Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biegi sztafet już w najbliższą sobotę! O pobicie rekordu z 1994 r. będzie niezmiernie trudno!

Radosław Patroniak
W najbliższą niedzielę o godz. 10 nad Maltą rozpocznie się III edycja Sztafety Maratońskiej XLPL Ekiden. W przeszłości sztafety były wizytówką Poznania.

Dystans 42 km i 195 m będą pokonywać amatorskie sztafety w sześcioosobowych składach. Nazwa Ekiden pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyoso) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni wykształciły się największe tradycje takich biegów, a udział w nich jest prestiżem i honorem, o którym marzy wielu Japończyków.

W latach 90-tych minionego wieku wielu biegaczy z Polski i Europy uczestniczyło w Międzynarodowej Sztafecie Maratońskiej, organizowanej przez znanego propagatora biegania w Poznaniu i na Akademii Ekonomicznej, Janusza Grzeszczuka.

– Zawody miały piękną tradycję i zawsze odbywały się pod patronatem „Głosu Wielkopolskiego”. Narodziły się w ten sposób, że w 1990 r. zorganizowałem ostatnie MŚ w przełajach. Pomyślałem, że można, by wykorzystać tereny nad Maltą, którą zaprojektował mój były przyjaciel, Klemens Mikuła – wspominał w naszej redakcji, Janusz Grzeszczuk.

Wtedy biegano w składach 5-osobowych, ale osiągano znacznie lepsze czasy. Rekord trasy ustanowiono w 1994 r. – Wynosi on 2.04.39, a wśród rekordzistów znaleźli się m.in. Henryk Jankowski, Andrzej Krzyścin i znany obecnie trener biegaczy i biegaczek, Zbigniew Nadolski. Pamiętam, że w jednej z imprez pobiegło aż 20 sztafet z samej Holandii – dodał Grzeszczuk.
Wtedy sztafety były też amatorskie, ale czołówka składała się niemal wyłącznie ze znanych biegaczy. Zwycięzcy otrzymywali bardzo solidną jak na tamte czasy nagrodę, bo trzy tysiące marek na całą sztafetę.

– W jednej z edycji wystąpiłą Małgorzata Sobańska, która do Poznania wróciła wtedy opromieniona trzecim miejscem w maratonie berlińskim. Zawodniczka Olimpii Poznań wygrała też swego czasu maraton w Londynie, co jest dzisiaj niewyobrażalnym osiągnięciem w polskiej lekkiej atletyce – zauważył były organizator biegów sztafetowych w ramach Grand Prix Wielkopolski.

Ciekawą refleksją Grzeszczuk podzielił się też na temat coraz gorszych wyników białych biegaczy. – Teraz nie tylko Polacy biegają wolniej, ale też wszyscy Europejczycy. Nie chcę wypowiadać za inne federacje, ale u nas wydaje mi się, że brakuje trenerów-specjalistów. Ci, którzy znają się na rzeczy są już na emeryturze – zakończył Grzeszczuk.

Do udziału w XLPLEkiden zachęcał też ubiegłoroczny zwycięzca znanego biegu Wings for Life World Run, Grzegorz Urbańczyk. – Startowałem w pierwszej edycji i było to na pewno ciekawe doświadczenie. W ubiegłym roku robiłem tylko zdjęcia, ale tym razem znów poczuję sztafetowe emocji – mówił Urbańczyk.

Do sztafetowych zmagań interesująco przekonywał również znany poznański biegacz i jednocześnie nasz felietonista, Przemysława Walewski. –Byłem niedawno w Hanowerze i tam w biegu maratońskim oraz półmaratonie roiło się od sztafet. Pozostałym biegaczom nie zawsze to było na rękę, zwłaszcza w strefie bufetu, ale sztafety mają swój urok i dobrze, że my je też promujemy – zauważył Walewski.

Wśród uczestników biegu nad Maltą pojawi się również Paweł Czapiewski, były medalista MŚ na 800 m. To on wpadł na pomysł, by stworzyć sztafetę z allegro. Były też drużyny rodzinne, mieszane, firmowe. W tym roku będzie również sztafeta kibiców Lecha, strażaków i policjantów. Starterem honorowym biegu będzie natomiast niepełnosprawny biegacz, Dariusz Strychalski.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski