Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będą testy na koronawirusa dla opiekunek w żłobkach, przedszkolanek i nauczycieli? Apeluje o to Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski chce, by zaczęto realizować powszechne badania pod kątem zakażenia COVID – 19.
Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski chce, by zaczęto realizować powszechne badania pod kątem zakażenia COVID – 19. zdjęcie ilustracyjne/Anna Kaczmarz
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski chce aby rząd realizował program powszechnego badania pod kątem zakażenia koronawirusem. Priorytetem według zarządu organizacji powinno być testowanie pracowników oświaty.

W poniedziałek (18 maja) Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, poinformowała o wynikach zleconych przez magistrat testów na obecność przeciwciał na koronawirusa u pracowników miejskich żłobków i przedszkoli, które tego dnia miały zostać otwarte. Aż u 14 proc. badanych testy dały wynik pozytywny.

Na informację o zakażeniach wśród pracowników przedszkoli i żłobków szybko zareagował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

- Domagamy się dostępu do testów na obecność koronawirusa dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty powracających do szkół i przedszkoli - poinformowała centrala ZNP.

Czytaj więcej: Poznań nie wykona testów na koronawirusa pracownikom żłobków i przedszkoli. Ma inną propozycję

Sprawdź też:

W Poznaniu żłobki i przedszkola mają zostać ponownie otwarte 25 maja. Jak jednak mówią władze miasta, badania pracowników tych placówek nie są planowane. Magistrat zaproponował, by Główny Inspektor Sanitarny wydał dyspozycję powiatowym inspektorom sanitarnym, by ci podjęli działania związane z kierowaniem na badania pracowników żłobków i jednostek oświatowych.

- Musimy dbać o zdrowie pracowników żłobków oraz przedszkoli, a także rodziców i dzieci. Apelujemy i żądamy od premiera testów dla tej grupy. Bezpieczeństwo tych placówek musi być zapewnione - apelował Jacek Jaśkowiak, prezydent stolicy Wielkopolski.

Sprawdź też: Uczniowie do szkół w Poznaniu wrócą dopiero w czerwcu. "Musimy się dobrze przygotować"

W środę, 20 maja podobne stanowisko przyjął zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Organizacja chce, by zaczęto realizować powszechne badania pod kątem zakażenia COVID – 19.

"Samorządy lokalne szczególną troską napawa bezpieczny powrót do funkcjonowania żłobków, przedszkoli i szkół. Umożliwienie pełnienia podstawowych funkcji przez te jednostki odbywa się aktualnie w ograniczonej formule przy zachowaniu restrykcji i ograniczeń epidemiologicznych. Zachowanie nakreślonego przez odpowiednie instytucje reżimu sanitarnego nie gwarantuje jednak, że tego rodzaju placówki nie staną się ośrodkiem rozprzestrzeniania choroby. Program powszechnego badania pod kątem zakażenia COVID – 19 w naszej opinii powinien stanowić podstawę bezpiecznego funkcjonowania placówek oświatowych." - czytamy w stanowisku stowarzyszenia.

Według organizacji program mógłby być realizowany przez organy centralne w ścisłej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. "To pomysł ambitny i jego organizacja z pewnością, ze względów proceduralnych i finansowych, wymaga zaangażowania organów centralnych. Jednocześnie realizacja we współpracy z samorządem lokalnym, może przynieść
najkorzystniejsze efekty." - tłumaczą samorządowcy.

Zobacz też:

Nauczyciele strajkują, każda kolejna reforma edukacji jest gorsza od poprzedniej, a twoje dziecko na pytanie "jak było w szkole?" odpowiada, że nie chce tam nigdy więcej wracać? Wcale nie musi! Nie oznacza to jednak, że obowiązek szkolny może nie być realizowany. Alternatywną drogą jest jednak edukacja domowa, na którą z roku na rok decyduje się coraz więcej polskich rodziców, a od lat jest bardzo popularna w USA. Czy każdy może z niej skorzystać? Czy rodzic musi być po studiach pedagogicznych, by przejść na nauczanie domowe swojego dziecka? Wyjaśniamy!

Twoje dziecko nie chce chodzić do szkoły? Wcale nie musi! Sp...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski