Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Kórnicka udostępni swoje bezcenne zbiory w Internecie: Mickiewicz i Słowacki będą w zasięgu ręki!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Z przyjemnością zapowiadamy, że  najcenniejsze zbiory Biblioteki Kórnickiej, w tym średniowieczne rękopisy i inkunabuły,  będą niebawem dostępne dla każdego zainteresowanego ich poznaniem, i to w postaci cyfrowej.
Z przyjemnością zapowiadamy, że najcenniejsze zbiory Biblioteki Kórnickiej, w tym średniowieczne rękopisy i inkunabuły, będą niebawem dostępne dla każdego zainteresowanego ich poznaniem, i to w postaci cyfrowej. Biblioteka Kórnicka
W ramach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej powstaje Platforma Cyfrowych Zasobów Biblioteki Kórnickiej. W jej skład wejdzie 6758 wybranych zasobów naukowych - archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych, skanowanych obecnie przez Sześć zespołów pracowników Biblioteki Kórnickiej. To efekt projektu „Cyfrowe udostępnianie zasobów Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Kórnickiej” (opatrzonego symbolem POPC.02.03.01-IP.01-00-002/16 ).

Z przyjemnością zapowiadamy, że najcenniejsze zbiory Biblioteki Kórnickiej, w tym średniowieczne rękopisy i inkunabuły, będą niebawem dostępne dla każdego zainteresowanego ich poznaniem, i to w postaci cyfrowej. A warto wiedzieć, że w Bibliotece Kórnickiej, założonej przez Tytusa Działyńskiego znajdują się zbiory liczące 360.000 jednostek bibliotecznych w tym m.in. 15.000 rękopisów i 30.000 starych druków!

Teraz spora ich część będzie udostępniona hobbystom, naukowcom i studentom, którzy w łatwy, intuicyjny sposób skorzystają z uwiecznionych w formie cyfrowej zbiorów, katalogów bibliotecznych, baz genealogicznych, bazy muzealiów. Tym ciekawszych dla badacza, że dostępnych dla niego w dowolnym połączonym z Internetem miejscu i czasie, w postaci skanów i fotografii wysokiej jakości.

Sprawdź też:

W ramach projektu – dzięki sfinansowaniu zabiegów konserwacji zachowawczej – było możliwe zdigitalizowanie najcenniejszych i najstarszych zbiorów Biblioteki. Przez trzy lata realizacji zeskanowano rękopisy średniowieczne do 1530 r, dokumenty pergaminowe do 1530 r., wybór kolekcji rękopisów staropolskich (z okresu XVI-XVIII w.), inkunabuły - druki XV-wieczne, dokumenty związane z początkami drukarstwa polskiego (XVI w.), a także mapy i atlasy do 1945 r. Ponadto powstały dokładne fotografie kolekcji malarstwa i dokumentów ikonograficznych.

Warto dodać, że każdego miesiąca biblioteczni archiwiści przygotowują około 25 tysięcy skanów, pracując także nad opracowaniem zbiorów specjalnych i muzealiów. Co ważne, przy okazji tych prac wymagające konserwacji elementy zbiorów są jej poddawane.
Dodatkowymi zaletami programu badawczego są digitalizowanie bogatej kolekcji malarstwa, z której słynie zamek w Kórniku, do tego gruntowne opracowanie zbiorów, import i unowocześnienie bazy genealogicznej „Teki Dworzaczka”, a także stworzenie i udostępnienie bazy genealogicznej „Teki Łuszczyńskiego”.

Sprawdź też:

Wróćmy do Biblioteki Kórnickiej. Do jej najciekawszych zbiorów zaliczyć można m.in. wspomniany rękopis III części Dziadów czy Panią Twardowską. Oprócz prac Mickiewicza dzieła romantyczne reprezentuje także Smutno mi Boże… Juliusza Słowackiego czy utwór Cypriana Kamila Norwida O miłości ksiąg dwie. W magazynach znaleźć można także autografy prac i listów Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Józefa Wybickiego, a nawet Napoleona. Do obiektów o niebagatelnej wartości należy doliczyć także kolekcję szachową: zbiór składający jednostek z kolekcji Tassila von Heydebrand und der Lasa, wybitnego teoretyka i praktyka oraz pisarza i historyka szachowego żyjącego w latach 1818-1899.

Część jej zbiorów można podziwiać na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej (http://www.wbc.poznan.pl/dlibra); wkrótce zaś uruchomiona zostanie Platforma Cyfrowa Biblioteki Kórnickiej — obecnie prace nad nią można śledzić na profilu na portalu Facebook (https://www.facebook.com/PlatformaCyfrowaBKPAN/).

Oczywiście, niezależnie od tego, warto osobiście odwiedzić Bibliotekę Kórnicką, Zamek w Kórniku czy Pałac Działyńskich w Poznaniu i obcować z tymi skarbami w bezpośrednim kontakcie, pamiętajmy jednak, że prowadzona teraz digitalizacja zbiorów zdecydowanie zwiększa ich dostępność i chroni je przed zniszczeniem.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski