Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez wizy do USA. System ESTA: jak się zarejestrować, aby do USA polecieć bez wiz? Wyjaśniamy krok po kroku [5.12.2019]

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Bez wizy do USA: Od kiedy, kto może lecieć i ile trzeba zapłacić, aby do USA polecieć bez wiz. System ESTA: jak się zarejestrować?
Bez wizy do USA: Od kiedy, kto może lecieć i ile trzeba zapłacić, aby do USA polecieć bez wiz. System ESTA: jak się zarejestrować? Waldemar Wylegalski
Bez wizy z Polski do USA krok po kroku: od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez konieczności uzyskania wizy. Wszystko dlatego, że Polska w 2019 roku dołączyła do 38 krajów objętych programem Visa Waiver Program USA, czyli ruchu bezwizowego z USA. Od 11.11.2019 możemy przebywać na terytorium USA do 90 dni bez wizy w celach turystycznych lub biznesowych. Wystarczy przed podróżą zarejestrować się w systemie ESTA. Co to jest system ESTA i jak to zrobić? Podpowiadamy, jakie wymogi trzeba spełnić, by podróżować po Stanach Zjednoczonych bez wizy. Sprawdź krok po kroku, jak wyjechać do USA bez wizy B1 i B2.

Wizy do USA: Kraków i Warszawa

Dotychczas, by wyjechać do Stanów Zjednoczonych nawet na tydzień, trzeba było starać się o wizę. Dokument ten można było dostać po wywiadzie w jednej z dwóch placówek konsularnych (w Warszawie lub Krakowie). W zależności od celu planowanego pobytu ceny za rozpatrzenie wniosku zaczynają się od 160 dolarów (640 złotych).

Ruch bezwizowy do USA: co to jest system ESTA?

Od 11 listopada 2019 r. Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz po uzyskaniu zezwolenia wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, w skrócie ESTA). Stało się to możliwe, ponieważ odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wizy B1/B2 (turystycznej i biznesowej) w ciągu amerykańskiego roku budżetowego (od 1 października do 30 września) nie przekroczył 3 proc.

Polska jest 39. krajem, który przystąpił do programu Visa Waiver Program (VWP).

Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego jest świadectwem specjalnych relacji między naszymi krajami oraz dowodem trwałej przyjaźni i bliskiej współpracy w zakresie wspólnych priorytetów bezpieczeństwa. Kontynuując wspólne działania z rządem RP, będziemy umacniać współpracę w zakresie bezpieczeństwa a jednocześnie ułatwiać podróżowanie obywatelom obu krajów.

- podkreślił p.o. sekretarza ds. bezpieczeństwa krajowego Kevin K. McAleenan

Kryteria, które musimy spełnić by przekroczyć granice USA bez wizy, to m. in. autoryzacja systemu ESTA

Osoba powinna mieć:

  • obywatelstwo polskie
  • posiadać paszport z chipem do odczytu komputerowego ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym pobycie w Stanach Zjednoczonych,
  • posiadać autoryzację systemu ESTA,
  • planować pobyt w Stanach Zjednoczonych nie dłuższy niż 90 dni.

Podróżować w celach:

  • służbowych
  • turystycznych
  • tranzytem

Dodatkowo, wjeżdżając do Stanów Zjednoczonych drogą lotniczą lub morską osoba taka musi:

  • posiadać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż,
  • wjechać do Stanów Zjednoczonych na pokładzie przewoźnika lotniczego lub morskiego, który bierze udział w programie.

Co Visa Waiver Program oznacza dla Polaka? Ile kosztuje rejestracja w ESTA?

Visa Waiver Program (VWP) umożliwia od 11 listopada 2019 roku Polakom, spełniających kryteria VWP podróżowanie do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i służbowych bez konieczności uzyskania wizy w przypadku pobytu trwającego do 90 dni.

Wystarczy zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży - ESTA. Koszt takiej rejestracji wynosi 14 dolarów (ok. 55 złotych). Autoryzacja upoważnia do wielokrotnych podróży przez okres 2 lat. Co ciekawe, 10 dolarów pobiera się od każdego wnioskodawcy, który uzyskał autoryzację w systemie, a 4 dolary to opłata za rozpatrzenie wniosku. Co oznacza, przy odmowie, zwrot 10 dolarów.

Bez wizy do USA: Jak się zarejestrować w ESTA?

Przed złożeniem wniosku elektronicznego ESTA upewnij się że masz przy sobie:

  • Ważny paszport biometryczny;
  • Ważną kartę kredytową (MasterCard, VISA, American Express i Discover [JCB, Diners Club]) lub konto PayPal, w celu uiszczenia opłaty za wniosek;
  • Potrzebne też będą twoje dane kontaktowe oraz w niektórych wypadkach informacje o ostatnim zatrudnieniu.

By wypełnić wniosek do Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży, trzeba wejść na stronę Department of Homeland Security. Następnie, zgodnie z instrukcjami, przejść przez kolejne kroki:
1. Zapoznać się z zastrzeżeniami. Zapoznać się z klauzulą zrzeszenia się odpowiedzialności orz z zasadami Ustawy Travel Promotion Act.
2. Podać swoje dane.
3. Wyznaczyć cel podróży.
4. Sprawdzić wypełniony wniosek.
5. Zapłacić za rozpatrzenie wniosku.

Odpowiedź dostaniemy maksymalnie 3 dni (72 godziny) po rejestracji w systemie. Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna i otrzymamy autoryzację w ESTA, możemy przez dwa lata w wyznaczonym celu wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych. Pamiętajmy jednak, by sprawdzać aktualny status ESTA przed każdą podróżą na stronie CBP (U.S. Customs and Border Protection).

Co robić jeżeli dostaniemy odmowę w systemie ESTA?

Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, będą musieli ubiegać się o wizę.

Kto jednak musi starać się o wizę do USA?

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych) nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy.

Gdzie można uzyskać wizę do USA?

Najpierw każda osoba ubiegająca się o wizę – w tym dzieci – musi wypełnić formularz wizowy DS-160. Formularz DS-160 należy wypełnić i wysłać przez internet przed rozmową w ambasadzie w Warszawie czy konsulacie w Krakowie. Do umówienia się na rozmowę wymagany jest numer kodu kreskowego widniejący na stronie potwierdzającej złożenie formularza DS-160. Należy udać się do ambasady/konsulatu Stanów Zjednoczonych w dniu umówionej rozmowy.

Czas oczekiwania na rozmowę z konsulem wynosi od 1 do 7 dni w Warszawie, oraz 3-4 dni w Krakowie. Natomiast czas rozpatrywania wniosku o wizę wynosi zazwyczaj 3 dni robocze, może on jednak różnić się ze względu na indywidualne okoliczności lub inne szczególne wymagania.

Ambasada USA w Warszawie

Sekcja Konsularna
Ul. Piękna 12
Warszawa 00-540

Konsulat Generalny USA w Krakowie

Ul. Stolarska 9
Kraków 31-043

Zobacz loty z Polski do USA

Bezpośrednie loty z Warszawy i Berlina do Stanów Zjednoczonych. Do których miast USA można lecieć z Polski? Sprawdź -->

bez wizy do USA: bezpośrednie loty z Polski do Stanów Zjedno...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski