Nasza Loteria

Będzie najazd mundurowych na Poznań

Agnieszka Smogulecka
Kilka tysięcy mundurowych może zjechać w najbliższy piątek do Poznania. Policjanci, strażnicy graniczni, funkcjonariusze służby więziennej i strażacy chcą manifestować w obronie swych interesów pracowniczych. Jutro o problemach związanych ze służbą będą rozmawiać z wielkopolskimi parlamentarzystami.

- Rząd dzieli nas na lepszych i gorszych - irytują się mundurowi. Według projektu, funkcjonariusze przyjęci do służby po 1 stycznia 2010 musieliby przepracować 25 lat, by odejść na wcześniejszą emeryturę. Aby to się opłacało, musieliby jednak pracować 10 lat dłużej (wtedy uzyskaliby 85 procent średniej pensji z ostatnich trzech lat służby). Mundurowi, którzy przepracowali ponad 15 lat, odchodziliby na emeryturę na starych zasadach, a ci, którzy pracują krócej, mogliby sami wybrać system.

- Zmienione zasady powinny obejmować tylko nowych funkcjonariuszy. Nie zmienia się reguł w trakcie gry - narzekają mundurowi.

Na manifestację chcą przyjść w mundurach , zabrać gwizdki, syreny, flagi, transparenty, znicze. Organizatorzy zapowiadają, że przyjechać może nawet 10 tysięcy funkcjonariuszy, realiści twierdzą, że demonstrantów będzie raczej 2-3 tysiące. Już zwołują się telefonicznie, przez internet.

Zbiórkę zaplanowali na Starym Rynku w samo południe. Funkcjonariusze przejdą przed Urząd Wojewódzki. Tam odbędzie się pikieta.

- Odśpiewamy hymn narodowy, minutą ciszy uczcimy pamięć poległych w czasie służby - mówi Andrzej Szary, szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce. - Wojewodzie wręczymy petycję.
Około godziny 14 mundurowi znów rozpoczną przemarsz przez miasto. Pójdą do siedziby Platformy Obywatelskiej, a następnie na plac Mickiewicza. Po złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku manifestacja się zakończy.

Mundurowi chcą, aby ludzie dowiedzieli się, jak kiepska jest sytuacja w służbach, które mają zapewniać bezpieczeństwo. Przestrzegają, że z powodu cięć dłużej trzeba będzie czekać na przyjazd patrolu, mniej będzie mundurowych na ulicach.

- Zlikwidowano nawet część szkoleń, co może wpłynąć na bezpieczeństwo funkcjonariuszy i osadzonych - alarmuje Urszula Dudek, związkowiec ze służby więziennej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski