Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biedronka rezygnuje z dostawy ziemniaków z Wielkiej Brytanii. Wszystko przez Brexit?

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Ziemniaki z Wielkiej Brytanii znikną z półek Biedronki?
Ziemniaki z Wielkiej Brytanii znikną z półek Biedronki? Pixabay
Za chwilę ziemniaki z Wielkiej Brytanii znikną ze sklepów sieci Biedronka? Na jednym z brytyjskich portali o rolnictwie miejscowy dostawca przyznał, że został poinformowany przez przedstawicieli Biedronki o zakończeniu z nim współpracy z dniem 15 października.

Portal Fresh Produce Journal opisał sytuację jednego z brytyjskich dostawców warzyw do Polski. Firma importowała ziemniaki między innymi do sieci sklepów Biedronka.

Zobacz też: Ziemniaki z narodową flagą już od niedzieli w marketach. Nowe rozporządzenie dotyczące oznakowania żywności weszło w życie

W rozmowie z Fresh Produce Journal przedstawiciel brytyjskiego eksportera ziemniaków powiedział, że jego firma musiała anulować wszystkie zamówienia od sieci sklepów Biedronka. Powodem była rezygnacja sieci ze współpracy. Poinformowano go o tym drogą mailową. W liście było zaznaczono, że Biedronka od 15 października nie planuje już sprowadzać ziemniaków z Wielkiej Brytanii. Reprezentant firmy dostawczej uważa, że to "pierwszy prawdziwy efekt ekonomiczny Brexitu".

Jeśli dojdzie do Brexitu bez porozumienia, sprzedaż brytyjskich ziemniaków w polskich sklepach byłaby nielegalna od 1 listopada. A Wielka Brytania będzie musiała ubiegać się o pozwolenie dotyczące importu produktów spożywczych.

Zobacz też: Brexit: Mało Polaków zarejestrowało swój przyszły status w Wielkiej Brytanii. MSZ rusza z akcją informacyjną

Zdaniem analityków wyjście Wielkiej Brytanii z UE (zaplanowane na 31 października 2019 roku), zwłaszcza bezumowne, jest jednym z największych zagrożeń dla światowej gospodarki, w tym polskiej. Wg GUS polsko-brytyjskie obroty handlowe w 2018 roku wyniosły 19 513,6 mln EUR, co oznacza wzrost o 7 procent w stosunku do roku 2017. Polski eksport wyniósł 13 946,7 mln EUR (+5 proc. r/r), polski import 5 566,9 mln EUR (+12 proc. r/r), a dodatnie dla Polski saldo 8 379,8 mln EUR. Jak podaje Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w 2018 roku Wielka Brytania była dla Polski trzecim partnerem w eksporcie (po Niemczech i Czechach). Najważniejsze grupy towarowe to wyroby przemysłu elektromaszynowego (42 procent), artykuły rolno-spożywcze (20 procent), wyroby przemysłu chemicznego (11 procent). Pod względem wartości polskiego importu w 2018 roku Wielka Brytania była dla Polski aż 10. partnerem.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski