Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne konsultacje lekarskie dla seniorów w Poznaniu. Studenci Uniwersytetu Medycznego udzielają porad przez telefon i internet

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Rejestracja prowadzona jest codziennie w godzinach 9-12 pod numerem 61 873 83 27 przez Sekretariat Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Rejestracja prowadzona jest codziennie w godzinach 9-12 pod numerem 61 873 83 27 przez Sekretariat Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. pixabay.com
Studenci kierunków lekarskiego i farmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prowadzą darmowy Internetowo-Telefoniczny Punkt Konsultacyjny dla seniorów. Ich celem jest udzielanie rad osobom starszym, które są w trakcie leczenia i mają w związku z nim jakieś wątpliwości.

- W obecnych czasach wielu seniorów ma utrudniony kontakt ze swoim lekarzem. Część z nich jest np. w trakcie diagnozy, innym zbliża się kolejny etap leczenia itp. Z tego powodu mogą mieć oni wiele wątpliwości i pytań. Dlatego my, studenci, pod merytoryczną opieką nauczycieli akademickich z Pracowni Geriatrii Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej (prof. K. Wieczorowska-Tobis i dr A. Neumann-Podczaska) stworzyliśmy Internetowo-Telefoniczny Punkt Konsultacyjny - mówi Mikołaj Seostianin, student Uniwersytetu Medycznego i jeden z członków zespołu udzielającego porad.

- Zachęcając osoby starsze do niewychodzenia z domu oferujemy im możliwość zadawania pytań dotyczących stosowanego leczenia, w tym bezpieczeństwa samodzielnego dołączania leków bez recepty i suplementów diety

- dodaje.

Sprawdź też:

Telefoniczno-Internetowy Punkt Konsultacyjny skierowany jest do osób po 60. roku życia. By móc skorzystać porady, trzeba najpierw zarejestrować się telefonicznie. Rejestracja prowadzona jest codziennie w godzinach 9.00 - 12.00 pod numerem 61 873 83 27 przez Sekretariat Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Czytaj też: Zakładanie masek dzieciom? Poznańska lekarka apeluje o rozwagę: "Z punktu widzenia pediatry to niedopuszczalne"

Porad udziela dwóch studentów - kierunku lekarskiego i farmacji. Rozmowy odbywają się poprzez komunikatory takie jak WhatsApp, lub Messenger, ale także w tradycyjnej formie telefonicznej. Seniorzy mogą spodziewać się dwóch rozmów. Pierwsza z nich przypomina wywiad lekarski.

- Pytamy o przeżyte choroby, prosimy o informacje dotyczące przyjmowanych leków. Następnie wysłuchujemy pytań i wątpliwości i, jeśli to możliwe, udzielamy porad

- tłumaczy Mikołaj Seostianin.

Po pierwszej rozmowie z seniorem studenci konsultują się ze swoimi opiekunami z Pracowni Geriatrii Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej i wspólnie omawiają zalecenia dla danego przypadku. Po kilku dniach pacjent otrzymuje zwrotny telefon z informacją o ustalonych wskazaniach.

Zobacz również: Nowa terapia u pacjentów zakażonych koronawirusem. Pomoże osocze ozdrowieńców

- Oczywiście my tylko podpowiadamy, co można w danej sytuacji zrobić. Jednak za każdym razem sugerujemy skonsultowanie naszych porad z lekarzem - wyjaśnia Mikołaj Seostianin. I dodaje: - Poza tym aspektem medycznym, jest w tym również trochę psychologii. Szczególnie samotni seniorzy poprzez kontakt z nami mają okazję, by z kimś porozmawiać.

Zobacz:

1 kwietnia w Polsce weszły w życie kolejne ograniczenia i zasady w związku z epidemią koronawirusa. Za ich złamanie grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Masz wątpliwości, czy możesz wyjść na spacer? Jak zrobić zakupy, by przestrzegać nowych zasad?Przejdź dalej i sprawdź zalecenia przygotowane przez rząd  --->

Koronawirus: 17 zasad, które należy stosować. Czy można wyjś...

Przypomnijmy, że od 16 kwietnia rząd wprowadził obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych - np. sklepach czy aptekach. Dodatkowo te obostrzenia nie zwalniają z konieczności zachowania odpowiedniego dystansu, czyli minimum 2 metrów.Sporo poznaniaków nie czeka jednak na oficjalne nakazy. Coraz więcej osób zakrywa już usta i nos. Czym? Zobacz w naszej galerii. Przejdź dalej --->Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, maseczka powinna:- być wygodna i szczelnie przylegać do twarzy,- posiadać zauszniki z elastycznej gumy,- składać się z wielu warstw tkaniny,- pozwalać na swobodne oddychanie,- nadawać się do prania i suszenia w pralce bez uszkodzenia lub zmiany kształtu maseczki.

Poznaniacy nie czekają na nakazy rządu i już zakrywają usta ...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Sprawdź też:

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski