Bezpieczeństwo energetyczne u podstaw nowej strategii ORLENU

Materiał informacyjny PKN ORLEN
STRATEGIA 2030: ORLEN liderem zielonej energetyki i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej.

Advertisement

ORLEN zakłada wzrost inwestycji w odnawialne źródła energii, nowoczesną petrochemię, zwiększenie wolumenów produkcji biogazu i atrakcyjną ofertę paliw alternatywnych, w tym znaczący wzrost liczby ładowarek samochodów elektrycznych. Kluczowe pozostaje także zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu do Polski i pozostałych krajów regionu. Dynamiczny rozwój i inwestycje Grupy ORLEN będą napędzać polską gospodarkę, modernizując branżę energetyczną i paliwową oraz pozytywnie wpływając na tworzenie nowych miejsc pracy. Realizacja strategii ORLEN2030 przybliża Grupę ORLEN do osiągnięcia długofalowego celu, jakim jest neutralność emisyjna do 2050 roku. Na realizację strategicznych projektów przeznaczy około 320 mld zł do końca tej dekady. Nowa Grupa ORLEN - większa, silniejsza i w pełni zdywersyfikowana - wygeneruje ponad 400 mld zł EBITDA LIFO do 2030 roku, co przełoży się na większe możliwości dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami, w oparciu o atrakcyjną, progresywną politykę dywidendową.

ORLEN przedstawia nowe cele redukcyjne, zgodnie z którymi do 2030 roku planuje o 25% zmniejszyć emisje CO2 w segmencie wydobycia, rafinerii i petrochemii; aż o 40% (CO2/MWh) ograniczyć emisję w segmencie energetyki i wreszcie aż o 15% zredukować intensywność emisji pochodzących ze sprzedanych produktów energetycznych (NCI). Dodatkowo, koncern zobowiązał się zakończyć produkcję energii z węgla do 2035 roku. Wszystko to znacząco przybliży ORLEN do osiągnięcia ambitnie zakładanej neutralności emisyjnej w 2050 roku.

O szczegółach strategii ORLENU czytaj tutaj: https://www.orlen.pl/pl/o-firmie/strategia-2030.

U podstaw transformacji leżą decyzje podjęte w ramach porozumienia paryskiego. Jednak dziś nie chodzi już tylko o ochronę klimatu. Wybuch wojny na Wschodzie pokazał, że równie istotne jest zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego, m.in. poprzez uniezależnianie się od surowców pochodzących z Rosji. Dlatego w ramach strategii dywersyfikacji ORLEN buduje swój portfel importowy w oparciu o dostawy ropy i gazu z różnych regionów świata. Strategiczna współpraca z Saudi Aramco zapewni polskiej spółce dostawy surowca w ilości wystarczającej, aby pokryć ok. 45% łącznego zapotrzebowania wszystkich rafinerii Grupy ORLEN. Natomiast umowa zawarta przez ORLEN z amerykańską spółką Sempra Infrastructure na odbiór 1 mln t LNG umożliwia dalszą dywersyfikację portfela i dostaw gazu.

Regionalny lider zielonej transformacji z szerokim portfelem OZE

Koncern planuje przeznaczyć ponad 25 mld euro na zielone inwestycje. Duży nacisk położono na odnawialne źródła energii. ORLEN prawie czterokrotnie, bo aż do 9 GW mocy, zwiększa swoje ambicje w tym obszarze jeśli chodzi o perspektywę do 2030 roku. Chce rozwijać projekty OZE na lądzie i na morzu, nie tylko w Polsce, ale również na rynkach międzynarodowych. Mają to być zarówno inwestycje w offshore (głównie Morze Bałtyckie oraz Północne), onshore, fotowoltaikę, magazyny energii czy energetykę wodną.

ORLEN aspiruje również do bycia liderem produkcji biogazu i biopaliw w Europie Środkowej. Do 2030 roku chce operować flotą biogazowniami, produkując łącznie 1 mld m3 biogazu. W segmencie biopaliw Grupa ORLEN zamierza osiągnąć ponad 3 mln t rocznego wolumenu produkcji biokomponentów.

ORLEN chce zająć pozycję regionalnego lidera w zakresie produkcji, transportu, dystrybucji oraz wykorzystania odnawialnego wodoru w przemyśle oraz transporcie. Ambicją koncernu jest produkcja docelowo ponad 130 kt tego gazu rocznie. ORLEN zamierza też inwestować w infrastrukturę do wychwytywania dwutlenku węgla pozwalającą m.in. na realizację celów dekarbonizacyjnych grupy. Celem jest osiągnięcie ok. 3 mln t CO2 wychwyconych emisji rocznie. W planach jest także rozwój obszaru energii atomowej. Zgodnie z założeniami do 2030 roku ORLEN będzie posiadać jeden reaktor SMR (300 MW) zainstalowanej mocy i potencjał do rozwoju dalszych jednostek w kolejnych latach.

Maksymalizacja wyników w dotychczasowych obszarach działalności

Ważnym elementem zaktualizowanej strategii Grupy ORLEN jest wzmocnienie pozycji kluczowego gracza w sektorze wydobycia gazu w Europie Środkowej oraz inwestycje we wzrost wydobycia w Norwegii (łącznie ponad 12 mld m3 wydobycia gazu do 2030 roku). Koncern chce również, poprzez nowe kontrakty na dostawy LNG oraz rozwój floty własnych i wyczarterowanych statków gazowych, uplasować się jako sprawdzony dostawca gazu w regionie.

ORLEN będzie też umacniał pozycję operatora najbardziej konkurencyjnego portfolio aktywów rafineryjnych w Europie Środkowej. Istotnym elementem jest także budowany silny segment petrochemiczny (w zakresie produktów zaawansowanych i specjalistycznych) z rosnącym udziałem w miksie produktowym (powyżej 25% w 2030 roku). Rozważany jest również, we współpracy z partnerami – Saudi Aramco, potencjał dla nowego zakładu zintegrowanego z rafinerią, który uzupełniałby portfolio Grupy ORLEN.

Zieloną energetykę będą wspierały inwestycje w aktywa gazowe. W ramach Grupy ORLEN elektrownie gazowe CCGT w krótkim terminie zastąpią najstarsze, najbardziej emisyjne i najmniej efektywne elektrownie i elektrociepłownie węglowe, a w dłuższej perspektywie będą stabilizowały pracę systemu opartego na OZE. Zrealizowane zostaną projekty w Ostrołęce i Grudziądzu, analizowane są także dodatkowe przedsięwzięcia w Czechach i Polsce. Do 2030 roku Grupa ORLEN będzie posiadała ok. 4 GW mocy zainstalowanej w CCGT.

Kompleksowa oferta produktów i usług

Aktualizacja strategii Grupy ORLEN do 2030 zakłada dynamiczny rozwój segmentu detalicznego, oparty o rozbudowę sieci sprzedaży i integrację oferty produktów energetycznych i gazowych. Do 2030 roku w Europie Środkowej pod polską marką ORLEN będzie działać co najmniej 3,5 tys. stacji. Sieć Grupy ORLEN będzie rozwijała się przede wszystkim za granicą – co miało miejsce już w ciągu ostatnich dwóch lat poprzez rozwój obecności na Węgrzech i w Słowacji. Jednak największe przyspieszenie zakładane jest w aktualizacji strategii w zakresie paliw alternatywnych. Dostosowując się do potrzeb rynku i naszych klientów, Grupa ORLEN będzie zwiększać dostępność paliw alternatywnych poprzez budowę 10 tys. ładowarek elektrycznych głównie w Polsce, Niemczech i Czechach. Jest to ponad 10-krotny wzrost w stosunku do planów zakładanych dwa lata temu. Dodatkowo, strategia zakłada także rozwój sprzedaży paliwa wodorowego i LNG/CNG. ORLEN będzie konsekwentnie pozyskiwał nowe grupy klientów, którym zaoferuje zintegrowaną ofertę produktową.

Stabilne fundamenty finansowe ze wzrostową ścieżką dywidendy

Strategia Grupy ORLEN bazuje na precyzyjnym modelu finansowym. Zróżnicowane źródła generowania wartości są gwarancją stabilności rozwoju biznesowego. Pozwolą one budować odporność koncernu na wahania rynkowe oraz realizować wartość w obszarach transformacji energetycznej. Realizacja przedstawionych celów strategicznych przyczyni się do podwojenia bazowego wzrostu zysku EBITDA koncernu do blisko 13 mld euro (ok. 60 mld zł). Połowa wzrostu będzie wynikiem nowych inwestycji, opartych o długofalowe trendy technologiczne, konsumenckie i środowiskowe.

Koncern planuje dalej regularnie dzielić się zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Wraz z aktualizacją strategii wprowadza nową, uatrakcyjnioną politykę dywidendy. Zgodnie z nowymi zasadami, PKN ORLEN będzie wypłacać co roku dywidendę odpowiadającą wysokości 40% skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych , wygenerowanych przez Grupę ORLEN w poprzednim roku obrotowym. Będzie to jednak nie mniej niż dywidenda bazowa (gwarantowana), której poziom został ustalony na 4 zł na jedną akcję dla 2022 roku i będzie sukcesywnie rósł o 15 groszy co roku, aż do poziomu 5,2 zł na jedną akcję w 2030 roku. Oznacza to wzrost dywidendy bazowej (gwarantowanej) w skali dekady aż o 49%.

Jednocześnie, z uwagi na bardzo solidne wyniki osiągnięte przez koncern w 2022 roku, Zarząd zdecydował o wydaniu wstępnej rekomendacji w zakresie wypłaty dywidendy z zysku 2022 roku, w wysokości 5,5 zł na akcję. Finalna rekomendacja, potwierdzająca ten poziom, zostanie wydana zaraz po zatwierdzeniu przez Zarząd i Radę Nadzorczą zaudytowanego jednostkowego raportu rocznego PKN ORLEN za 2022 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpieczeństwo energetyczne u podstaw nowej strategii ORLENU - Gazeta Krakowska

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie