Bezduszny tłum i tak nie zniknie

  Bezduszny tłum i tak nie zniknie

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Bezduszny tłum i tak nie zniknie
  O Starym Rynku powiedziano już chyba wszystko, co najgorsze. Że jest dzielnicą portową, ściekiem, tanim bazarem, wychodkiem. Od tego czasu trochę się zmieniło. Jest czyściej i jest więcej policji. Ale kluby go go, jak były tak są, a panie z parasolkami, choć parasolki mają już w innym kolorze, nadal zaczepiają przechodniów.
  Bezduszny tłum i tak nie zniknie
  PRZECZYTAJ KOMENTOWANY TEKST  O Starym Rynku powiedziano już chyba wszystko, co najgorsze. Że jest dzielnicą portową, ściekiem, tanim bazarem, wychodkiem. Od tego czasu trochę się zmieniło. Jest czyściej i jest więcej policji. Ale kluby go go, jak były tak są, a panie z parasolkami, choć parasolki mają już w innym kolorze, nadal zaczepiają przechodniów.


  Mimo zapowiadanego remontu Stary Rynek nie będzie już tym, czym był. Sercem miasta, do którego wszyscy lgną. Tylko po części wynika to z tego czym się stał - brudnym miejscem uciech. Po części zaś jest to wynik procesu, który zachodzi w większości europejskich miast. Życie towarzyskie i kulturalne decentralizuje się, przenosi do dzielnic. Ta nieoczywistość obrzeży jako nowego centrum, sprawia, że zwielokrotnia się ich atrakcyjność. Weźmy przykład Jeżyc. Jest coś szczególnego w spędzaniu czasu w tamtejszych kawiarniach. To fakt, że nie są w centrum, także w wymiarze mentalnym.

  Stary Rynek na zawsze jest tego waloru pozbawiony. On zawsze będzie centrum miasta, pozbawionym dystansu.

  Czy nowa nawierzchnia pomoże temu miejscu? Badania socjologów pokazują, że może tak być. Kiedy przestrzeń zostaje uporządkowana, ludzie zaczynają zachowywać się w niej inaczej. „Dorastają” do niej. Na to liczą władze miasta. Że poznaniacy po remoncie przestaną sikać po murach, bo już nie będzie wypadało.

  Z remontem czy bez, Stary Rynek to nigdy nie będzie moje miejsce. Bezduszny tłum pojawiający się tam wieczorami skutecznie odpycha. Czy po remoncie zmieni się klientela Starego Rynku? Nie sądzę.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo