Biskup Marek Jędraszewski w piątek żegna się z Poznaniem

  Biskup Marek Jędraszewski w piątek żegna się z Poznaniem

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W piątek wieczorem bp Marek Jędraszewski oficjalnie żegna się z archidiecezją poznańską. Teraz będzie metropolitą łódzkim

  W piątek wieczorem bp Marek Jędraszewski oficjalnie żegna się z archidiecezją poznańską. Teraz będzie metropolitą łódzkim ©Fot. Marek Zakrzewski

  W piątek wieczorem bp Marek Jędraszewski oficjalnie żegna się z archidiecezją poznańską. Na godzinę 18 przewidziano w katedrze w Poznaniu mszę św. dziękczynną za jego posługę kapłańską i biskupią w archidiecezji. Był odpowiedzialny za sprawy nauki i kultury, pełnił także funkcję przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego poznańskiej kurii. Teraz będzie metropolitą łódzkim.
  W piątek wieczorem bp Marek Jędraszewski oficjalnie żegna się z archidiecezją poznańską. Teraz będzie metropolitą łódzkim

  W piątek wieczorem bp Marek Jędraszewski oficjalnie żegna się z archidiecezją poznańską. Teraz będzie metropolitą łódzkim ©Fot. Marek Zakrzewski

  Kiedy na początku lipca okazało się, że bp Jędraszewski, od lat uznany intelektualista, znawca filozofii, miłośnik francuskiego filozofa Emmanuela Levinasa, dostał nominację arcybiskupią i zostaje metropolitą łódzkim, wiele osób było bardzo zaskoczonych. - To głownie naukowiec. Kierowanie diecezją, to będzie dla niego coś zupełnie nowego - słuchać było.

  Sam 63-letni biskup zaskoczony mówił wówczas, że "informacja zastała go w Tatrach, kiedy wybierał się na Halę Gąsienicową". Przyznał też, że Łódź zna głównie z przejazdów na Jasną Górę i w Tatry.

  - Tak, to rzeczywiście dla niego zupełnie nowa rola - mówi ks. dr Adam Adamski, którego bp Jędraszewski przez kilkanaście lat był szefem w Zakładzie Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego. - Był szefem twórczym, otwartym na inicjatywy. Takim, który zawsze chciał zgłębiać drugiego człowieka, poznać jego problemy - mówi.

  Podobnie odbiera bp. Jędraszewskiego jego obecny współpracownik z Katedry Filozofii Chrześcijańskiej prof. Krzysztof Stachewicz. - Niezwykle życzliwy, skupiony, skromny. Nigdy nie odczuwaliśmy, że naszym szefem jest biskup - mówi prof. Stachewicz. - Podejrzewam, że teraz, kiedy zostanie metropolitą dużej archidiecezji, to się nie zmieni - dodaje filozof.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano  O stracie dla poznańskiego środowiska naukowego nie może być mowy. Jak na razie bp Jędraszewski planuje pozostać na Wydziale Teologicznym w Poznaniu. - To człowiek, który zawsze imponował nam tym, jak łączył obowiązki naukowe i biskupie - przyznaje prof. Stachewicz.

  - Człowiek wielkiego skupienia i imponującej dyscypliny wypowiedzi - wtóruje mu prof. Janusz Gadzinowski, członek Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim. - Szkoda, że odchodzi z Poznania, ale dobrze dla Kościoła w Polsce w ogóle.

  W czwartek, gdy staraliśmy się porozmawiać z bp. Jędraszewskim okazało się, że nie ma go jeszcze w Poznaniu. Wraca dopiero dziś z pielgrzymki do Ziemi Świętej, którą odbył wraz 500 - młodymi osobami jako członek krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

  Kto i kiedy zastąpi bp. Marka Jędraszewskiego jeszcze nie wiadomo. Tymczasem wczoraj z metropolią żegnał się w Łodzi abp Władysław Ziółek.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo