Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne wakacje. Polska cały czas góruje w europejskich statystykach dotyczących utonięć. Od początku czerwca utonęło 89 osób

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Bezpieczne wakacje. Polska cały czas góruje w europejskich statystykach dotyczących utonięć. Od początku czerwca utonęło 89 osób
Bezpieczne wakacje. Polska cały czas góruje w europejskich statystykach dotyczących utonięć. Od początku czerwca utonęło 89 osób fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny gazeta wspolczesna / polska press
Wakacje, zbliżające się upały mogą jedynie przyciągnąć turystów nad polskie morze, czy zbiorniki wodne. Każdy chętnie wybiera się nad wodę w ramach wypoczynku. Jednak w Polsce statystyki utonięć cały czas należą do wysokich, w porównaniu z państwami Unii Europejskiej.

Wakacje oraz nieustające w Polsce upały powodują, że wiele osób decyduje się na wypoczynek nad wodą – morzem, jeziorami, rzekami. Pomimo, że wakacje zaczęły się dwa tygodnie temu, statystyki udostępniane przez Komendę Główną Policji dotyczące zatonięć są wysokie.

Wstępne dane z czerwca mówią o 70 zatonięciach. Najwięcej osób utonęło 20 czerwca – 9. Natomiast w samym lipcu jest to 19 utonięć. Najwięcej osób zmarło w taki sposób w niedzielę 11 lipca – 9.

- System bezpiecznego wypoczynku aktywnego został daleko w tyle. Na plażach brakuje oznakowania. Bo wie pan, jest bardziej dzikie miejsce, mały pomost. Człowiek myśli, że co niby może się tutaj stać złego, prawda? A tu nagle za pomostem jest momentalne zgłębienie, z 50 centymetrów robi się 4-6 metrów głębokości. Takie ostrzeżenia o niebezpieczeństwie powinny być wszędzie – mówił „Onetowi” Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni.

Blisko 500 utonięć

Patrząc na statystyki z 2020 roku, w Polsce odnotowano 460 utonięć. Najwięcej z nich to były osoby w wieku powyżej 50 lat – 223.

Co ważne, aż 117 osób przed utonięciem spożywało alkohol.

Najwięcej osób utopiło się w rzekach – 118. Kolejnymi zbiornikami były jeziora (111), stawy (84), zalewy (37) oraz morze (25).

Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):

  • kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 64,
  • nieostrożność w czasie przebywania nad wodą – 38
  • nieostrożność w czasie łowienia ryb – 34,
  • kąpiel w miejscu zabronionym – 25.

Jednak liczba osób, które utonęły zmniejsza się, jednak cały czas jest ona wysoka W 2019 było to 456 osób, 2018 – 545, 2017 – 457, 2016 – 504, a w 2015 – 573.

Wypadkom utonięcia ulega zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet.

Polska na początku statystyk

Na podstawie dostępnych danych z 2017 r. około 5100 zgonów mieszkańców Unii Europejskiej (UE) było spowodowanych przypadkowym utonięciem i zanurzeniem.

Wśród państw członkowskich UE w 2017 r. najwyższy wskaźnik odnotowano na Łotwie z 5,6 zgonów na 100 000 mieszkańców, a następnie na Litwie (4,8 zgonów na 100 000 mieszkańców), Estonii (3,2) i Rumunii (3,0).

Sprawdź szczegółowe dane pogodowe od IMGW na czerwiec, lipiec i sierpień

Pogoda na lato 2021. Wakacje będą skąpane w słońcu. Długoter...

Polska zajmuje 8 miejsce ex aequo z Bułgarią z liczbą 1,7 zgonów na 100 000 tysięcy mieszkańców. Większy współczynnik od niej, oprócz wymienionych państw, zajmuje jeszcze Słowacja (2,2), Grecja (2,1), Chorwacja (1,8).

W zdecydowanej większości krajów unijnych, które zostały objęte badaniem, śmiertelność wśród mężczyzn była wyższa niż wśród kobiet. Różnica między wskaźnikami zgonów wśród mężczyzn i kobiet była największa na Łotwie (9,8 dla mężczyzn i 2,0 dla kobiet) oraz na Litwie (8,5 dla mężczyzn i 1,9 dla kobiet).

Bezpieczeństwo nad wodą

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwróciło uwagę na kilka kwestii, które pozwolą zachować bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą.

Zasady bezpiecznego wypoczynku:

  • Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
  • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
  • Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
  • Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
  • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  • Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
  • Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
  • Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!
Okazje

Plac zabaw dla dzieci do twojego ogrodu

Materiały promocyjne partnera

Promocyjne ceny akcesoriów basenowych

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezpieczne wakacje. Polska cały czas góruje w europejskich statystykach dotyczących utonięć. Od początku czerwca utonęło 89 osób - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski