Od 2020 roku pojawią się dodatkowe połączenia z Poznania do Berlina i z powrotem. Tak wynika z zapowiedzi PKP Intercity złożonych podczas Forum Polsko-Niemieckiego. Najwcześniejszy pociąg miałby wyjeżdżać z Poznania o godz. 7.30, a ostatni powrotny z Berlina wyjeżdżałby około 17.40.

Liczba połączeń kolejowych Poznania z Berlinem ma wzrosnąć do siedmiu. Podczas poznańskiego Forum Polsko-Niemieckiego w Instytucie Zachodnim zadeklarowali to przedstawiciele PKP Intercity.

Czytaj też: Poznańska Kolej Metropolitalna. W kolejnych latach nowe połączenia i inwestycje w kolej [ROZMOWA]

- Obecnie problem polega na tym, że najwcześniejszy pociąg z Poznania do Berlina wyjeżdża około godz.

9.30. Na miejscu jest około 12.30, a ostatnie powrotne połączenie wyjeżdża z Berlina o 16.30. Przez te ramy czasowe trudno wyjechać na jeden dzień i coś załatwić. Ma to swoje konsekwencje biznesowe czy kulturalne - mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS i jeden z uczestników forum. Był to jeden z jego głównych tematów.

Co dokładnie ma się zmienić? Połączeń będzie więcej, ale najważniejsze są dwa - najwcześniejsze poranne i ostatnie powrotne. Wróblewski dodaje, że dodatkowe kursy mają się pojawić od 2020 roku. Z Warszawy pierwszy pociąg do Berlina ma wyjeżdżać około godz. 5. W Poznaniu będzie więc około 7.30, a w Berlinie - około 10.

Ostatni powrotny pociąg ze stolicy Niemiec ma wyjeżdżać około godz. 17.40, więc w Poznaniu będzie po 20, a Warszawie około 23.

Ile kosztuje dojazd?
Z Poznania do Berlina możemy bezpośrednio dotrzeć pociągiem lub autobusem. Koszt jazdy z PKP Intercity, to obecnie około 170 złotych (druga klasa, bez zniżek) lub 270 złotych w pierwszej klasie. Połączenia autobusowe obsługują trzej przewoźnicy: FlixBus, Berlin Express i DB AG.

Jadąc FlixBusem do Berlina, standardowo musimy zapłacić około 70 złotych (choć czasami ceny zaczynają się od 39 złotych).

W DB AG bilet można kupić nawet za nieco ponad 40 złotych. Najdroższy jest Berlin Express, gdzie na bilet w jedną stronę trzeba wydać od 120 złotych. Podróż autobusem trwa około 3,5 h, pociąg do Berlina ma jechać o godzinę krócej.

Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Poznania do Berlina. Gdyby ktoś chciał podróżować w ten sposób, musiałby lecieć z przesiadką w Warszawie, co kosztowałoby około... 700 złotych (lot z LOTem).

Zobacz też:

POLECAMY: