Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie cieplej, kleszcze mogą się już budzić [jak usunąć kleszcza, borelioza]

Joanna Pluta
Joanna Pluta
Kleszcze uwielbiają się czaić się na żywiciela w niskiej roślinności. W ciało wkłuwają się właściwie bezboleśnie
Kleszcze uwielbiają się czaić się na żywiciela w niskiej roślinności. W ciało wkłuwają się właściwie bezboleśnie archiwum
W tym roku pojawiły się już w lasach w kraju pierwsze kleszcze. Na chwilę przestraszył je mróz. Ale w weekend znów ma być cieplej, uważajmy!

- Sezon na kleszcze już się rozpoczął - mówiła podczas cieplejszych marcowych dni w rozmowie z portalem TVN Meteo Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

- Z tego co wiem, na razie jeszcze nikt się na nie w naszych lasach nie natknął na kleszcza - mówi inż. Andrzej Białkowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Bydgoszcz. - Jest dla nich teraz po prostu za zimno.

Sprawdź także:**Mają chore nerwy. Walczą z astmą, boreliozą. Choroby zawodowe rolników**

- Kleszcze, by zacząć żerować, potrzebują co najmniej 10 stopni Celsjusza na plusie - dodaje nadleśniczy Krzysztof Sztajnborn z Nadleśnictwa Żołędowo. - Uaktywniają się dopiero, gdy rusza wegetacja. Trzeba też pamiętać, że tak naprawdę najbardziej lubią niską roślinność, a na swoją ofiarę się wspinają, a nie skaczą z drzew, jak się powszechnie uważa. Na szczęście nasz region nie jest miejscem, w którym kleszczy występuje szczególnie dużo.

Faktem jednak jest, że te niewielkie pajęczaki z podgromady roztoczy coraz śmielej wkraczają na obszary skupisk ludzkich i tak jak kiedyś można było je spotkać głównie w lasach i na łąkach, tak teraz możemy się ich spodziewać w miejskich parkach i przydomowych ogródkach. Dlatego samorządy coraz częściej decydują się na opryski miejskich terenów zielonych.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas

A co kleszcze mają w ofercie?

Najczęściej boreliozę i Kleszczowe Zapalenie Mózgu, oprócz tego całą gamę innych chorób. Tylko czy naprawdę jest się czego bać?

- Mam wrażenie, że w Polsce zapanowała jakaś boreliozofobia - mówi dr n. med. Paweł Rajewski z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. - A tak naprawdę to choroba, która jest przenoszona od ponad 100 lat. Co więcej, nie ma przypadku, by ktoś z powodu boreliozy umarł. Owszem, choroba może nam obniżyć jakość życia, ale nam go nie odbierze. Nie znaczy to jednak, że kleszcze i choroby przez nie przenoszone można lekceważyć.

Najlepiej zapobiegać - czyli np. idąc do lasu ubrać się tak, by zakryć jak największą powierzchnię ciała, a po powrocie ze spaceru dokładnie się obejrzeć. A co gdy zauważymy kleszcza?

Będzie cieplej, kleszcze mogą się już budzić [jak usunąć kleszcza, borelioza]
pixabay.com

- Jak najszybciej musimy go usunąć, bo jeśli był zarażony, to po trzech dniach ryzyko naszego zachorowania na boreliozę wynosi już 100 procent - mówi dr Rajewski.

Czytaj także:**Okolice intymne człowieka. To lubią kleszcze**

Jak się pozbyć intruza?

Słyszy się o sposobach na masło, benzynę, spirytus... - Nie wolno kleszcza niczym smarować, bo to go podrażnia, powodując wymioty i intensywne wydzielanie śliny, przez które człowiek zostaje zarażony - tłumaczy lekarz. - Najlepiej wyciągnąć go pęsetą lub za pomocą gotowych zestawów, jakie można kupić w aptece. Co ważne - nie powinniśmy kleszcza wykręcać, tylko wyciągnąć go szybkim ruchem, a miejsce po ukąszeniu przemyć spirytusem i przez kilka tygodni je obserwować.

W poszukiwaniu czego? U około połowy chorych na boreliozę pojawia się rumień wędrujący, czyli koliste zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia, które szybko się rozprzestrzenia.

- Typowy rumień jest na tyle charakterystyczny, że właściwie nie wymaga dodatkowych testów i pozwala na rozpoczęcie kuracji antybiotykiem - mówi dr Rajewski. - Odpowiednio leczony znika po kilku dobach.

Gorzej sprawa ma się z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu.

- Ma zazwyczaj dwufazowy przebieg - mówi lekarz. - Po jakimś czasie od ukłucia pojawiają się objawy charakterystyczne dla grypy lub jelitówki. Uznajemy, że to zwykłe przeziębienie i za jakiś czas jesteśmy zdrowi. Natomiast mniej więcej po dwóch tygodniach mogą się już pojawić poważniejsze objawy, jak zaburzenia widzenia, bardzo silne bóle głowy, a nawet napady padaczkowe. Bywa jednak, że zarówno KZD, jak i borelioza przebiegają bezobjawowo.

KZD jest juz bardzo niebezpieczne - w skrajnych przypadkach może pozostawić trwałe zmiany neurologiczne. Na szczęście można się zaszczepić przeciw niemu i to właśnie wczesna wiosna jest na to najlepszym czasem.

Szczyt aktywności kleszczy przypada zazwyczaj na maj i czerwiec. Później jest chwila spokoju i dopiero we wrześniu i październiku pajęczaki dają znów o sobie znać.

Bardzo lubią atakować także nasze domowe zwierzaki. Atak skutkuje m.in. groźną babeszjozą. W tym przypadku jednak na rynku jest dostępnych sporo preparatów, które przed tym chronią.

- Wyposażamy nasze zwierzęta chociażby w obroże przeciwkleszczowe, czy używajmy kropli aplikowanych na kark, które rzeczywiście są skuteczne, tzn. kleszcze nie wkłuwają się w skórę zwierząt, ale za to zaczepiają się na sierści. I właśnie na niej możemy je przynieść ze spaceru do domu. A potem sami paść ofiarami kleszcza - tłumaczy dr Paweł Rajewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Będzie cieplej, kleszcze mogą się już budzić [jak usunąć kleszcza, borelioza] - Gazeta Pomorska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski