Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie 35-godzinny tydzień pracy w Polsce? O to apelują związkowcy. Trwają prace w Radzie Dialogu Społecznego

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Realny czas spędzany w pracy zależy nie tylko od formalnego wymiaru czasu pracy. Zobacz w galerii, ile pracują Europejczycy-->
Realny czas spędzany w pracy zależy nie tylko od formalnego wymiaru czasu pracy. Zobacz w galerii, ile pracują Europejczycy-->Pixabay
Polacy należą do najwięcej pracujących w Europie. Jak wynika z danych Eurostatu, pracujemy przeciętnie 41,1 godziny tygodniowo. Formalnie polski tydzień pracy wynosi 40 godzin, a na przykład we Francji jest krótszy i wynosi 35 godzin tygodniowo. Związkowcy z OPZZ postulują, by tydzień pracy w Polsce wynosił 35 godzin. Będzie 35-godzinny tydzień pracy w Polsce?

Krótszy tygodniowy wymiar czasu pracy to jeden z 21 postulatów OPZZ. Związkowcy uważają, że pracownicy pracujący mniej będą bardziej wypoczęci, efektywniejsi i bardziej zadowoleni. Podkreślają, że coraz powszechniej na świecie przynajmniej testuje się takie rozwiązania.

- Chcemy korzystać z najlepszych wzorów - podkreśla Paweł Śmigielski z OPZZ. - Uważamy, że docelowo tydzień pracy powinien liczyć 35 godzin. Zakładamy jednak, że będziemy dochodzić do tego stopniowo, nie dłużej jednak niż przez kilka lat.

Kolejnym postulatem związkowców są dwie, obowiązkowo wolne niedziele dla wszystkich pracowników oraz prawo do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni wolne.

Czytaj także

Tygodniowy czas pracy - ile wynosi? Będzie 35-godzinny tydzień pracy w Polsce?

Obecnie tygodniowy wymiar czasu pracy w Polsce jest dłuższy.
Wymiar czasu pracy :

  • nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.
  • łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może być dłuższy niż 48 godzin

Ważny jest także okres rozliczenia czasu pracy. Co do zasady nie może być dłuższy niż 4 miesiące. W wyjątkowych sytuacjach można go przedłużyć do 12 miesięcy.

W Polsce najczęściej stosowane są okresy rozliczania czasu pracy:

  • miesięczny
  • dwumiesięczny
  • kwartalny
  • czteromiesięczny
  • dwunastomiesięczny

Krótszy tydzień pracy: 35 godzin w tygodniu?

- Skracanie czasu pracy to światowy trend - mówi Paweł Śmigielski. - Zgłaszamy ten postulat ponieważ ze wszystkich danych wynika, że Polacy należą do najdłużej pracujących nacji w Europie.

Z wynikiem 41, 1 godziny tygodniowo (Eurostat) mieścimy się w europejskiej pierwszej piątce. Z badań Kantar Millward Brown dla Work Service wynika, że ten czas jest znacznie dłuższy i wynosi 45,5 godziny.

- Z naszych doświadczeń związkowych wynika, że sytuacje, kiedy pracownik pracuje dłużej niż wynikałoby to z zapisów kodeksowych są pospolite - mówi Śmigielski. - Równie pospolite są nieprawidłowości w ewidencji czasu pracy. Przepracowani Polacy są mniej efektywni, mają mniejsze zadowolenie z pracy, cierpi na tym życie rodzinne. Dlatego - korzystając z najlepszych wzorów powinniśmy czas pracy stopniowo skracać. Bierzemy pod uwagę kilkuletni okres przejściowy, w czasie którego każdego roku pracowalibyśmy np. o godzinę czy dwie mniej w tygodniu.

Jesteście ciekawi, w których branżach w Wielkopolsce zarabia się najlepiej? Najnowsze dane podaje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego 2020". W  galerii prezentujemy 10 branż w naszym regionie, gdzie jest najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto. Sprawdź zestawienie płac w Wielkopolsce ---->

10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...

Obecnie krótszy czas pracy niż 40 godzin tygodniowo ma:

  • Francja - 35 godzin
  • Dania - 38 godzin
  • częściowo Portugalia - 35 -godzinny czas pracy mają pracownicy sektora publicznego

Jednak jak zwraca uwagę Paweł Śmigielski - eksperymenty w tej kwestii robiły nie tylko kraje, ale i wielkie koncerny. Np. Microsoft skrócił czas pracy w swoim japońskim oddziale do 32 godzin w tygodniu, wprowadzając trzydniowy weekend. Efekty były zaskakujące - efektywność pracowników wzrosła o 40 proc. , do tego dodatkowym zyskiem były oszczędności: mniejsze zużycie energii, materiałów biurowych itp.
W Polsce prawdopodobnie cennych danych dostarczy podsumowanie skróconego czasu pracy, które wiele firm stosowało w ramach tarczy antykryzysowej.

Krótszy tydzień pracy w Polsce? Zamiast 40 godzin będziemy pracowali 35 godzin tygodniowo? Pracodawcy: jest za wcześnie

Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" uważa, że takie działania są przedwczesne. -

- Faktycznie pracujemy znacznie więcej niż inni Europejczycy - przyznaje.

- Czas, który poświęcamy pracy jest porównywalny z USA czy Japonią. Ale faktem jest, że majątek przypadający na jednego pracującego - w postaci maszyn i kapitału jest sześć razy mniejszy niż w Niemczech. To jest zasadnicza przyczyna, dla której, mimo, że nasza efektywność rośnie, obecnie wynosi 60 proc. niemieckiej. Jeśli chcemy nadgonić dystans dzielący nas od państw Europy Zachodniej musimy pracować więcej. Wystarczy spojrzeć na Francję - tam skrócenie tygodnia pracy doprowadziło do wyhamowania gospodarki. Uważam, że jeszcze wiele lat nie będziemy mogli sobie na to pozwolić.

Tym niemniej rozmowy o krótszym czasie pracy się toczą. Na ich efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Zobacz w galerii, ile godzin w pracy spędzają w roku Europejczycy:

Realny czas spędzany w pracy zależy nie tylko od formalnego wymiaru czasu pracy. Zobacz w galerii, ile pracują Europejczycy-->

Będzie 35-godzinny tydzień pracy w Polsce? O to apelują zwią...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski