Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej muzyki w szkołach?

Anna Jarmuż
Witold Roy Zalewski dąży do tego, by w każdej szkole mógł działać zespół muzyczny. W tym celu zbiera podpisy pod petycją do MEN
Witold Roy Zalewski dąży do tego, by w każdej szkole mógł działać zespół muzyczny. W tym celu zbiera podpisy pod petycją do MEN Michał Sowiński
Trwają konsultacje w sprawie ramowych planów nauczania. Pojawił się głos, by przy okazji reformy wprowadzić zmiany w edukacji muzycznej.

Godzina na działalność zespołów muzycznych we wszystkich typach szkół oraz lekcje muzyki także w ósmej klasie. O to apelują autorzy petycji, skupieni wokół inicjatywy #Grajmy w szkole. Mają nadzieję, że ich głos zostanie wzięty pod uwagę przy okazji planowanej reformy oświaty. Właśnie trwają konsultacje dotyczące ramowych planów nauczania.

- Pochodzę z Poznania. Dziś mieszkam w Warszawie, ale koncertuję i realizuję projekty edukacyjne w całej Polsce. W tym czasie spotkałem wielu ludzi, którzy mają ciekawe podejście do edukacji muzycznej - mówi Witold Roy Zalewski, jeden z pomysłodawców akcji, który jest członkiem zarządu w Polskim Stowarzyszeniu Edukacji i Animacji Muzycznej, animatorem kultury, muzykantem i śpiewakiem.

- Dziś lekcje muzyki opierają się głównie na teorii, trzeba się czegoś nauczyć i zaliczyć na ocenę, natomiast dobra edukacja muzyczna jest poza systemem. Realizowana jest głównie dzięki pasji i pomysłowości nauczycieli. Tymczasem z muzyką jest jak ze sportem. Nie da się go nauczyć, nie biegając za piłką. Muzyki też trzeba doświadczać w praktyce - tłumaczy Witold Roy Zalewski.

Autorzy petycji uważają, że przy okazji wprowadzanej reformy edukacji należy zacząć zmieniać podejście do edukacji muzycznej. Chcą, by w każdym typie szkół wygospodarować jedną godzinę w tygodniu na działalność zespołów muzycznych.

- Nie ma żadnego przymusu. Może to być zespół rockowy lub chór. Wszystko zależy od nauczyciela - wyjaśnia Witold Roy Zalewski.

Pomysłodawcy akcji chcą też, by lekcje muzyki były realizowane przez całą szkołę podstawową. Obecny projekt ramowego planu nauczania zakłada, że zajęcia te będą odbywać się tylko do 7 klasy oraz w pierwszej klasie liceum i technikum - do wyboru wraz z filozofią i plastyką.
Jak podkreślają inicjatorzy akcji, muzyka pozytywnie wpływa na rozwój młodego człowieka. - Badania naukowe dowodzą, że gra na instrumentach muzycznych oraz śpiew zwiększają zarówno kompetencje lingwistyczne, matematyczne, jak i ogólne zdolności edukacyjne - czytamy w petycji do minister edukacji Anny Zalewskiej.

Zgadzają się z tym inni eksperci, którzy uważają, że muzyki w szkołach jest za mało.

- Popieram akcję i na pewno podpiszę się pod petycją. Im szybciej wprowadzimy zmiany w edukacji muzycznej, tym lepiej - stwierdza Małgorzata Pawłowska, asystent w Katedrze Teoria Muzyki Akademii Muzycznej im. I. Paderewskiego w Poznaniu. - Muzyka pomaga poszerzać horyzonty. Uczy też współdziałania. Osoby, które mają kontakt z muzyką od najmłodszych lat, pozostają z nią związane przez całe życie. To późniejsi słuchacze filharmonii, widzowie teatru muzycznego.

Pozytywny wpływ muzyki widać w szkołach, gdzie stawia się na tego typu edukację.

- Dzięki zajęciom ze śpiewu i gry na instrumencie, uczniowie lepiej rozumieją muzykę - tłumaczy Łukasz Maciejewski, nauczyciel muzyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu. Od lat, w ramach zajęć dodatkowych, działa tam chór i zespół muzyczny. Uczniowie raz w miesiącu wychodzą do filharmonii. - Są bardzo otwarci. Ci, którzy grają z zespołach rockowych, chętnie słuchają także Beethovena - mówi Łukasz Maciejewski. W szkole odbywają się też regularne koncerty. Tu też nie ma ograniczeń. W ZSO nr 2 gościli m.in. Ryba and The Witches, Poznańskie Słowiki czy Górale z Podhala.

Konsultacje w sprawie ramowych planów nauczania potrwają do 21 lutego. Do tego czasu petycja w sprawie zajęć muzycznych trafi do MEN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski