Biedronki azjatyckie to zmora wiosny, są podobne do naszych owadów. Ugryzienie może boleć. Zobacz, jak się ich pozbyć domowymi sposobami

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Biedronki azjatyckie zaczynają swą aktywność wiosną, szczególnie w ciepłe dni.
Biedronki azjatyckie zaczynają swą aktywność wiosną, szczególnie w ciepłe dni. pixabay.com/dendoktoor
Biedronka azjatycka, jak sama nazwa wskazuje, przybyła do nas z Azji i szybko stała się gatunkiem inwazyjnym. Niekiedy zwana jest arlekinem. Często myli się ją z klasyczną biedronką, a jej ugryzienie może być dla nas bolesne. Pojawia się wiosną i aż do jesieni może uprzykrzyć życie. Jak odróżnić egzotycznego owada od rodzimej siedmiokropki? Jak reagować? Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nieproszonych gości z domu.

Spis treści

Jak wygląda biedronka azjatycka? Tak odróżnisz ją od polskiej biedronki

Biedronki azjatyckie są szczególnie uciążliwe, od kwietnia do października można je spotkać w parkach, ogródkach, a nawet przestrzeni miejskiej. Z roku na rok zaczynają przekraczać progi naszych mieszkań nawet w okresie wiosenno-letnim. Można je pomylić z krajowymi owadami. Nasze biedronki są jednak charakterystyczne, mają dwie lub siedem kropek i są bardziej płaskie. Z kolei zagraniczny gatunek może mieć nawet ponad 20 kropek, a barwę od czerwonej po żółtą.

Lasy Państwowe wskazują też, że biedronki azjatyckie na przedpleczu posiadają charakterystyczny rysunek w kształcie litery „M”, zaś siedmiokropki mają tam jedynie dwie małe plamki.

Owady często żywią się innymi owadami, a gdy ich brak, mogą także żerować na jajach swojego gatunku. Zjadają polskie biedronki, mszyce, w sytuacji zagrożenia potrafią ugryźć człowieka.

Jak wygląda ugryzienie biedronki azjatyckiej?

Zwykle biedronki czują zagrożenie w otoczeniu domowym. Widząc intruzów, staramy się ich przenieść lub pozbyć. To błąd, właśnie wtedy owady mogą nas zaatakować. Ugryzienie jest bolesne, zazwyczaj objawia się lekko czerwonym obrzękiem skóry. Nieco inne reakcje mogą odczuć alergicy. Alergeny w wydzielinie powodują wysypkę, trudności z oddychaniem, a przeniesienie lepkiego płynu do okolic oczu podrażnia.

Najbardziej narażone na ukąszenia owada i reakcje alergiczne z tym związane są dzieci, które silniej reagują na substancje zawarte w hemolimfie biedronki azjatyckiej, jakimi są metoksypyrazyny. Maluchy częściej też interesują się owadami i mogą je przypadkowo zgnieść, zwłaszcza gdy pojawiają się one w tak dużej liczbie na framudze okna czy drzwi domu, pisze Monika Góralska, stronazdrowia.pl.

Domowe sposoby na biedronki azjatyckie. Te zapachy odstraszą insekty z domu

Czy to mieszkanie, dom, czy też pomieszczenie gospodarcze na działce, mogą dostać się do niego owady. Jak uchronić się przed inwazją biedronek azjatyckich?

Najprostsza metoda to montaż moskitier w oknach. Siatki zabezpieczą dom przed wejściem nieproszonych gości. Wielu z nas stosuje też odstraszanie zapachami. Biedronki azjatyckie nie lubią mięty, kamfory, źle reagują też na cytrusy. W okolicach okien dobrze więc rozstawić plastry cytryny lub pomarańczy, a także posmarować wejścia olejkami eterycznymi.

Wyraziste przyprawy również mogą przepędzić biedronki z okolic drzwi i okien. Liście laurowe? Cynamon? Goździki? Tego czerwone osobniki będą unikać jak ognia. Niektóre gospodynie polecają metodę profilaktyczną – namydlanie co jakiś czas framug, śliska powierzchnia nie pozwoli owadom na ruch.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Co zrobić, gdy jednak biedronki pojawiły się w środku domostwa? Wtedy najlepiej wyłapać insekty odkurzaczem, lampami lub specjalnymi opryskami. Środki chemiczne powinny być ostatecznością, nie każdy nadaje się do użycia na małej powierzchni mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera