Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bibilotekarze porozmawiają o kulturze czytania

Marek Zaradniak
Dwa dni potrwa zorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury konferencja "Kultura czytania".

Bibliotekarze z całej Polski spotkają się we wtorek i w środę w Poznaniu na konferencji "Kultura czytania". Jej organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury. - Będziemy mówić o czytaniu, ale trochę z innej perspektywy. Chcemy pokazać, że czytanie jest procesem społecznym i wielowymiarowym - mówi Anna Sabiłło z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. - Chcemy mówić o czytaniu poprzez ilustrację dlatego pojawi się temat komiksu rozumianego nie tylko jako śmieszna, krótka historyjka, ale mogąca mówić też o rzeczach ważnych, o problemach w rodzinie czy kontaktach z rówieśnikami - dodaje Małgorzata Bochińska z WBP. Podczas spotkania pokazany zostanie wywodzący się z tradycji japońskiej obrazkowy teatr Kamishibai, który może stać się twórczym narzędziem pracy z najmłodszym czytelnikiem. Powrotem do korzeni jest kultura opowiadania i tworzenie mikroopowiadań. Mówić będzie o tym Agata Kłobucka-Draus. Nie zabraknie też dyskusji o tym jak poruszać się w gąszczu wydawanych książek stąd z jednej strony wśród gości będzie dr Anna Marchewka z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmująca się literaturą, a z drugiej blogerki piszące o literaturze w taki sposób, że chce się pójść do księgarni czy biblioteki i przeczytać książkę.
- Coraz częściej książka nie dociera tylko do pojedynczego czytelnika lecz do całej rodziny lub grupy znajomych. Powstają Dyskusyjne Kluby Książki, gdzie ludzie poznają książki, po które inaczej by nie sięgnęli - mówi Anna Sabiłło. Podczas konferencji mowa będzie też o terapii książką i bajkach terapeutycznych, Ich prekursorką w Polsce jest Maria Molicka, ale piszą je także aktorzy, celebryci czy dziennikarze. Mówić o tym będzie Ewelina Surniak z Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Nie zabraknie też tematu adresowanych do seniorów autobiograficznych gier planszowych.
- Takie opowiadanie o sobie może nas oczyścić . To także ciekawostka związana książką zauważa Małgorzata Bochińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski