Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa o Poznań 1945 z perspektywy niemieckiej - wykład w 70. rocznicę zakończenia walk o miasto

ZSN
"Obraz bitwy o Poznań (1945) w świetle dokumentów i materiałów niemieckich" to najnowsza książka M. Krzyżaniaka
"Obraz bitwy o Poznań (1945) w świetle dokumentów i materiałów niemieckich" to najnowsza książka M. Krzyżaniaka
23 lutego, w 70. rocznicę zakończenia walk o stolicę Wielkopolski, w CK Zamek odbędzie się wykład dr. Michała Krzyżaniaka - "Bitwa o Poznań 1945 z perspektywy niemieckiej".

Wykład "Bitwa o Poznań 1945 z perspektywy niemieckiej" będzie połączony z promocją najnowszej książki dr. Michała Krzyżaniaka - "Obraz bitwy o Poznań (1945) w świetle dokumentów i materiałów niemieckich".

Spotkanie z okazji 70. rocznicy zakończenia działań wojennych rozpocznie się w poniedziałek, 23 lutego, o godz. 18. Wydawnictwo Pomost i CK Zamek zapraszają do Holu Balkonowego. Wstęp wolny.

ZOBACZ TEŻ: Bitwa o Poznań 2015 - na Cytadeli przypomną wydarzenia z 1945 roku

Prof. UAM dr hab. Krzysztof Stryjkowski: "Praca Michał Krzyżaniaka przedstawia obraz walk o Poznań w oparciu o dokumenty i źródła niemieckie. Autor pracy jak mało kto jest przygotowany bowiem do napisania pracy o takiej właśnie tematyce. Od kilkunastu już lat zainteresowany jest omawianym zagadnieniem, będąc […] członkiem Stowarzyszenia POMOST, którego najważniejszym zadaniem jest przybliżenie obrazu walk o Poznań oraz upamiętnienie (w różnych formach) zarówno krwawych wydarzeń z czasów ostatniej wojny, jak i ich ofiar".

Prof. dr hab. Włodzimierz Stępiński: "Michał Krzyżaniak udanie wplata walki o Poznań w wielkie zmagania zimy i wiosny 1945 r. w Europie Środkowo-Wschodniej […] Dokonuje wnikliwej analizy polskiego dorobku naukowego na temat oblężenia Poznania, a także sygnalizuje, iż pozostając krytycznym wobec istotnych segmentów polskiej historiografii tematu świadom jest wpływu przeszłości. W ocenie niemieckiego materiału źródłowego wychodzi poza jego merytoryczną zwartość, wchodząc w sferę pamięci historycznej, panowania bogini Mnemosyne, matki muz, zapytując o obecność refleksji moralno-etycznej pamiętników niemieckich weteranów Wehrmachtu – obrońców Festung Posen, z których część deptała Europę i Afrykę od września 1939 roku…"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski