Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna edukacja w Polsce to fikcja - twierdzi Lewica. "Program edukacji jest przeładowany. Za dużo jest zadań domowych i sprawdzianów"

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
1 września rozpoczął się nowy rok szkolny.
1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Robert Woźniak
Niskie zarobki nauczycieli, brak miejsc dla uczniów w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu, czy niewystarczająco dobry poziom nauczania, co wymusza branie korepetycji - to zdaniem Lewicy największe grzechy w oświacie. Co zrobić, by szkoła była przyjazna uczniom? Jednym z pomysłów jest wprowadzenie bonu edukacyjnego aglomeracji poznańskiej.

Wraz z początkiem roku szkolnego Młoda Lewica zorganizowała konferencję przed siedzibą Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Grzechy polskiej szkoły: strajk nauczycieli, brak miejsc w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu, wakaty, korepetycje

Jak twierdzi Jan Alechniewicz, polski system oświaty nie zmienił się w żaden sposób od wielu lat, a szkoła nie uczy na obecnie podnoszone tematy w przestrzeni publicznej, takie jak edukacja klimatyczna, kulturalna czy seksualna. Wskazuje, że wraz z nowym rokiem szkolnym uczniowie zetkną się z wadliwą i upolitycznioną edukacją. Te oraz inne problemy przedstawiciele lewicy przedstawiają w raporcie o stanie oświaty.

To 75-stronicowy dokument przygotowany przez grupę do spraw oświaty Młodej Lewicy. W ramach jego tworzenia przeprowadziliśmy ankietę u prawie 10 000 osób uczących się. Wyniki są zatrważające. Uczniowie mierzą się z natłokiem prac domowych oraz sprawdzianów, są ofiarami łamania praw ucznia. Ponad ¾ osób uczących się odczuwa presję związaną z egzaminami ósmoklasisty, egzaminami zawodowymi i maturą. Aż 96 procent młodych zgadza się, że program nauczania jest przeładowany niepraktycznymi treściami. Ponadto nie uważają obecnych lektur szkolnych za ciekawe – tłumaczy Jan Alechniewicz.

Wskazuje też na niskie zarobki nauczycieli, utrudniony dostęp do transportu publicznego, ciepłego posiłku w szkole oraz ubóstwa menstruacyjnego.

Przedstawicielka Młodej Lewicy Selma Olejniczak podkreśla, że założenia przedmiotu Historia i Teraźniejszość są nieodpowiednie. Jej zdaniem powinny być przedstawiane na lekcjach przede wszystkim fakty historyczne, a nie osobiste odczucia autora książki, jak w przypadku Hit-u Czarnka. - Minister Czarnek wielokrotnie objawił nam się jako człowiek nienawidzący postępu, szerząc nienawiść, pragnący aby społeczeństwo polskie cofało się obyczajami do czasów średniowiecza – powiedziała działaczka Młodej Lewicy Selma Olejniczak. Z kolei Magdalena Maciejewska, przedstawicielka Związku Nauczycielskiego Polskiego opowiedziała o rozpoczynającym się 1 września proteście nauczycieli.

- Od dnia dzisiejszego w placówkach, w których działają organizacje związkowe rozpoczęliśmy protest i będziemy szli tym razem w kierunku kampanii informacyjnej dla społeczeństwa, by przedstawić rodzicom, jakie mają możliwości, jakie mogą podjąć też działania – mówiła Magdalena Maciejewska.

Potrzebny Rzecznik Praw Ucznia

W Grodzisku Wielkopolskim i w Obornikach rozpoczęły się prace nad powołaniem instytucji gminnego rzecznika praw ucznia. Podczas konferencji Emilia Majerek z Młodej Lewicy poinformowała, że w Poznaniu już stanowisko rzecznika już utworzono, jednak nadal nie rozstrzygnięto konkursu. Z kolei posłanka Katarzyna Kretkowska odnosi się do skandalu rekrutacyjnego w poznańskich szkołach. Jak podkreśla, miasto przygotowało prawie połowę mniej miejsc w szkołach ponadpodstawowych niż jest zapotrzebowanie. W trakcie spotkania zaapelowano o stworzenie bonu edukacyjnego aglomeracji poznańskiej i zwrócono uwagę na niedostatecznie dobry poziom nauczania, co w efekcie wpływa na uczęszczanie przez dzieci na płatne korepetycje.

Zobacz też:

Portal Edukacyjny Perspektywy opublikował najnowszy ranking najlepszych uczelni w Polsce. W najbardziej prestiżowym zestawieniu uczelni akademickich pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził zeszłorocznego lidera - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Trzecie miejsce w tegorocznym rankingu zajęła Politechnika Warszawska. Jak wypadły szkoły wyższe z Poznania? Gdzie warto studiować w stolicy Wielkopolski? Oto najlepsze uczelnie w Poznaniu. Przejdź do galerii i sprawdź, które miejsce zajęły w rankingu Perspektywy 2022 --->

Najlepsze uczelnie w Poznaniu. Sprawdź najnowszy ranking szk...

Prognoza MEiN ma wskazać, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego. Tegoroczna lista krajowa uwzględnia 30 zawodów dobranych ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa. Oznacza to, że liczba kształconych uczniów oraz przewidywanych absolwentów jest zbyt niska w stosunku do zapotrzebowania rynkowego.Sprawdź, na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy w Polsce --->

W tych zawodach na pewno znajdziesz pracę w Polsce! Na jakie...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski