Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilety kupione przez telefon mało znane w Poznaniu? Nawet kanar miał problem...

Marcin Idczak
W Poznaniu niewiele osób wie, że za bilety MPK można zapłacić poprzez telefony komórkowe
W Poznaniu niewiele osób wie, że za bilety MPK można zapłacić poprzez telefony komórkowe Magdalena Garstka
Tylko około 1,5 procent biletów krótkookresowych komunikacji miejskiej w Poznaniu sprzedawanych jest przez telefony komórkowe (tzw. mobilet). Według wyliczeń stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania może to być przychód w wysokości 73 tys. zł miesięcznie (dane za czerwiec).

- Bilety można kupować przy pomocy aplikacji czterech firm - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego.
Zdaniem pasażerów informacja o takiej możliwości jest mało rozpropagowana. Jak się okazuje nie wiedzą o niej nie tylko pasażerowie, ale również... kontrolerzy.

We wrześniu w Warszawie sprzedano bilety przez telefon za 250 tys. zł

Przed dwoma tygodniami jeden z nich wystawił wezwanie do zapłaty kary osobie, która miała w ten sposób wykupiony bilet. Karę anulowano, ale dopiero po interwencji. Choć w Poznaniu działa czterech operatorów, to na stronie ZTM jest informacja tylko o dwóch firmach.

- Zostanie ona wkrótce uzupełniona - zapewnia Bartosz Trzebiatowski.

Według poznaniaka Jerzego Leona, który korzysta z komunikacji miejskiej kupno mobiletu to dobra alternatywa dla tradycyjnych biletów, jednak w naszym mieście traktowana po macoszemu.

- Przecież istnieją aplikacje, które nie tylko umożliwiają zapłacenie za bilet MPK, ale również za parkowanie, czy też za bilet na pociąg. W Poznaniu trudno znaleźć takie informacje - zaznacza Jerzy Leon. I dodaje, że firmy oferujące takie usługi przez telefony komórkowe powinny zapewnić solidny zastrzyk finansowy dla budżetu miasta, a tak nie jest.

Podobnego zdania jest Michał, który pracuje w branży reklamowej w Poznaniu: - Byłem ostatnio w siedzibie MPK i nie zauważyłem żadnej informacji na ten temat.

Jak wyjaśnia Igor Krajnow z Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie we wrześniu, dzięki kilku firmom sprzedającym bilety tamtejszej komunikacji poprzez telefony komórkowe wpływy wyniosły 250 tysięcy złotych.

- To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które poruszają się na biletach jednorazowych - uważa Dariusz Mazurkiewicz z firmy SkyCash, która działa zarówno w Warszawie, jak i w Poznaniu. - Dla przykładu studenci, jeszcze przed wyjazdem z akademika, czy też stancji mogą wykupić bilet na tramwaj i pociągi Kolei Wielkopolskich i tak dojechać do domu na weekend - wyjaśnia Dariusz Mazurkiewicz. I podkreśla, że nie trzeba szukać czynnego kiosku, biletomatu, czy kasy na dworcu.

Współpraca Anna Solak

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski