Biegi: Wielkie emocje w Grand Prix Poznania

Marek Lubawiński
Janusz Romaniszyn/archiwum
Nad poznańskim jeziorem Rusałka odbył się ósmy, ale już ostatni bieg z drugiego cyklu Grand Prix Poznania w biegach przełajowych. Na starcie stanęło ponad 500 osób, z czego 382 na dystansie pięciu kilometrów.

O zwycięstwo w klasyfikacji końcowej cyklu do samego końca walczyli Filip Przymusiński oraz Maciej Łucyk, i to oni byli typowani do zwycięstwa również podczas ostatniego biegu. Szyki pokrzyżowało im jednak trzech podopiecznych trenera Jana Grendy z AZS Poznań - Szymon Sznura, Rafał Rajczak oraz Mateusz Maik. Dwaj pierwsi trasę Grand Prix znają bardzo dobrze. W ubiegłorocznej edycji to oni byli najszybsi i triumfowali w klasyfikacji generalnej.

Od samego początku bardzo mocne tempo podyktował Szymon Sznura i samotnym biegu zwyciężył w czasie 15 minut i siedmiu sekund, poprawiając własny rekord trasy aż o kilkanaście sekund. Za jego plecami finiszował Rafał Rajczak (15.31), trzeci był Mateusz Maik (15.46). To był najszybszy bieg ze wszystkich do tej pory rozegranych. Kolejne miejsca zajęli: 4. Filip Przymusiński (16.07), 5. Dariusz Szrama (16.10), 6. Maciej Łucyk (16.16). Taka kolejność na mecie dawała zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Łucykowi, który nieznacznie wyprzedził Przymusińskiego oraz Szramę.

Wśród kobiet zabrakło faworytek - Małgorzaty Sobańskiej oraz Agnieszki i Angeliki Lipieckich, które już w poprzednim biegu zapewniły sobie miejsca na podium klasyfikacji generalnej cyklu. Pod ich nieobecność zwyciężyła w samotnym biegu Angelika Stefańska z czasem 18.49. Angelika to również podopieczna trenera Grendy i podobnie jak najlepsi mężczyźni reprezentuje AZS Poznań. Na drugim miejscu finiszowała Justyna Wysokińska (19.43), na trzecim Aleksandra Dzierzkowska (20.08).

Każdy kto ukończył przynajmniej pięć biegów w drugiej edycji Grand Prix Poznania w biegach przełajowych otrzyma pamiątkowy medal, a najlepsi w klasyfikacjach generalnych kobiet i mężczyzn oraz w kategoriach wiekowych atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów. Zakończenie cyklu odbędzie się 14 czerwca w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Szczegóły na stronie internetowej biegu www.gp-poznan.pl.