudować pozostały teren - ocenia Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego.
- Na prośbę władz gminy i mieszkańców chwilowo wstrzymaliśmy budowę. Niedawno na wniosek radnego Rady Gminy Krzysztofa Bartosika i grupy mieszkańców wznowiliśmy rozmowy, które mają zaowocować ustaleniem nowej koncepcji zagospodarowania terenu - zapewnia L. Jarczyńska.

Sytuacja jest patowa
- Oczekujemy, że wójt jak najszybciej przedstawi projekt budowy domów wolno stojących, a do momentu, w którym to się nie stanie będzie chronił tereny przed dalszą urbanizacją - przedstawia stanowisko mieszkańców K. Apelt. Nie są oni przeciwni zabudowie gruntu, ale chcą, by nowe osiedle wyglądało tak ja pozostałe w Baranowie.

- Jednak to inwestor będzie mógł zdecydować co zrobi, jeśli plan nie będzie go satysfakcjonował, zawsze może dokończyć budowę bloków - ostrzega T. Czajka.

Agrobex nie ukrywa, że jest rozczarowany dotychczasowym przebiegiem negocjacji. Sprawa trwa już blisko 10 lat, w tym czasie deweloper kilka razy zmieniał swoją koncepcję dostosowując ją do sugestii władz i mieszkańców, a także wydał ponad milion złotych na inwestycje infrastrukturalne, których domagały się władze gminy.

- Już służą one społeczności lokalnej. Wybudowaliśmy wodociąg na odcinku ponad 1,6 km, przekazaliśmy grunt pod budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Szamotulskiej i Wypoczynkowej oraz dofinansowaliśmy budowę przepompowni stacji uzdatniania wody. Braliśmy też udział w przebudowie kanalizacji deszczowej i budowie zbiornika retencyjnego - wylicza L. Jarczyńska.

Według niej sprawiedliwym rozwiązaniem będzie plan, który w końcu pozwoli zrealizować inwestycję, ale zostanie przyjęty przez większość mieszkańców i władze gminy. Na razie jednak go nie widać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc
Wreszcie ktoś temu co mataczyl też zamataczyl niech wie jak to jest grać nieuczciwie
m
mieszkaniec od dawna
czytaj chłopie ze zrozumieniem. Przecież radni zgodzili się na zabudowę mieszkaniową i to wielorodzinną. Bez tego Agrobex by nie zainwestował. jeśli ktoś tu mataczył to radni i wójtowie. Ciekawe co byś powiedział gdybyś z urzędu dostał obietnicę i zgodę na budowę domu, następnie kupił działkę a później usłyszał że możesz tam postawić sobie namiot? Zacząłbyś mataczyć?
K
Kamil
Agrobex zaplątał się w matactwach i sprawa zrobiła się nierozwiązywalna. Bez zgody Rady nie można przekształcić pokoi hotelowych na mieszkania, a radni nie kwapią się do zmiany planu satysfakcjonujących dewelopera, jeśli ten nie ograniczy swoich zamierzeń.
K
Kamil
Lepiej wypowiadać się w sprawie, jeśli cokolwiek rozumiemy. Gminny plan zagospodarowania nie przewidywał możliwości budowy domów mieszkalnych. To teren rekreacji i wypoczynku. Agrobex próbował sprytnie pobudować domy jako hotele. Taki przekręt się nie udał stąd raban.
M
Mamoń
Byłem jakiś czas temu na spotkaniu otwartym z prezesem Agrobeksu. super poukładany facet. słuchał i nawet jak się nie zgadzał to robił to kulturalnie i bez agresji. Więc nie dziwię się że tak to długo trwa bo jest zbyt kompromisowy. gdyby tutaj pojawił się taki Pawłowski ze Swarzędza to by paszczę na wszystkich wydarł i już dawno by bloki stały....
O
Oko
Na Zachodzie to co się dzieje w Baranowie byłoby nie do pomyślenia. Grupka pieniaczy nie robiłaby przez 10 lat wariatów z władz miejskich i inwestora. Tam obowiązuje zasada władztwa planistycznego i to gmina decyduje gdzie, co i jak budować. I jeśli przyjmuje na siebie zobowiązanie to je realizuje. Tak naprawdę Agrobex został w Tarnowie po prostu wyrolowany!
K
Kostek
Jelenie z Agrobexu wszystko załatwiają przez radnych i przy otwartej kurtynie. Gdyby komuś posmarowali to dawno by wszystkie zgody mieli. A tak, naiwniaki, męczą się 10 lat....
A
Antek
W interesie każdej gminy jest zwiększanie liczby mieszkańców bo wpływy z ich podatku PIT są często kluczowe dla gminnego budżetu. Spójrzcie na Puszczykowo....Tam są tylko domu jednorodzinne, mieszkańców nie przybywa, zameldowani są w wiekszości starsi ludzie i emeryci i Puszczykowo jest bidne jak mysz kościelna. Baranowo może być dla Tarnowa tym czym Zalasewo dla Swarzędza czyli złotą żyłą dochodów budżetowych.
g
gościnny
Sprawa jest zdumiewająca i chyba tylko u nas możliwa. Agrobex dostaje zapewnienie od władz gminy, że moźe budować, wydaje kasę i to sporą na gminną infrastrukturę a władza wtedy pokazuje im figę. Przecież to oszustwo w biały dzień. Dziwię im się że nie poszli z tym do sądu po odszkodowanie. Frajerzy....
l
logiczny
Zgadzam się, że do domów wielorodzinnych wprowadzą się głównie młodzi, pracujący i dynamiczni ludzie, którzy przyjdą do naszej gminy ze swoimi podatkami. I to jest duża wartość. Poza tym to jakiś obłęd wmawiać ludziom, że dwa niewysokie i estetyczne domy wielorodzinne zaszkodzą krajobrazowi i naturze. To przecież bzdura....
m
mieszkANKA
Wszystkie miejscowości pod Poznaniem się rozrastają (co widać coraz mocniej). Do Baranowa też napływają nowi mieszkańcy, ja np. mieszkam koło rodziny, która właśnie przeniosła się tutaj z centrum Poznania. Więc myślę, że prędzej czy później te mieszkania będą potrzebne, kwestia czasu. Musimy się pogodzić z tym, że nasza mała miejscowość się po prostu powiększa.
K
Kamil
Jakoś nikt nie zauważa, że to co zostało pobudowane jest hotelem, tam nie ma mieszkań, są tylko apartamenty hotelowe, nie ma mieszkańców tylko goście hotelowi. Tak deweloper próbował wykiwać wszystkich, zarówno władze, swoich klientów i mieszkańców okolic. Próba na tym małym terenie umieszczenia dodatkowo ok. 1000 mieszkańców, gdy całe Baranowo liczy ok. 2000 mieszkańców nie może się udać. Ten teren nad jeziorem powinien, jak przewiduje plan, być przeznaczony na cele rekreacji i wypoczynku, nie powinien podlegać żadnej zabudowie mieszkaniowej.
K
Kasia88
Sprawa trwa od 10 lat i nadal końca nie widać, to tylko w Polsce takie hity się zdarzają. Niech budują, kto by nie chciał nad jeziorem mieszkać? :)
P
Pa_ulinka
Dla mnie jest okej, przynajmniej ktoś będzie dbał o ten teren (czytaj wspólnota).
T
Tomasz_76
Świetnie, że ktoś pokazał sprawę od tej strony, od jakiej należy. Sam się dziwię, że Agrobex się jeszcze nie poddał. Tyle lat im robią pod górkę, a oni zamiast się sprzeciwić, bo przecież prawo mają, wciąż liczą się z ludźmi. Dla mnie szacun.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie