Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą nowe karty parkingowe. Komu przysługują i jak załatwić formalności?

Paulina Jęczmionka
Do 30 listopada część osób niepełnosprawnych musi karty wymienić, a część uzyskać nowe orzeczenie.
Do 30 listopada część osób niepełnosprawnych musi karty wymienić, a część uzyskać nowe orzeczenie. archiwum polskapresse
1 lipca zmienią się zasady wydawania kart parkingowych. Do 30 listopada część osób niepełnosprawnych musi karty wymienić, a część uzyskać nowe orzeczenie.

Sejm postanowił walczyć z naciągaczami, którzy bezprawnie używają kart parkingowych. W Poznaniu i powiecie wydano ok. 30 tys. takich kart dla osób niepełnosprawnych, ale tylko 18 tys. nadal jest ważne. Pozostałe są wystawione np. na osoby, które już zmarły. I korzystają z nich osoby nieuprawione.

By zwalczyć ten proceder, od 1 lipca zmienią się zasady wydawania. Stare identyfikatory stracą ważność 30 listopada. Do tego czasu wszyscy, którzy będą chcieli nadal je mieć, muszą albo wymienić je na nowe, albo wystąpić o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które będzie uprawniać do karty. Kogo to dotyczy i jak zmienią się przepisy?

  • Prawo do wymiany karty parkingowej (od 1 lipca) mają jedynie osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna) i mają zapis o spełnieniu przesłanek do wydania karty.
  • Te osoby muszą złożyć w starostwie wniosek o wymianę karty, prawomocne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i fotografię, wpłacić 25 zł i oddać starą kartę.
  • Pozostałe osoby, w tym dzieci, jeśli chcą nadal mieć kartę, muszą ubiegać się o nowe orzeczenie. Muszą złożyć wniosek (nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności orzeczenia), oryginał zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarza, do wglądu przedstawić oryginały dokumentów medycznych, potwierdzających rozpoznanie schorzenia.
  • Karty uprawniające do parkowania na tzw. kopertach nie będą już przysługiwały osobom z lekkim stopniem niepełno-sprawności, a tylko ze znacznym i umiarkowanym. W przypadku tego drugiego chodzi jedynie o wcześniej wymienione symbole schorzeń.
  • Dla osób do 16 lat, które nie mają w orzeczeniu określonego stopnia niepełnosprawności, warunkiem otrzymania karty będzie ograniczona możliwość poruszania się.
  • Karta parkingowa nie będzie już bezterminowa. Dostaniemy ją maks. na 5 lat, a placówki z samochodem do przewozu niepełnosprawnych na 3 lata.
  • Osoby, które będą bezprawnie posługiwać się kartą, zapłacą karę w wysokości 2 tys. zł.
  • 1 września wejdzie w życie nowy obowiązek wyznaczania tzw. kopert na parkingach. Jedno takie stanowisko będzie musiało być na parkingu, który łącznie ma 6-15 wszystkich miejsc, dwa, jeśli miejsc jest maks. 40 i trzy, gdy ich liczba wynosi 41-100. Powyżej stu miejsc koperty będą musiały stanowić 4 proc. ich liczby.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski