Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne szczepienie przeciwko grypie w Poznaniu dla seniorów: Ochotników jest więcej niż szczepionek? Kolejki od pierwszego dnia programu

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Bezpłatne szczepienia dla seniorów w Poznaniu: Taka kolejka była w poniedziałek 12 października w jednej z poznańskich przychodni.
Bezpłatne szczepienia dla seniorów w Poznaniu: Taka kolejka była w poniedziałek 12 października w jednej z poznańskich przychodni. Czytelnik
12 października wystartowała siódma edycja programu miejskiego, w ramach którego osoby powyżej 60. roku życia mogą bezpłatnie szczepić się przeciw grypie. Miasto zapowiedziało, że zwiększa budżet programu i tego roku z szczepienia skorzystać będzie mogło nawet 7 tysięcy poznańskich seniorek i seniorów. Na początek programu miasto miało w zapasie 3 tysiące szczepionek dla seniorów. Już pierwszego dnia przed przychodniami było widać długie kolejki, a wielu osobom nie udało się zapisać na szczepienie. Gdzie senior w Poznaniu może się zaszczepić przeciwko grypie? Sprawdzamy.

Nawet 7 tys. bezpłatnych szczepionek przeciw grypie dla seniorów

Akcja szczepień rozpoczęła się w poniedziałek 12 października i będzie trwała do wyczerpania limitu szczepionek na 2020 rok. Miasto zapowiedziało, że zakupi dla seniorów około 7 tys. dawek. Jednak, liczba ta zależy od od ceny szczepionek oraz ich dostępności w hurtowniach.

Szczepionek jest mniej niż chętnych

Już we wrześniu szczepionki przeciw grypie były towarem deficytowym.

- Szczepię się od wielu lat. Mam teraz 67 lat, dostałam od lekarza receptę na szczepionkę i nie mogę jej znaleźć w żadnej aptece Poznania - mówiła pani Joanna w rozmowie z "Głosem" w połowie września.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniało wtedy, że deficyt wynika z niespodziewanie dużego zainteresowania przyjęciem szczepionki na grypę i ogólną małą jej dostępnością.

Osoby starsze są najbardziej narażone na powikłania grypy, dlatego powinny poddawać się corocznym szczepieniom. W tym roku dla seniorów szczepienie jest szczególnie istotne z powodu zagrożenia epidemicznego przez nowego koronawirusa.

Sezon grypy w Poznaniu zaczyna się w październiku

Zgodnie z danymi Powiatowa Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w powiecie poznańskim we wrześniu 2019 roku odnotowano ponad 11 tys. zachorowań na grypę. W październiku tego samego roku liczba ta wzrosła do 20 760 przypadków. W samym Poznaniu mieszka według danych Głównego Urzędu Statystycznego około 140 tys. seniorów, wiele z nich teraz stoi w kolejkach, by zapisać się na bezpłatne szczepienie.

- Wczoraj odwiozłem żonę, która kwalifikuje się do szczepienia do przychodni na ul. Mickiewicza. W środku był taki tłok, że po jakimś czasie zrezygnowaliśmy. Dzisiaj sytuacja powtórzyła się w przychodni na ul. Szylinga. Ludzie stoją - nikt nic nie mówi. Nikogo nie zapisują - mówił nam we wtorek pan Janusz z Poznania.

Zapisy na bezpłatne szczepienia w Poznaniu

- Przed rozpoczęciem akcji szczepień w ramach miejskiego programu profilaktyki grypy, zarówno miasto, jak i realizator programu tj. spółka Edictum poinformowały opinię publiczną o zasadach zgłaszania się na szczepienia. Przyjęcia w poszczególnych przychodniach ustalone były indywidualnie, co wynikało z możliwości organizacyjnych danej placówki. Po dokonaniu wyboru przychodni należało się z nią skontaktować pod podany numer telefonu w celu ustalenia sposobu zgłoszenia się na szczepienie - mówi Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.

Jak dowiedzieliśmy się w jednej z przychodni, która realizuję program bezpłatnych szczepień dla seniorów, wizyty na pierwsze trzy dni programu zostały dawno rozpisane.

- Dalej nie zapisujemy, ponieważ nie mamy na kolejne dni szczepionek. Jak tylko dojdzie nowa dostawa, wznowimy zapisy - mówią na infolinii w przychodni.

Podobnie sytuacja wygląda w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, gdzie trafiło około 200 szczepionek. Zostały one przypisane zgłaszającym się pacjentom w bardzo krótkim czasie.

- Jak będziemy mieć kolejną dostawę, będziemy szczepić - mówi Konrad Maćkowiak, dyrektor przychodni przy ul. Szylinga.

Zamówione przez miasto szczepionki są systematycznie dostarczane przychodniom, które nie mają możliwości technicznych na przechowywanie ich w dużych ilościach.

- Sytuacja w pierwszym dniu okazała się bardzo trudna ze względu na ogromną liczbę chętnych do zaszczepienia się. Wynika to między innymi z faktu, że miejski program szczepień dla seniorów to obecnie praktycznie jedyna szansa na zaszczepienie się. Poza tą pulą szczepionki na grypę są w aptekach w zasadzie niedostępne ze względu na niewystarczającą liczbę dawek sprowadzonych na polski rynek. Stąd wzmożone zainteresowanie seniorów programem, a tym samym ruch w przychodniach - komentuje Joanna Żabierek. - Ci, którzy nie dodzwonili się, albo nie próbowali zarejestrować się telefonicznie, zgłaszali się masowo od wczesnych godzin porannych w myśl zasady "kto pierwszy, ten lepszy", nie zwracając w ogóle uwagi na godziny rozpoczęcia szczepień, domagali się zaszczepienia w danym dniu lub chociaż zapisania na termin. Dlatego większość placówek, chcąc uniknąć kolejek oczekujących przed przychodnią, zapisywała ich na szczepienia - dodaje.

Sprawdź też:

NZOZ Przychodnia Lekarza Rodzinnego ZDROWIE przy ul. Osinowej może przyjąć od 10 do 20 osób na szczepienie w ramach programu. Jedna wizyta zajmuje około 20 minut z powodu dodatkowej dezynfekcji pomieszczenia. W środę może tam trafić około 150 dawek szczepionki przeciwko grypie.

- Osoby starsze mają być niby bardzo chronieni przez wirusami. Wprowadzane są godziny dla seniorów w sklepach i aptekach. W tym samy czasie, by zapisać się na bezpłatne szczepienie, muszą kilka godzin spędzić w pomieszczeniu w co najmniej kilkunastoosobowej grupie w przychodni. To tu mają najwęższą szansę czymś się zarazić - zwraca uwagę pani Martyna, której ojciec we wtorek stał w kolejce do przychodni "EDICTUM" przy ul. Mickiewicza.

Docierają do nas głosy, że jednocześnie było tam nawet około stu osób.

- Z uwagi na ogromną liczbę dzwoniących w jednym czasie podane na stronach internetowych telefony były ciągle zajęte, co powodowało, że seniorzy jechali bezpośrednio do placówki szczepiącej, powodując w ten sposób tłok. Pomimo ogólnopolskiego nakazu noszenia maseczek i informacji dot. zachowania reżimu sanitarnego, przekazanych przez miasto i Edictum, zdarzały się osoby, które nie miały maseczki i próbowały wejść na teren przychodni - mówi rzecznik Urzędu Miasta Poznania.

Trwa głosowanie...

Czy będziesz się szczepił przeciw grypie?

Adresy przychodni w Poznaniu prowadzących bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów:

Zapisać się można do każdej z 9 przychodni telefonicznie

  • "EDICTUM" Sp. z o.o., ul. Mickiewicza 31, 60-835 Poznań, tel. 61 847 04 54
  • Przychodnia Lekarza Rodzinnego "Vitamed" s.c. ul. Galla 2D, 60-547 Poznań, tel. 61 841 17 15
  • "NASZE ZDROWIE" K. Plesiński i Partnerzy Lekarska Spółka Partnerska ul. Strzeszyńska 63, 60-479 Poznań, tel. 61 822 10 96
  • NZOZ INTERMED Poradnia Medycyny Rodzinnej, ul. 28 Czerwca 1956 r. Nr 149, 61-525 Poznań, tel. 61 833-29-11
  • NZOZ Przychodnia Lekarza Rodzinnego ZDROWIE, Filia: 61-541 Poznań, ul.Osinowa14/16, tel. 61 830-34-24
  • Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Solna 21, 61-736 Poznań, tel. 261-57-26-26
  • NZOZ SALVITA Sp. z o.o., os. Lecha 120, 61-298 Poznań, tel. 61 877-84-01
  • Filia: NZOZ SALVITA Sp. z o.o., ul. Katowicka 11/U16, 61-131 Poznań, tel. 61 887-42-95
  • Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, ul. Szylinga 1, 60-787 Poznań, tel. 261-57-44-04

Kiedy najlepiej szczepić się przeciw grypie?

Producenci szczepionek deklarują, że dołożyli wszelkich starań, aby dostarczyć odpowiednią liczbę szczepionek, jednak nie będą one dostępne wszystkie w tym samym momencie. W pierwszej kolejności, szczepionka będzie dostępna dla osób powyżej 65. roku życia.

- Szczepienie można przeprowadzić w dowolnym momencie przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada od stycznia do marca. Należy także pamiętać, że czas potrzebny na wykształcenie odporności to około dwa tygodnie. A zatem przynajmniej do końca roku mamy czas, by się zaszczepić. – podkreśla dr hab. n. med. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego i kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Szpitala Dziecięcego WUM.

Zobacz też:

W związku z rosnącą liczbą zakażeń, decyzją rządu cały kraj został objęty restrykcjami strefy czerwonej. Od 4 listopada obowiązuje nas też nowe obostrzenia. Co się zmieni? Zamknięte pozostają restauracje i punkty gastronomiczne: puby, kawiarnie. Zamknięte mają być też galerie handlowe. Klasy od 4 do 8 klas szkół podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne. Dzieci do 16 roku życia nie mogą też poruszać się same po mieście. Odwołane zostają targi i imprezy masowe. Czy to oznacza także zakaz wesel i imprez okolicznościowych? Zamknięte mają być też instytucje kultury. Wszędzie w przestrzeni publicznej (z kilkoma wyjątkami) należy zasłaniać usta i nos. Czy będzie można jeździć na rowerze, chodzić na koncerty i do kina? Gdzie nie trzeba nosić maseczek? Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych obostrzeniach, które mają zminimalizować rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem i rozwój pandemii. Już teraz odnotowujemy dziennie ponad 25 tys. zakażeń. Wzrasta też liczba zgonów z powodu COVID-19.Przejdź dalej i sprawdź - kliknij tutaj lub przesuń zdjęcie --->

Obostrzenia od 4 listopada. Jakie zmiany obowiązują w czerwo...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski