Bezdomni - pomoc

Milena Kochanowska
Udostępnij:
W jaki sposób możemy pomóc bezdomnym wyjaśnia Mariola Konarska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu

Pod marketem, w którym są płatne kosze na zakupy często spotykam mężczyznę, który prosi o to, by mógł odwieźć kosz, w zamian za złotówkę, którą z niego wyjmie. Uważam, że to nic złego, bo przecież w jakiś sposób na te pieniądze zarabia. Czy mam rację?
- Sugerowałabym odmowę przekazania kosza. Natomiast pomoc w formie artykułu żywnościowego nie zaszkodzi. Warto też w takiej sytuacji podać tej osobie adres najbliższego schroniska lub ośrodka pomocy społecznej.

Na mojej klatce schodowej od trzech dni co wieczór pojawia się bezdomny i śpi na półpiętrze. Jest zimno, więc nie powinien spać na dworze, ale jednocześnie nie chcemy takiego "sąsiada". Co robić?
- Przede wszystkim powinniście państwo zadzwonić do straży miejskiej - w Poznaniu pod nr tel. 986. Strażnicy mają obowiązek podjąć interwencję i osobę bezdomną odwieźć do schroniska, o ile wyrazi ona na to zgodę. Jeśli takiej zgodny nie ma, straż wezwie policję.

Gdy rano wyrzucam śmieci zawsze w murowanym i zadaszonym śmietniku natykam się na kilku bezdomnych. Czy powinienem zawiadomić jakieś służby?
- Może pan skontaktować się z MOPR-em, z zespołem do spraw osób bezdomnych, który mieści się na os. Piastowskim 81 w Poznaniu nr tel. 61 876 58 91, 61 876 66 11. Pracownicy zespołu przyjadą i zorientują się jak pomóc tym ludziom. Podobnie jest w innych miastach.


Od kilku dni chodzi po naszej kamienicy kobieta w średnim wieku, która prosi lokatorów o jedzenie lub wsparcie finansowe, bo twierdzi, że jest bezdomna. Czy ulegać tym prośbom?

- Na pewno nie dawać pieniędzy, można co najwyżej dać tej pani żywność. Jeśli mieszkacie państwo w Poznaniu lub w Pile, albo okolicach, z każdej budki telefonicznej potrzebujący może zadzwonić pod numer bezpłatnej infolinii 95 15 lub 67 95 15, gdzie uzyska informacje o bezpłatnych posiłkach i schronieniu. Informacji udzielają pracownicy Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Poznaniu.


Opuszczony budynek obok mojego domu zajęła grupa Rumunów. Wśród nich są małe dzieci, a warunki są tam fatalne. Czy można im jakoś pomóc?

- Wobec obywateli rumuńskich polski system opieki społecznej ma bardzo ograniczone możliwości wsparcia, bo Rumunia i Polska nie mają stosownych porozumień w tym zakresie. W takim przypadku można jedynie wskazać tym osobom miejsca w placówkach dla bezdomnych. W razie zagrożenia dobra i bezpieczeństwa dzieci możliwe jest umieszczenie ich w placówce opiekuńczo-wychowawczej.


Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni?

- Mogą liczyć na: zapewnienie schronienia w placówkach dotowanych przez gminy oraz pomoc w formie uprawnień do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych - w tym pomoc w leczeniu choroby alkoholowej, przyznanie zasiłków celowych na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych - poprzez ośrodki pomocy społecznej. Bezpłatne posiłki, suchy prowiant, pomoc medyczną, prawną i socjalną, otrzymanie odzieży - poprzez organizacje pozarządowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie