Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie dodatek dla nauczycieli w klasach I-III oraz w przedszkolach, którzy pracują stacjonarnie? "Są bezpośrednio narażeni na zakażenie"

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Tylko przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych pracują w trybie tradycyjnym. Związkowcy oświatowej Solidarności domagają się specjalnych dodatków dla nauczycieli podstawówek oraz przedszkoli, którzy ze względu na ograniczoną możliwość zachowywania reżimu sanitarnego, są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem.
Tylko przedszkola oraz klasy I-III szkół podstawowych pracują w trybie tradycyjnym. Związkowcy oświatowej Solidarności domagają się specjalnych dodatków dla nauczycieli podstawówek oraz przedszkoli, którzy ze względu na ograniczoną możliwość zachowywania reżimu sanitarnego, są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem. Waldemar Wylegalski
Związkowcy oświatowej Solidarności domagają się wprowadzenia specjalnego dodatku dla nauczycieli oraz opiekunów w przedszkolach, którzy pracują stacjonarnie. Dodatek ma motywować nauczycieli do pracy w czasie pandemii.

Ze względu na wciąż rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem w Polsce w szkołach średnich oraz w klasach IV-VIII szkół podstawowych czasowo wprowadzono naukę zdalną. Bez zmian funkcjonują natomiast uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki.

Czy podstawówki powinny przejść na zdalne nauczanie? Zobacz wideo:

Źródło: TVN

Nauczyciele z przedszkoli i podstawówek narażeni na zachorowanie

Oświatowa Solidarność zwraca uwagę, że pracownicy przedszkoli oraz szkół podstawowych są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem. Prezes KSOiW NSZZ „Solidarność” podkreśla, że w szkołach i przedszkolach trudno jest o zachowywanie reżimu sanitarnego.

- Pracownicy ci podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nie mogą zachowywać zalecanego dystansu społecznego i są bezpośrednio narażeni na zakażenie wirusem SARS-Cov-2 oraz zachorowanie na COVID-19 - mówi Ryszard Pyssa.

Dodatek byłby motywacją dla nauczycieli

Związkowcy argumentują, że specjalny dodatek stanowiłby motywację dla nauczycieli w czasie, gdy występują braki kadrowe oraz obawy o zdrowie pracowników oświaty.

Czytaj też:

- Rozumiemy trudną sytuację, w jakiej znalazło się nasze państwo, jednak funkcjonowanie przedszkoli i szkół w klasach I-III daje możliwość utrzymania gospodarki kraju. Wobec braków kadrowych wśród pracowników oświaty oraz obaw o ich zdrowie i życie, dodatek taki stanowiłby wzmocnienie motywacji pełnienia służby w opiece, wychowaniu i nauczaniu podopiecznych - podkreśla Ryszard Proksa, przewodniczący oświatowej Solidarności.

Rząd nie wywiązał się z porozumienia z Solidarnością

Przewodniczący zaznacza również, że rząd nie zrealizował porozumienia dotyczącego wynagrodzeń nauczycieli zawartego z Solidarnością.

- Przypominamy, że problem niedofinansowania oświaty i niskich uposażeń jej pracowników to konsekwencja braku realizacji porozumienia podpisanego między rządem a NSZZ „Solidarność” dotyczącego zmiany systemu wynagradzania nauczycieli, które związane być powinno ze średnią płacą w gospodarce narodowej - mówi Ryszard Pyssa.

Zobacz także:

Główny Inspektor Sanitarny wydał w maju wytyczne dotyczące higieny i bezpieczeństwa sanitarnego dla żłobków i przedszkoli. W piątek, 3 lipca zasady zostały zaktualizowane. Sprawdź, jakich zasad powinny przestrzegać żłobki i przedszkola --->

Nowe wytyczne GIS dla żłobków i przedszkoli: Zobacz, jakie z...

Zdalne nauczanie MEMY. Nauka na odległość w czasach pandemii koronawirusa oczami internautów. Śmieszne obrazki i demotywatory 26.11.2020

Zdalne nauczanie MEMY. Nauka na odległość w czasach pandemii...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski