Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo zaczyna się na etapie projektu

Monika Kaczyńska
Pełne ogrodzenie poprawia bezpieczeństwo
Pełne ogrodzenie poprawia bezpieczeństwo t. plastivan
W Polsce średnio co dwie minuty dochodzi do włamania. Według badań przeprowadzonych w 2010 roku na zlecenie Komendy Głównej Policji, blisko 70 proc. Polaków nie martwi się o swój dobytek. Postawa ta, choć irracjonalna, często wynika z poczucia bezradności.

Wbrew pozorom jednak nie trzeba kosztownych instalacji alarmowych ani firmy ochroniarskiej, by znacząco poprawić bezpieczeństwo. Tyle, że trzeba o nim myśleć już na etapie wyboru lokalizacji domu, jego projektu, a także budowy.

Podstawowa sprawa to sąsiedztwo. Choć marzeniem wielu osób jest dom na odludziu. Jednak budynki położone w takich miejscach są szczególnie narażone na nieproszonych gości.

Obecność sąsiadów sprawia, że dobytek jest bezpieczniejszy, zwłaszcza jeśli sąsiedzi zwracają uwagę na to, co dzieje się w okolicy i obserwują pojawiające się w pobliżu nieznane osoby. Mając do wyboru dzielnicę, w której więzi sąsiedzkie są bliskie i taką, w której sąsiedzi się nie znają, bezpieczniej zdecydować się na tę pierwszą.

Kolejna kwestia to projekt. Na bezpieczeństwo ma także znaczący wpływ liczba wejść w domu. Im więcej drzwi, tym większe ryzyko włamania, przede wszystkim dlatego, że nad większą liczbą wejść trudniej zachować kontrolę.
Jako drzwi traktujemy również wejście do garażu, na balkon i taras. Istotne jest również w jakim miejscu zamontujemy drzwi wejściowe.

Odradza się montaż obok strefy niewidocznej z wnętrza budynku - to doskonałe pole do obserwacji. Domy w zabudowie prostokątnej są łatwiejsze w zabezpieczeniu z uwagi na prosty kształt i mniejszą liczbę zakamarków. Ważnym elementem decydującym o bezpieczeństwie naszego domu jest miejsce zamontowania okien. Zaleca się, aby wysokość dolnej krawędzi była na poziomie 170 cm od ziemi. Utrudni to potencjalnym złodziejom obserwowanie tego, co się dzieje wewnątrz, a zarazem sprawi, że nie da się przez takie okno wejść do budynku bez zwracania niczyjej uwagi.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa najgorszym rozwiązaniem są łatwo dostępne, często przeszklone przyziemia, wykorzystywane często jako pomieszczenia biurowe czy warsztatowe, tym bardziej, jeśli można się z nich przedostać wprost do części mieszkalnej.
Częstym zabiegiem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa jest montowanie zewnętrznych rolet.

- Otrzymujemy wtedy tylko pozorne zabezpieczenie, a biorąc pod uwagę, że szczelnie opuszczone rolety to czytelny sygnał, że domownicy są nieobecni, zabezpieczenie roletami uważam za nieskuteczne - mówi Grzegorz Potasz z firmy MS Poznań. - Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem są elementy antywłamaniowe montowane bezpośrednio w stolarce okiennej.

Ostatnio coraz popularniejsze są projekty domów typu atrialnego, w których od zewnątrz nie ma okien lub są jedynie niewielkie, umieszczone wysoko świetliki. Również niewidoczne z zewnątrz są drzwi, Takie rozwiązania również skutecznie chronią przed intruzami.
Kolejna kwestia to ogrodzenie działki. Im wyższe, tym trudniejsze do pokonania przez intruza, a tym samym nasz dobytek jest bezpieczniejszy.

Jeśli posiadamy w domu drogocenne przedmioty, warto zainwestować w solidne i wysokie ogrodzenie, które niełatwo będzie sforsować. Równie istotnym parametrem wpływającym na nasze bezpieczeństwo jest dobór odpowiedniego materiału. Najczęściej decydujemy się na ogrodzenia ażurowe oraz jednolite.

- Zwykle szczelny płot buduje się wtedy, kiedy dom sąsiaduje z ruchliwą ulicą. Jednolite ogrodzenia łączone na pióro i wpust sprawdzą się również w roli płotu, ochraniającego posesję przed obserwacją sąsiadów i potencjalnych włamywaczy - mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan, producenta kompozytu DuoFuse. - Dodatkowa właściwość dźwiękoszczelna, wpływa na zachowanie prywatności i podniesienie bezpieczeństwa posesji - podkreśla.

Przy montażu ogrodzenia warto zwracać uwagę na ułożenie ogrodzenia. Jeśli jego linia przebiegu jest nieregularna, może tworzyć miejsce ukrycia dla złodziei.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski