Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Jak rozpoznać objawy zetknięcia z rośliną?

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Barszcz Sosnowskiego to roślina, która jest szczególnie groźna dla naszego zdrowia, a nawet i życia. Po kontakcie z tą rośliną i wystąpieniu objawów powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Barszcz Sosnowskiego to roślina, która jest szczególnie groźna dla naszego zdrowia, a nawet i życia. Po kontakcie z tą rośliną i wystąpieniu objawów powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Krzysztof Kapica
Barszcz Sosnowskiego to silnie toksyczna roślina, która może doprowadzić do silnych poparzeń, a nawet i zgonu. Już nawet samo przebywanie w jej otoczeniu może powodować groźne skutki dla naszego zdrowia. W okresie letnim, kiedy roślina ma swój rozkwit, trzeba być szczególnie czujnym i niezwłocznie zgłaszać jej występowanie.

Zgłaszanie występowania Barszczu Sosnowskiego

Jak informuje nas Przemysław Piwecki ze straży miejskiej w Poznaniu, na terenie naszego miasta nie odnotowano żadnych zgłoszeń dotyczących występowania tej rośliny, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach. To nie oznacza jednak, że tej rośliny już nie ma. Podczas okresu letniego ma ona tendencje do szybkiego rozprzestrzeniania się. Każde jej występowanie należy niezwłocznie zgłosić straży miejskiej.

Można to zrobić także za pomocą internetu. Na specjalnie dedykowanej do tego stronie mapa.barszcz.edu.pl można zaznaczać anonimowo miejsce występowania barszczu Sosnowskiego. Wówczas wyznaczone do tego organy pojadą na miejsce i zobaczą, czy zagrożenie faktycznie występuje. Jeżeli tak, to tereny zostaną odgrodzone, a roślina przez specjalistów zostanie usunięta.

Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to roślina, którą można spotkać na wielu terenach m.in. łąkach, ogrodach i parkach. Zdarzają się przypadki, że występuje także nad brzegami rzek i jezior. Może występować w miejscach, gdzie razem ze swoimi dziećmi spędzamy czas wolny, dlatego jest szczególnie niebezpieczna. Chwila nieuwagi i wakacyjna przygoda, może zamienić się w koszmar.

Może ona przypominać większych rozmiarów przejrzały koper. Osiąga ona wysokość do 3,5 m, a średnica jej łodygi dochodzi do 10 cm. Z łodygi rośliny wyrastają liście, które mogą osiągać nawet 1,5 m długości. Dolna część łodygi i ogonki liściowe pokryte są ciemnopurpurowymi plamkami. Na całej roślinie znajdują się sztywne włoski wydzielnicze. Roślina na szczycie pędów wytwarza rozległe kwiatostany zebrane w baldach, mogą one osiągnąć do 50 cm średnicy.

Dodatkowo jedna roślina potrafi wytworzyć 40 tysięcy nasion. Dlatego też ona szczególnie niebezpieczna, bowiem z każdym rokiem ich obszar może się zwiększać.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Działania toksyczne rośliny

Roślina jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a także dla zwierząt. W jej sokach znajdują się olejki eteryczne, w których znajdują się furanokumaryny czyli związki, które są groźne dla naszego zdrowia. Pod wpływem działania promieni UV po kontakcie ze skórą powodują silnie oparzenia II oraz III stopnia.

Nie tylko skóra jest narażona na oparzenia, ale także nasze drogi oddechowe. Związki tej rośliny mogą przenosić się przez powietrze, dlatego też przebywanie w okolicach barszczu Sosnowskiego może skończyć się dla nas poparzeniem dróg oddechowych, nudnościami oraz wymiotami. Dodatkowo narażone są nasze oczy, a w innych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Objawy zetknięcia z barszczem Sosnowskiego

Pierwsze objawy zetknięcia z barszczem Sosnowskiego można zaobserwować w ciągu 30 minut do 2 godzin. Wówczas pojawiają się zmiany skórne takie jak zaczerwienienie oraz pęcherze skórne. Może temu towarzyszyć ból oraz świąd skóry. Wdychanie tego olejku może spowodować bardzo silne bóle głowy.

Objawy nie muszą być takie same u wszystkich, którzy zetknęli się z tą rośliną. Wszystko jest uzależnione od ilości olejku, który osadził się na skórze, a także od czasu i ilości promieni słonecznych. Stan zapalny może utrzymywać się przez 3 dni, a po 7 dniach poparzone miejsca mogą ciemnieć.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Pierwsza pomoc przy zetknięciu z rośliną

Lekarze apelują, że jeżeli mieliśmy kontakt z rośliną, a objawy jeszcze nie są widoczne należy przemyć miejsce oparzenia letnią wodą z mydłem oraz przez dwa dni nie wychodzić na słońce. Toksyny mogą być jeszcze osadzone na naszej skórze i w reakcji z promieniowaniem mogą się uaktywnić.

W przypadku pojawienia się objawów niezwłocznie zgłosić się do lekarza, bowiem oprócz poparzeń możemy być uczuleni na barszcz Sosnowskiego.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski