Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betlejem Poznańskie w cieniu czwartej fali. Prezydent zachęca do noszenia maseczek i szczepienia

Alicja Durka
Alicja Durka
Jarmark świąteczny w Poznaniu rusza już w sobotę 20 listopada.
Jarmark świąteczny w Poznaniu rusza już w sobotę 20 listopada. Robert Woźniak
Trwają przygotowania do Poznańskiego Betlejem. W tym roku atrakcje przygotowano w kilku lokalizacjach. Czy dostęp do nich będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych?

W tym roku Betlejem Poznańskie odbędzie się oczywiście na placu Wolności, ale także przy Arenie, w City Parku i na rynku Łazarskim. Jarmark rusza 20 listopada, o godzinie 17 i potrwa do 26 grudnia.

Betlejem Poznańskie 2021

Ze względu na remont płyty starego rynku, wiele atrakcji przeniesiono na Łazarz. Rozpoczęcie jarmarku na rynku Łazarskim będzie związane z uroczystym otwarciem samego rynku. W weekend po otwarciu poznaniacy będą mogli wziąć udział w koncertach, grze miejskiej, warsztatach i animacjach. Otwarcie świątecznych atrakcji na rynku Łazarskim nastąpi jednak dopiero 4 grudnia i potrwa do 19 grudnia. Z atrakcji przy Arenie będzie można skorzystać między 10 a 19 grudnia. Tam też w weekend, od 10 do 12 grudnia odbędzie się po rocznej przerwie Festiwal Rzeźby Lodowej.

- Jarmark to ponad 40 wystawców z całej Polski i Europy. Są z nami takie kraje Niemcy, Włochy, Hiszpania, Belgia, Holandia, Litwa i oczywiście nasze lokalne, regionalne produkty

- mówi Anna Dorna, przedstawicielka spółki JB Events.

Na jarmarku będzie można kupić składniki i potrawy na stół wigilijny, takie jak barszcz z uszkami, kapusta z grzybami czy piernik. Tradycyjnie już będzie także można wesprzeć akcje charytatywne, takie jak: Hospicjum Palium i Fundacji Bread of Life.

- Wszystkie wydarzenia będą miały otoczkę społeczną, nie zapominamy o ludziach potrzebujących. Podczas Betlejem będą prowadzone zbiórki

- mówi wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Jarmark świąteczny na Łazarzu: Gdzie zaparkować?

Mieszkańcy Łazarza narzekają na parkowanie w swojej dzielnicy. Problem tym bardziej pogłębi się w czasie jarmarku. Wybierając się więc na rynek Łazarski lub w okolice Areny Warto wybrać komunikację miejską, bo ze znalezieniem parkingu może być trudno.

- Zachęcamy do korzystania z komunikacji publicznej, żeby nie podjeżdżać samochodem pod sam plac Wolności czy Arenę, żeby nie denerwować się, że stoimy w nadmiernych korkach

- dodaje prezydent Wiśniewski.

Iluminacje świetlne na święta w Poznaniu

W tym roku ozdoby świetlne będą nawiązywały do poznańskich legend.

- Światło jest bardzo ważną częścią Bożego Narodzenia, a w Poznaniu staramy się, by to oświetlenie było wyjątkowe

- opowiada Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Na placu Wolności, który kiedyś nazywany był Muszą Górą, znajdzie się diament z muchą, który nawiązuje do legendy o pustelniku z Muszej Góry właśnie. Nie zabraknie też oczywiście ulubionej legendy poznaniaków o koziołkach i rogalach świętomarcińskich, a także o krawcu z Chwaliszewa i królu kruków.

Iluminacje pojawią się także wzdłuż poznańskich ulic. Mowa tutaj m.in. o ul. Paderewskiego i placu Mickiewicza.

Betlejem Poznańskie w pandemii

W kontekście czwartej fali pandemii koronawirusa rodzi się pytanie, czy organizacja tak dużej imprezy jest zasadna. W ubiegłym roku właśnie ze względu na sytuację epidemiczną w kraju zdecydowano się odwołać wydarzenie. Wiśniewski jednak uspokaja, stoiska mają być ustawione w większej odległości, niż miało to miejsce we wcześniejszych latach. Wszystkie atrakcje będą też działy się na świeżym powietrzu, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo w tym zakresie.

[cyt]- Pandemia nie sprzyja wielu wydarzeniom, ale kiermasze handlowe są nieodłączną częścią życia. Mam nadzieję, że jarmark będzie okazją do tego, żeby cieszyć się atmosferą, żeby radość życia wracała, chociaż musimy pamiętać, że atmosfer zależy od nas wszystkich, jak będziemy przestrzegali warunków sanitarnych. Dokładamy wszelkich starań, żeby wydarzenie było bezpieczne - zapewnia Wiśniewski.

Organizatorzy zachęcają jednak do szczepień oraz, żeby na jarmark przychodziły osoby zdrowe, które nie są przeziębione, a w miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania bezpiecznej odległości, nosić maseczki oraz by swoje wizyty rozłożyć na wszystkie dni tygodnia, a nie tylko na weekendy. W ten sposób mniej osób będzie zgromadzonych jednocześnie w tym samym miejscu. Ze względu na to, że wydarzenia odbywają się na świeżym powietrzu, nie są planowane żadne ograniczenia co do osób niezaszczepionych. Na miejscu będą obecni policjanci i strażnicy miejscy sprawdzający, czy przestrzegane są zasady bezpieczeństwa również epidemicznego.

Święty Mikołaj do wynajęcia. Ile to kosztuje?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski