Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie spada coraz wolniej - ale w Wielkopolsce i tak najniższe

Monika Kaczyńska
Bezrobocie spada coraz wolniej - ale w Wielkopolsce i tak najniższeFirmy w lipcu zwiększyły produkcję, ale mniej niż we wcześniejszych miesiącach
Bezrobocie spada coraz wolniej - ale w Wielkopolsce i tak najniższeFirmy w lipcu zwiększyły produkcję, ale mniej niż we wcześniejszych miesiącach
Mamy najniższe bezrobocie w kraju - 6, 6 proc. W ciągu roku spadło prawie o 1/5. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o bezrobociu. Są powody do optymizmu, bo liczba pozostających bez pracy systematycznie maleje już od wielu miesięcy. Jednak rekordowych wzrostów zatrudnienia nie należy się już raczej w tym roku spodziewać. W ostatnim miesiącu spadek stopy bezrobocia był już bowiem dość niewielki i wyniósł 0,2 pkt. procentowego. Wcześniej dynamika tego procesu była wyższa, a bezrobocie spadała co miesiąc o około 0,5 pkt. proc.

Średnia stopa bezrobocia w Polsce wynosi obecnie 10,1 proc. Jeszcze miesiąc temu było to 10,3 proc. Oznacza to, że obecnie bez pracy pozostaje wciążponad 1,5 miliona osób. W ostatnim miesiącu zaczęło znów pracować 36,5 tys. bezrobotnych.

Na początku roku bezrobotnych było w kraju 12 proc., w styczniu 2014 roku 14 proc. Spadek jest więc znaczny.

Nie jest niespodzianką, że nasz region już tradycyjnie jest pod tym względem uprzywilejowany. Bezrobocie w Wielkopolsce wynosi obecnie 6,6 proc. i jest, jak od lat najniższe w kraju.
Tym jednak co odróżnia ostatnie kilkanaście miesięcy od poprzednich okresów jest fakt, że nasze województwo znalazło się na drugim miejscu w Polsce pod względem tempa spadku liczby osób pozostających bez zatrudnienia.

Liderem pod tym względem jest województwo dolnośląskie, gdzie bezrobocie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy spadło o 21,2 proc. Tuż za nim plasuje się właśnie Wielkopolska ze spadkiem 19,8 proc. i województwo opolskie, gdzie bezrobocie spadło o 19,7 proc.
W tym ostatnim województwie zanotowano też najwyższy spadek bezrobocia w ostatnim miesiącu - wyniósł on 4,1 proc.

Nie należy spodziewać się już gwałtownych skoków zatrudnienia

Tak dobre wyniki województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego mają prawdopodobnie związek z otwarciem centrów logistycznych Amazon w podpoznańskich Sadach i podwrocławskich Bielanach jesienią ubiegłego roku.

W każdym z nich powstało po kilka tysięcy miejsc pracy, co sprawiło, że znajdujący tam pracę stali się widoczni w statystykach.

Także w opolskim inwestycje, zwłaszcza w specjalnych strefach ekonomicznych sprawiły, że nowe miejsca pracy liczyły się w tysiącach.

Najbliższy okres jednak zdaniem ekspertów będzie nieco gorszy. Kolejnych wielkich inwestycji w planach nie ma, firmy nie deklarują także chęci zatrudniania nowych pracowników.
- Rynek pracy ulega powoli nasyceniu. Firmy wyraźnie zwiększyły już swoje moce produkcyjne - twierdzi dr Grzegorz Baczewski, ekspert rynku pracy PKPP "Lewiatan". - Wielkość produkcji w lipcu wzrosła, ale tempo wzrostu spowolniło w porównaniu do czerwcowego szczytu. Wzrósł także poziom zapasów. Nie zatem należy spodziewać się bardzo gwałtownych skoków zatrudnienia. Będziemy mieli raczej do czynienia z utrzymaniem dotychczasowego poziomu lub bardzo wolnym wzrostem - podkreśla.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski