Becikowe, 500+, 300+, świadczenia rodzicielskie - dla kogo, jakie warunki trzeba spełnić, gdzie należy złożyć wnioski?

 • Głos Wielkopolski

Milena Kochanowska

Rodzice w Polsce mogą liczyć na wiele form wsparcia finansowego ze strony państwa. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić i gdzie złożyć odpowiednie wnioski, aby otrzymać takie świadczenia jak becikowe, 500 plus, 300 plus, świadczenie rodzicielskie, Karta Rodziny Dużej.

Pomoc finansowa na dziecko może być jednorazowa, comiesięczna lub w formie ulg. Nie tylko rodziny w trudnej sytuacji życiowej mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa. Taką pomoc na dziecko dostaną rodzice nawet bez względu na swoje dochody, a liczne zniżki czekają na rodziny wielodzietne.

Żeby otrzymać pomoc finansową na dziecko, trzeba jednak spełnić wszystkie wymagane przepisami warunki. Wnioski składamy w miejskim lub gminnym ośrodku pomocy społecznej albo w urzędzie miasta lub gminy.

Przeczytaj też: ZUS. Komu przysługuje zasiłek macierzyński lub opiekuńczy?

Jak dostać becikowe - gdzie złożyć wniosek?

Gdy urodzi nam się dziecko, możemy się ubiegać o jednorazową zapomogę, która wynosi 1000 zł (becikowe). Żeby ją dostać, w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka musimy złożyć wniosek o nią. W innych przypadkach wniosek należy złożyć w czasie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką prawną lub od dnia jego przysposobienia, nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Żeby się starać o becikowe, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 1922 zł. Składając wniosek o ustalenie prawa do zapomogi do dnia 30 października, należy dołączyć dokumenty potwierdzające dochód za 2016 rok, a od dnia 1 listopada za rok 2017.

Becikowe nie przysługuje m.in. gdy:

 • wniosek złożymy po terminie
 • matka dziecka nie pozostawała pod opieką medyczną co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu.
123 RF

Dla kogo świadczenie rodzicielskie

To świadczenie przysługuje osobom, które urodziły dziecko, ale nie otrzymują zasiłku lub uposażenia macierzyńskiego. Uprawnione do pobierania tego świadczenia są więc m.in.:

 • osoby bezrobotne (niezależnie od tego, czy są zarejestrowani w urzędzie pracy czy nie)
 • studenci
 • rolnicy
 • wykonujący pracę na podstawie umów cywilno-prawnych (umowa-zlecenie, umowa o dzieło)
 • osoby zatrudnione
 • prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Świadczenie rodzicielskie przysługuje nie tylko obywatelom polskim, ale też pod pewnymi warunkami cudzoziemcom przebywającym na terytorium RP.

Wniosek o przyznanie świadczenia rodzicielskiego może złożyć matka lub ojciec dziecka. Ten drugi na przykład wtedy, gdy matka skróci okres pobierania świadczenia lub gdy dziecko porzuci. Taki wniosek może też złożyć opiekun faktyczny dziecka lub osoba, która dziecko przysposobiła - do ukończenia przez nie 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - do ukończenia przez nie 10. roku życia albo niezawodowa rodzina zastępcza.

Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeżeli m.in.:

 • co najmniej jeden z rodziców dziecka lub jego opiekun faktyczny albo rodzina zastępcza otrzymują zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego
 • jeden z rodziców dziecka lub opiekun faktyczny albo rodzina zastępcza nie sprawują osobistej opieki nad dzieckiem w związku z wychowywaniem tego samego dziecka lub w związku z opieką nad nim jest już ustalone prawo do świadczenia rodzicielskiego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to po prostu system zniżek. Jej posiadacze mogą korzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej, czy transportowej na terenie całego kraju. Zniżek mogą udzielać instytucje publiczne i przedsiębiorcy prywatni.

Dzięki Karcie osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in. ze zniżek: na przejazdy kolejowe - rodzice lub małżonkowie rodziców mają 37 proc. zniżki na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne w opłatach paszportowych - 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. w przypadku rodziców i małżonków rodziców oraz darmowych wstępów do parków narodowych. UWAGA! Wykaz zniżek dostępnych w ramach KDR można znaleźć na https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina.

Program ten skierowany jest do rodzin wielodzietnych (osób mających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP) oraz cudzoziemców mieszkających lub przebywających w Polsce, jeśli spełniają określone warunki, a także do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

Mogą z niego korzystać rodziny mające na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat (gdy dziecko się uczy - do ukończenia przez nie 25 lat lub bez ograniczeń wiekowych - w przypadku dziecka niepełn-sprawnego z orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności), niezależnie od sytuacji materialnej. Spersonalizowana Karta wydawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny wielodzietnej. Ważne jest jednak, żeby w chwili składania wniosku rodzina spełniała konieczne warunki. Jeśli tak nie jest, Karta nie przysługuje żadnemu z jej członków.​

Od początku 2018 roku Karta Dużej Rodziny dostępna jest w dwóch formach: tradycyjnej plastikowej i elektronicznej (na urządzeniach mobilnych).

Aplikacja na smartfony ma kilka funkcji:

 • rodzic może posiadać na swoim smartfonie Karty swoich dzieci oraz małżonka
 • aplikacja umożliwia wyszukiwanie partnerów KDR według kategorii, lokalizacji czy frazy
 • funkcja geolokalizacji pozwala na wyszukiwanie partnerów udzielających zniżek w okolicy użytkownika aplikacji
 • użytkownik aplikacji może dodawać partnerów KDR do listy „ulubionych”
 • aplikacja pozwala na przekazywanie członkom rodzin wielodzietnych informacji o aktualnych zniżkach i nowych partnerach, ale także o konieczności złożenia wniosku przed terminem ważności Karty.

INNE ŚWIADCZENIA:

500 + - komu przysługuje? Jak je otrzymać?

Prawo do świadczenia 500 + mają rodziny mieszkające w Polsce.
Cudzoziemcy mogą otrzymać pieniądze w programie 500+ pod warunkiem mieszkania na terytorium RP przez okres pobierania świadczenia.

Świadczenie wychowawcze przysługuje niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Żeby je dostać na pierwsze dziecko, dochód na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 800 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego kryterium dochodowe wzrasta do 1200 zł na członka rodziny.

123 RF

Program 500 plus nie poprawił demografii, ale ograniczył biedę

źródło: Agencja Informacyjna Polska Press/x-news.pl.

300+, czyli pieniądze na wyprawkę szkolną - gdzie złożyć wniosek?

Dobry start to kolejny rządowy program wsparcia polskich rodzin. 300 zł na wyprawkę szkolną dla uczniów dostaniemy bez względu na dochód rodziny.

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia można składać do 30 listopada br. Wyprawkę otrzymają uczniowie do 20. lub, w przypadku niepełnosprawności, do 24. roku życia, z wyłączeniem dzieci, które w roku szkolnym 2018/2019 idą do przedszkola lub „zerówki”.

Wniosek można złożyć w urzędzie miasta albo gminy w miejscu zamieszkania, ośrodku pomocy społecznej lub online - przez Emp@tię, portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub bankowość elektroniczną, umożliwia to na przykład PKO Bank Polski w iPKO w sekcji eUrząd.

Dla prawidłowo wypełnionych i kompletnych wniosków Dobry start złożonych do 31 sierpnia br. gminy wypłacą świadczenie najpóźniej 30 września br. 300 zł przysługuje również na dzieci w pieczy zastępczej - wnioski przyjmują i rozpatrują powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR).

Przeczytaj też: Alimenty dla dziecka od rodziców lub dziadków

POLECAMY:

Najgorsze mieszkania do wynajęcia

Poznań: Najlepsze burgery w Poznaniu [TOP10]

Najdziwniejsze ogłoszenia na klatkach schodowych

Najpiękniejsze Rolniczki w Polsce

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Skąd się wzięły nazwy tych miejsc w Poznaniu?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3