Będą pieniądze dla rolników. Na ochronę

Andrzej Rajewicz
Będą pieniądze dla rolników. Na ochronęBędą pieniądze dla rolników. Na ochronę
Będą pieniądze dla rolników. Na ochronęBędą pieniądze dla rolników. Na ochronę http://www.strefaagro.pl
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został przygotowany projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Zapobiec zalaniom i podtopieniom

Zgodnie z zapisami PROW 2014-2020 w ramach instrumentu wsparcia „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” przewiduje się realizację dwóch rodzajów operacji skierowanych do różnych grup beneficjentów. Do kosztów kwalifikowalnych, o refundację których będzie mogła ubiegać się spółka wodna lub związek, zalicza się: koszty zakupu (lub leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności) nowego sprzętu, służącego do utrzymania urządzeń melioracji wodnych wykorzystywanych dla celów ochrony terenu przed skutkami powodzi lub deszczu nawalnego, do wartości rynkowej majątku; koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego oraz zakupu patentów i licencji dotyczących sprzętu, o którym mowa powyżej.

 

Spółki skorzystają

- Pomoc jest udzielana na zaopatrzenie w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz. - Oczywiście, że jako spółka wodna będziemy chcieli z tego programu skorzystać. Program będzie finansowany do 2022 roku. Na razie trwają konsultacje - mówi Jarosław Konieczny, sekretarz Zarządu Spółki Wodno-Melioracyjnej Niziny Obrzańskiej. Jarosław Konieczny sam jest rolnikiem i cieszy się z planowanego programu. Jego spółka będzie chciała z pieniędzy z programu zakupić najprawdopodobniej koparkę kroczącą do czyszczenia rowów. - Myślimy o koparce, lub innych urządzeniach w zależności od pieniędzy, które nam się uda pozyskać. Jako spółka musimy wyłożyć 20%, 80% dokłada Ministerstwo - dodaje J. Konieczny.  

 

Walka z ASF

Ministerialny projekt dotyczy także zapobieganiu afrykańskiemu pomorowi świń. Przy  zapobieganiu rozszerzeniu się afrykańskiego pomoru świń, współfinansowane będą koszty ogrodzeń i niecek do dezynfekcji.

Ogrodzenia mają otaczać chlewnie wraz z terenem koniecznym do obsługi świń. Chodzi m.in. o miejsca, w których składowane są pasze, ściółka oraz sprzęt potrzebny do obsługi świń. Długość ogrodzenia nie może być większa niż 1500 metrów, a wysokość musi mieć co najmniej 2 m.  Muszą one być wykonane na podmurówce lub z wkopanym krawężnikiem.

Natomiast niecki dezynfekcyjne powinny posiadać wymiary odpowiednie do szerokości i wysokości pojazdów, które przez nie przejeżdżają i do obwodu kół tych pojazdów. Powinny być wykonane w taki sposób, aby zabezpieczyć przed przesiąkaniem środka dezynfekcyjnego do podłoża oraz zabezpieczyć środki dezynfekcyjne np. przez zadaszenie, chroniące przed działaniem czynników zewnętrznych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie