Belgia w żałobie po zamachach: wojsko na ulicach, tłumy na...

  Belgia w żałobie po zamachach: wojsko na ulicach, tłumy na placu [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni


  (wideo X-News)

  Czwarty najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Uzbrojeni żołnierze ochraniający instytucje Unii Europejskiej. Wojsko i opancerzone wozy na ulicach i placach Brukseli.
  Kontrole bezpieczeństwa przed wejściem na dworce i wjazdem na parkingi podziemne. Kursujące dwie z pięciu lini metra, które w środę i czwartek obsługiwały pasażerów przez 12 godzin dziennie - od godziny 7 do 19. Odwołane loty na lotnisku Zaventem, które według zapowiedzi ze środy ma zostać zamknięte także i dzisiaj. Niewykluczone jednak, że port będzie nieczynny również w kolejnych dniach.

  Korespondenci Wydarzeń Polastu mówili o pustych szkołach, bo mimo że zajęcia nie zostały odwołane, to wielu rodziców nie posłało dzieci na lekcje. Pustki w kawiarniach i restauracjach. Tylko nieliczni turyści przy Manneken pis , figurze - fontanie siusiającego chłopca, symbolu Brukseli. Za to tłumy na Placu Giełdy. Tam w środę uczczono minustą ciszy pamięć o ofiarach. Płoną tam znicze, składe są kwiaty. Luzi gromadzili się tam również wieczorem. Jak mówili nasi rozmówcy - wypadało tam być.
  Dzisiaj trzeci dzień żałoby narodowej w Belgii. We wtorkowych zamach terrorystycznych na lotnisku Zaventem oraz w metrze (na stacji Maelbeek) według wczorajszych informacji zginęły 31 osoby - 11 w hali odlotów brukselskiego lotniska, a 20 na stacji metra. Ponad 300 osób zostało rannych, połowa z nich w środę wieczorem wciąż pozostawała w szpitalach, stan 61 poszkodowanych określany był jako ciężki.

  Wśród rannych jest również trzech Polaków - dwoje z nich to funkcjonariusze Służby Celnej. Trwają również poszukiwania 61-letniej Janiny Panasewicz, która we wtorek w chwili zamachu prawodopodobnie podróżowała metrem i znajdowała się w rejonie eksplozji. Polka została wpisana na listę zaginionych.

  Zamach tchórzliwy i nikczemny


  „Strach i sprzeciw”. Tak nastroje w stolicy Belgii opisywała dobę po zamachu agencja Reuters. Bo mimo przerażenia, smutku i rozpaczy, Belgijczycy powtarzali: nie pozwolimy, by terroryści dyktowali nam, jak mamy żyć. Filip I, król Belgii w orędziu do narodu, ataki terrorystyczne nazwał „tchórzliwymi i nikczemnymi”. -W obliczu zagrożenia, z którym się mierzymy, dalej będziemy na nie odpowiadać mężnie, ze spokojem i godnością. Pozostańmy pewni siebie. Ta pewność jest naszą siłą - mówił król Filip I.

  Do ataku w stolicy Belgii przyznali się terroryści z tzw. Państwa Islamskiego.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy nadejdzie czas opamiętania.

  Puchatek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Koniecznie powinni zorganizować marsz pokoju i solidarności z rodzinami ofiar. Najlepiej z udziałem guya verhofstadta, merkel, schultza itp. współsprawców. Przecież takie marsze są wyjątkowo...rozwiń całość

  Koniecznie powinni zorganizować marsz pokoju i solidarności z rodzinami ofiar. Najlepiej z udziałem guya verhofstadta, merkel, schultza itp. współsprawców. Przecież takie marsze są wyjątkowo skuteczne w walce z terroryzmem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sami sobie winni

  klix (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  sami sobie wychodowali i potwora a teraz płaczą ,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zbrodnia

  abcd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Wyszukaj w sieci:

  "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo