Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne szczepienia ochronne dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie można się zgłosić?

OPRAC.:
Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
NFZ apeluje do osób, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, by rozmawiały z nimi o korzyściach szczepień.
NFZ apeluje do osób, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, by rozmawiały z nimi o korzyściach szczepień. 123RF
Uchodźcy z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną ze swojego kraju, mogą w Polsce skorzystać z bezpłatnych szczepień ochronnych. Wystarczy zgłosić się do dowolnego lekarza rodzinnego, który ustali dla nich indywidualny kalendarz szczepień.

Zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ, każdy lekarz rodzinny może od kwietnia rozliczyć dwa nowe produkty. Należy do nich pierwsza wizyta uchodźcy, podczas której lekarz dokonuje weryfikacji dostępnej dokumentacji medycznej w kontekście wykonanych szczepień ochronnych, oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta wraz z kwalifikacją do szczepień.

W oparciu o aktualny obowiązujący w Polsce Program Szczepień Ochronnych, pozyskane informacje oraz stan zdrowia – ustala indywidualny kalendarz szczepień dla danego pacjenta. Podczas tej wizyty lekarz wykonuje także pierwsze szczepienie i wpisuje je do e-karty szczepień.

Kolejny nowy produkt to następne wizyty pacjentów związane z realizacją indywidualnego kalendarza szczepień. Takie rozwiązanie gwarantuje możliwość rozliczenia z NFZ świadczeń na rzecz uchodźców z Ukrainy związanych z wykonaniem szczepień.
W Polsce do szczepień obowiązkowych zaliczane są te przeciw: gruźlicy, zakażeniom pneumokokowym, błonicy, krztuścowi, polio (poliomyelitis), odrze, śwince, różyczce, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, „osoby poniżej 19 rż. przebywające na terytorium RP powyżej trzech miesięcy są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych”.

Eksperci wciąż podkreślają, że szczepienia dzieci z Ukrainy są niezwykle ważne, ponieważ trafiają one do przedszkoli, szkół i żłobków, gdzie są narażone na różne patogeny i gdzie łatwo zarazić się różnymi chorobami.

- Liczymy na to, że podczas standardowych wizyt lekarze rodzinni będą starali się przekonać naszych gości do szczepień ochronnych, a informacje o możliwości skorzystania ze szczepień pacjenci z Ukrainy otrzymają także w szpitalach i przychodniach. Zwracamy się także do osób, które przyjęły pod swój dach rodziny uciekające przed wojną lub w inny sposób opiekują się nimi, aby spróbowały porozmawiać z nimi o korzyściach wynikających ze szczepień

– mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przedstawiciele NFZ przypominają również, że obywatele Ukrainy, którzy opuścili swój kraj po 24 lutego ze względu na konflikt zbrojny, mogą korzystać z systemu ochrony zdrowia na takich samych zasadach, jak ubezpieczeni Polacy.

Pod numerem infolinii 800190590 można także w języku ukraińskim uzyskać informacje o zasadach udzielania pomocy medycznej. Pod tym samym numerem uzyskają pomoc także pacjenci onkologiczni, którzy w Ukrainie rozpoczęli leczenie i chcieliby je kontynuować w Polsce.

Publikujemy listę leków wycofanych przez GIF, ich serie oraz datę produkcji. W razie wątpliwości co do przydatności lekarstw należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.Sprawdź listę leków wycofanych z aptek --->

Uwaga! Nowe leki wycofane z aptek w całej Polsce! GIF wycofu...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski