Będą fundusze na ochronę przed wodą i ASF

Redakcja
Wsparcie na urządzenia mające zapobiec podtopieniom gospodarstw będą mogły otrzymać spółki wodne
Wsparcie na urządzenia mające zapobiec podtopieniom gospodarstw będą mogły otrzymać spółki wodne Polska Press
Spółki wodne i ich związki będą mogły uzyskać fundusze na zakup urządzeń wodnych. Natomiast rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach zagrożonych ASF będą mogli uzyskać wsparcie na zakup ogrodzeń oraz niecek do dezynfekcji.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został przygotowany projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Zapobiec zalaniom i podtopieniom

Zgodnie z zapisami PROW 2014-2020 w ramach instrumentu wsparcia „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” przewiduje się realizację dwóch rodzajów operacji skierowanych do różnych grup beneficjentów.

Pomoc jest udzielana na zaopatrzenie w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny oraz na inwestycje ograniczające możliwość rozszerzenia się afrykańskiego pomoru świń. W pierwszym przypadku beneficjentami mogą być spółki wodne lub ich związki, natomiast w drugim rolnicy prowadzący działalność rolniczą na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem ASF.

 

Do kosztów kwalifikowalnych, o refundację których będzie mogła ubiegać się spółka wodna lub związek, zalicza się: koszty zakupu (lub leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności) nowego sprzętu, służącego do utrzymania urządzeń melioracji wodnych wykorzystywanych dla celów ochrony terenu przed skutkami powodzi lub deszczu nawalnego, do wartości rynkowej majątku; koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego oraz zakupu patentów i licencji dotyczących sprzętu, o którym mowa powyżej.

By skuteczniej walczyć z ASF

Jeżeli natomiast chodzi o zapobieganie rozszerzeniu się afrykańskiego pomoru świń, współfinasowane będą koszty ogrodzeń i niecek do dezynfekcji.

Ogrodzenia mają otaczać chlewnie wraz z terenem koniecznym do obsługi świń. Chodzi m.in. o miejsca, w których składowane są pasze, ściółka oraz sprzęt potrzebny do obsługi świń. Długość ogrodzenia nie może być większa niż 1500 metrów, a wysokość musi mieć co najmniej 2 m. Muszą one być wykonane na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem.

Natomiast niecki dezynfekcyjne powinny posiadać wymiary odpowiednie do szerokości i wysokości pojazdów, które przez nie przejeżdżają i do obwodu kół tych pojazdów. Powinny być wykonane w taki sposób, aby zabezpieczyć przed przesiąkaniem środka dezynfekcyjnego do podłoża oraz zabezpieczyć środki dezynfekcyjne – np. przez zadaszenie – przed działaniem czynników zewnętrznych.

Poziom pomocy będzie wynosić maksymalnie 80 proc. kosztów inwestycji kwalifikującej się do wsparcia. Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi, w okresie realizacji PROW 2014-2020, nie może przekroczyć 500 000 zł (dla spółek wodnych lub ich związków) oraz 100 000 zł (dla rolników).

 

Projekt rozporządzenia jest obecnie w trakcie konsultacji publicznych. 

(k)

Wideo

Materiał oryginalny: Będą fundusze na ochronę przed wodą i ASF - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie