Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barwa naszego języka może wskazywać na chorobę. Jaki kolor języka powinien nas zaniepokoić?

MIKO
Regularnie obserwujmy barwę naszego języka - radzą specjaliści
Regularnie obserwujmy barwę naszego języka - radzą specjaliści PIXABAY
Przed codzinnym myciem zębów, przyjrzyjmy się naszemu językowi. Czy jest baldoróżowy czy też ma jakiś inny kolor? Zmiana jego zabarwienia może być istotna, bo może wskazywać na różne choroby, takie jak na przykład grzybica, anemia lub żółtaczka. Na co zwrócić uwagę?

Barwa naszego języka zmienia się, gdy chorujemy lub nieodpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej. Na jego zabarwienie może też wpływać ciąża lub zażywane leki. Pamiętajmy też o tym, że język może zabarwić się nam od tego, co zjedliśmy. Mogą zabarwić go niektóre słodycze, słodkie napoje, niektóre owoce (np. truskawki, jagody), warzywa (np. burak, marchew) a także niektóre przyprawy (curry, kurkuma).

Język to mięsień, którego głównym zadaniem jest przesuwanie i mieszanie pokarmu w czasie jedzenia. Język jest nam także niezbędny do mówienia i odczuwania smaku. Zdrowy język jest jasnoróżowy, gładki i ma wilgotną śluzówkę pokrytą niewielkimi brodawkami językowymi. Specjaliści radzą, by obserwować na co dzień swój język, bo jego kolor może świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się infekcja lub choroba, mamy np. problemy z trawieniem, krążeniem czy odpornością. Nadmierny nalot lub zmianę zabarwienia warto skonsultować z lekarzem.

Czytaj też: Babezjoza lub babeszjoza. Co to za choroba, jak ją rozpoznać i leczyć?

Inny kolor języka: biały (nalot, białe guzki lub plamki) - powodem takiego zabarwienia mogą być pleśniawki, czyli rodzaj infekcji grzybiczej. Takie zabarwienie może również wiązać się z leukoplakią (rogowaceniem białym), na którą narażone są najczęściej osoby palące papierosy czy nadużywające alkoholu. Leukoplakia zalicza się do stanów przednowotworowych i może prowadzić do raka błon śluzowych jamy ustnej.

Inny kolor języka: bardzo blady - może wskazywać na anemię, niedobór żelaza czy odwodnienie ale nawet na tak poważne choroby, jak rak jamy ustnej.

Inny kolor języka: ciemnoczerwony - może być spowodowany zapaleniem języka, niedoborem witamin z grupy B, ale również płonicą. Zaczerwienie języka może być również reakcją alergiczną na gluten lub wynikiem podwyższonej temperatury ciała. Purpurowa końcówka języka może być oznaką silnego stresu.

Czytaj też: Jak zaplanować podróż z dzieckiem?

Inny kolor języka: brązowy - taka barwa języka może charakteryzować nałogowych palaczy lub kawoszy. Brązowy nalot może sygnalizować gromadzenie się w organizmie toksyn (kwasica lub toksemia).

Inny kolor języka: niemal czarny lub brunatny - zazwyczaj jest symptomem tzw. włochatego języka, czyli nadmiernego rogowacenia i wydłużenia jego brodawek nitkowatych. Taki szorstki, „włochaty język” mogą mieć na przykład nałogowi palacze, cukrzycy, osoby pijące duże ilości alkoholu, mocnych herbat, kawy, a także osoby po przewlekłej antybiotykoterapii lub radioterapii szyi i głowy.

Czytaj też: Kontrole zwolnień: kto kontroluje chorujących i w jaki sposób?

Inny kolor języka: niebieski lub siny - może wskazywać na problemy z układem krążenia, a nawet na to, że serce nie pompuje prawidłowo krwi, w efekcie czego następuje niedotlenienie organizmu.

Inny kolor języka: żółty (nalot) - najczęściej jest spowodowany niedostateczną higieną jamy ustnej. Intensywny, gruby nalot tego koloru może wskazywać na problemy z trawieniem i na nieprawidłową pracę jelit albo na zakażenia układu moczowego. Może to też być objaw żółtaczki, problemów z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym lub choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski