Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo żywnościowe nie może wypychać bioróżnorodności. Debata Szczytu Klimatycznego Togetair 2022

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Togetair/Twitter
O bezpieczeństwie żywnościowym mówi się w ostatnich 2 latach znacznie częściej z powodu pandemii, która zaburzyła funkcjonowanie łańcuchów dostaw, a w ostatnich tygodniach z powodu wojny na Ukrainie. Jak bioróżnorodność, czyli wyzwania środowiskowo-klimatyczne mają się do masowej produkcji taniej żywności? To zagadnienie było jednym z tematów Szczytu Klimatycznego Togetair.

- Sensem działalności rolniczej jest produkcja żywności i to temat numer jeden dla każdego. Wiemy i mamy na sercu kwestie środowiskowe i klimatyczne - zapewnia Magdalena Nowicka, Zastępca Dyrektora Departament Płatności Bezpośrednich Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyzwaniem jest, jak równoważyć kwestie środowiskowe z żywnościowymi.

Zrównoważone rolnictwo w XXI wieku. Pomiędzy bioróżnorodnością a masową produkcją taniej żywności

Uczestnicy jeden z szeregu debat szczytu Togetair 2022 dyskutowali o tym, jak sytuacja w Ukrainie wpływa na Polskę i Europę. Maciej Golubiewski, dyrektor gabinetu unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego: - Mamy do czynienia z potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa żywieniowego, choć nie per se Europy - mówił 22 kwietnia.

Paweł Kaczmarek, prezes TOPFARMS Wielkopolska uważa, że konflikt rosyjsko-ukraiński w naszym przypadku będzie miał wpływ na ceny i dostępność nośników energetycznych. - Rosja jest także dużym dostawcą nawozów. To będzie olbrzymie wyzwanie dla wielu krajów europejskich.

Adam Baucza, prezes Fundacji Terra Nostra, która promuje biologizację, widzi w tych niedostatkach pewną szansę na wypełnienie luki.

Tomasz Kurpiewski, menadżer ds. zrównoważonego rozwoju McDonald's Polska: - Pandemia i wojna wzmacnia właściwe zarządzanie coraz mniejszymi zasobami, zasoby są coraz droższe - wskazywał kolejny z uczestników szczytu. Podkreślił słuszną drogę McDonald's Polska: - Opieraliśmy się zawsze na dostawcach polskich, więc pandemia, a teraz wojna uzmysłowiła, że takie podejście jest właściwe.

Bioróżnorodność w polskim rolnictwie to nie (tylko) powrót do korzeni

Co z samą bioróżnorodnością? - Mieliśmy trudny czas, był okres, że o bioróżnorodności w ogóle się nie mówiło. Maksymalizacja produkcji była modna, dzisiaj to się zmienia - uważa Diana Piotrowska, dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody i Leśnictwa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Kluczowa jest dbałość o świadomość. Edukacja i przekazywanie metod. Bezpieczeństwo żywieniowe jest priorytetem, natomiast w perspektywie lat, podstawą jest zadbanie o ziemię, ograniczanie chemizacji w rolnictwie.

- Początkowo ten cel środowiskowy i klimatyczny we Wspólnej Polityce Rolnej nie był akcentowany, mówiło się o bezpieczeństwo żywnościowym, dochodowości, obniżeniu cen na konsumenta - wspomina Magdalena Nowicka z resortu rolnictwa. Z czasem wątek był coraz mocniej zaznaczany.

Czy wobec ograniczeń stosowania środków produkcji można mówić o powrocie do korzeni w rolnictwie? Nie do końca.

- Przeskoczyliśmy na trochę inny poziom z tymi technologiami, które mamy do dyspozycji (np. mapowanie, precyzja). Zmieniło się podejście. Produkcję prowadzimy inaczej, są innowacje. Inwestycje i podejmowanie praktyk prośrodowiskowych wpieranych przez WPR. Oczywiście nie każdy może dostać worek złota, ale to są niebagatelne środki zaszyte w kolejnych okresach, perspektywach. Są środki na zachęcanie do podejmowanie dobrowolnych praktyk prośrodowiskowych - mówi Magdalena Nowicka.

Duże znaczenie mają oczekiwania społeczne i to one determinują kierunek rozwoju. - To nie oznacza, że coś się z dnia na dzień cudownie zmieni, ale trend jest bardzo wyraźny - dodaje przedstawicielka ministerstwa.

Strategia "Od pola do stołu". Sposoby dojścia do celów będą podlegały rewizji

Kolejnym wątkiem dyskusji była unijna strategia "Od pola do stołu". Maciej Golubiewski jako reprezentant komisarza Wojciechowskiego przypominał: - Strategia "Od pola do stołu" odnosi się do całego łańcucha żywieniowego. To nie jest pakiet legislacyjny - zapewniał i zaznaczył, że nastąpi pewna rewizja dyrektyw czy rozporządzeń. - Strategia nie przekłada się jeden na jeden z WPR.

Maciej Golubiewski wspomniał o rewizji pewnych założeń związanych ze strategią "Od pola do stołu". - Cele i ambicje pozostają te same, sposoby dojścia muszą wziąć pod uwagę interwencje krótkoterminowe, kryzysowe. Tyle będzie Zielonego Ładu, ile go będzie w Planach strategicznych.

Rolnicy w drodze do spełniania celów prośrodowiskowych mają korzystać ze wsparcia w postaci ekoschematów. Państwa członkowskie same mają je zdefiniować wedle swoich potrzeb.

W debacie na temat zrównoważonego rolnictwa XXI wieku udział wzięli:

  • Magdalena Nowicka - Zastępca Dyrektora Departament Płatności Bezpośrednich Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  • Maciej Golubiewski - Head of Cabinet of Commissioner for Agriculture, Mr. Janusz Wojciechowski European Commission;
  • Diana Piotrowska - Dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody i Leśnictwa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Łukasz Łowiński - Poznański Instytut Technologiczny Sieć Badawcza Łukasiewicz;
  • Paweł Kaczmarek - Prezes TOPFARMS Wielkopolska;
  • Tomasz Krupiewski - Menadżer ds. zrównoważonego rozwoju McDonald's Polska;
  • Adam Baucza - Prezes Fundacji Terra Nostra
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczeństwo żywnościowe nie może wypychać bioróżnorodności. Debata Szczytu Klimatycznego Togetair 2022 - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski